İkinci El Araç Rehberi

İkinci el bir araç almak istediğimiz de hep sıkıntı çekeriz, hele ki bu alacağımız araç ilk aracımız olacaksa bu bizler için daha da büyük bir problem gibi görünebilir. Bu yazımızda ikinci bir el araç alırken nelere dikkat etmemiz gerekir buna değineğim.

Piyasa Araştırması Yapın 

Öncelikle hangi model aracı alacağımızı netleştirmemiz gerekiyor, daha sonra bu model üzerinde galeri, açık oto pazarlarını, gazete ilanlarını ve günümüzde daha çok tercih ettiğimiz internet sitelerini araştırmamız gerekiyor. Böylelikle almak istediğimiz araç modelinin genel olarak piyasa fiyat bilgisine sahip oluruz.

Aracı Araştırın

Bir otomobil gördünüz ve çok beğendiğiniz almaya da niyetiniz var. Bu otomobili mutlaka araştırın, tramer kayıtlarını şase no ile inceleyin. Plaka bilgileri ile araştırma yapmak yetersiz kalabiliyor çünkü araçlar üzerinde plakaların değişebilme ihtimali söz konusu.

Aracı Görmeye Gidin 

Almak istediğiniz otomobili motor soğukken görmeniz daha faydalıdır, dolayısı ile genel itibari bir aracın gece boyunca kullanılma ihtimalinin daha düşük olduğunu düşünürsek almak istediğiniz otomobili sabah görmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü motor soğukken araçların var ise hemen hemen tüm arızaları ortaya çıkar.

Araçta Nelere Bakacağım?

Aracın km bilgisine bakın. Km bilgisi ile maalesef oynanabilmesi nedeni ile almak istediğiniz aracın bakım kayıtlarını, servis kayıtlarını da incelemenizde de fayda var, hatta mümkünse bir uzmanına aracı gösterin.  Aracı genel olarak bir kontrol edin, araçta boya var mı? Değişen parça var mı? Parçalar orijinal, yan sanayi ürünleri mi? Şasi düzeltilmiş mi? Bunları kontrol edin. Kaporta da çürüme var mı? Bunlara bakın, çürümeyi en kolay anlayabileceğiniz noktalar, kapı içleri, çamurluklar, bagaj yanları gibi bölgelerdir.

Araç kapılarına dikkat edin, daha sonradan tamir görmüş kapıların yerine oturtulması daha zor olacağı için kapı ile karoser arasındaki boşluk düzgün olmayabilir.  Tamponları kontrol edin. Plakanın sol parça birleşim aralığı ile sağdakinin aralığının birbirinden farklı olup olmadığına bakın.  Aracın döşemelerini kontrol edin, eğer araçta büyük tamiratlar var ise döşemeler sökülmüş ve sonradan tekrar takılmıştır ve iyi oturmama durumları söz konusudur, eğer döşemelerde sıkıntı var ise aracın büyük tamirat görmüş olduğu muhtemeldir.

313

 

Lastiklerin aşınmalarını kontrol edin, homojen olmayan aşınmalar mekanik aksamda arıza olduğunun göstergesidir. Camlara bakın, tüm camların aynı üretici logosuna sahip olup olmadığını kontrol edin. Eğer farklı ise camların değiştiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Düz bir yolda direksiyon düz duruyor mu kontrol edin, eüer düz değilse direksiyon aksamına müdahale yapılmış ve düz durmama sebebi bu demektir.

Boya kontrolünü yapın sonradan yapılan boyaların kalınlıkları orijinal boya ile eşit olmayabilir, zor olsa da bunu da farkedebilmek mümkün. Aracın motorunu mutlaka kontrol edin veya ettirin. Bu konuda bir uzmandan destek almanızda fayda var.

Ve her ne olursa olsun mutlaka aracı sürüş testine tabi tutun.  İkinci el bir otomobil alımında eğer deneyimli değilseniz mutlaka konusunda uzman birinden destek alın.

İkinci El Otomobil Fiyatları

Otodünya sitesi üzerinde sahibinden verilmiş olan ilanlar ile birlikte ikinci el motomobil fiyatlarını takip edebilmemiz mümkün. Özellikle ikinci el araç piyasası hususunda fikir alabileceğimiz bir platform.

Otomobil Dünyası İle İlgili Tüm Gelişmeler Bu Adreste

Sadece ikinci el araçlar değil aynı zamanda otomobil dünyası ile ilgili olan en güncel haberleri alabileceğimiz bir site otodunya.com sitesi. Otodünya sitesi üzerinde otomobil dünyası ile ilgili olarak en güncel haberleri alabilmemizin yanısıra araç testlerini, araç kampanyalarını, sıfır km ve yukarıda da belirttiğimiz üzere sahibinden verilmiş olan ilanlar olmak üzere ikinci el araç satışlarını da takip edebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.