if Yapısının Kullanımı

Csharpta if karar yapısının kullanımı için bu yazımda iki kullanım türünden bahsetmek istiyorum. Öncelikle tek if kullanımını anlatalım. Tekli kullanımda sadece bir şart durumu kontrol edilir. Tekli kullanıma örnek verirsek :

if ( ortalama >= 50 )
Console.WriteLine( "Dersi Geçtiniz" );

Burada eğer ortalama değeri 50 ve üzeri ise hemen bi alt satırdaki kod çalışır. Eğer ortalama 50 ve üzeri olmasa idi, bu sefer hemen bi alttaki satır çalışmazdı. Diyelim ki ortalama 50 ve üzeri olduğunda iki tane mesaj yazsın. O zaman bu kodu şu şekilde yazmam gerekir.

if ( ortalama >= 50 )
{
   Console.WriteLine( "Dersi Geçtiniz" );
   Console.Writeline("Tebrikler");
}

Burada karar yapısında kontrol ettikten sonra hem dersi geçtiniz hemde tebrikler yazmak istiyorum. Dolayısı ile bu yapılacak işlemleri parantezler içinde yazdım. Eğer yazmasa idim Tebrikler kısmı her halükarda yazılırdı.

Karar yapısında eğer ortalama değeri 50 ve üzeri ise mantıksal olarak TRUE değeri döneceği için bir sonraki satır veya parantez içi işlemler yapılır.

Normalde önerilen tek bir komut satırıda olsa if yapısından sonra ifadenin her halükarda parantez içinde yazılmasıdır.

Şimdi UML olarak IF karar yapısı nasıl açıklanır, gösterelim. Karar yapıları için UML’de baklava dilimini kullanırız. UML olarak gösterim aşağıdaki gibidir.

2013040208

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.