İlk Asp. NET Sayfamızı Yazalım – Merhaba ASP . NET Dünyası

Örneğimize ASP. NET ile yeni tanışanları dikkate alarak işe koyulalım tabii ki. Visual Studio kurulmuş, ASP.NET projesi nasıl açılır vs bunlar biliniyor farzediyor ve ASP. NET ile merhaba dünya demeye hazır olduğumuzu var sayıyorum 🙂

Bu arada şunu da belirteyim ben ASP. NET projelerimi code behind tarafında C# ile kodlayacağım , syntax olarak kendisine daha çok aşinayım ve daha çok seviyorum bizzat kendisini.. 🙂

ASP. NET projesi oluşturulduktan sonra bakalım neler oluşuyor görelim. (Resmi net görebilmek için resme tıklayınız)

Resimden gördüğünüz üzere projemiz boş bir App_Data klasörü, temel bir Default.aspx dosyası ve temel konfigürasyonlara sahip bir Web.config dosyası içermektedir.

Editörümüzün kod kısmında ise bir takım kodlar görmekteyiz, şimdi temel olarak bunlara değinelim. Üstteki resimde gördüğümüz sayfa Default.aspx sayfasının HTML kodlarıdır. Title alanı bizim sitemizin ilgili sayfasına ait olan etikettir, profesyonel bir kodlayıcı title alanını boş bırakmaz. Örneğin “WEB sitemize hoşgeldiniz” gibi bir içerik  WEB Sitemize Hoşgeldiniz

Bunu yazdıktan sonra sayfamızı yüklediğimizde sayfamızın tarayıcıya göre değişmekle birlikte tarayıcı üst kısmında ya da sekmenin üst kısmında sayfamıza hoşgeldiniz yazısı belirecek. Peki sayfamızın içeriği bomboş tertemiz bir sayfa, şimdi bunu biraz kurcalayalım bakalım.

Şimdi body kısmında bir merhaba diyelim ve saatimizi yazdıralım.


  

Merhaba ASP.NET Dünyası

Şu an güncel saatimiz :

Şimdi bunları yazdık peki nasıl önizleyeceğiz, bunu yapabilmek için solution explorerda ilgili sayfa üzerinde wiev in browser diyebilir ya da f5 yapabilir ya da Debud menüsünden işlem yapabilirim.

Sayfamı önizlediğim de görüldüğü gibi, merhaba asp.net dünyası çıktı, güncel saatimiz çıktı ama saat çıkmadı. Çünkü daha bitmedi. 🙂

Şimdi bundan önce üst kısmı biraz daha açalım, WEB Server Kontrolleri nasıl çalışır değinmek istiyorum.

Sayfamıza bir WEB Server Control eklediğimiz de sayfamızda şöyle bir element oluşuyor. gibi. Bu elementler nedir ne değildir ilerleyen yazılarımda tek tek açıklayacağım ama şöyle bi ön değinme yapmadan geçmek istemiyorum. Şu an çalışma mantığını bilmemiz gerek çünkü.

Örneğin üstte şeklinde yazdım. Burdaki eklenen kontrolüm aslında bir label, c sharptaki label ile aynı yani. ASP.NET içinde en basit kontrol diyelim. ASP.NET için bir kontrol eklediğimizde bu kontrolü tanımlayan ifade, asp: şeklindedir.

runat=”server” ne demek buna değinelim. Bu şu demek kullanıcının tarayıcısı aslında bu işlemi kendisi yapmayacak, bu işlem bu kontrolü yönetecek olan sitenin, web aplikasyonun bulunduğu server aslında, tüm işlem orda. Yani server üzerinde çalış diyoruz kısacası, ilerleyen zamanda açarız bu olayı..

Şimdi bu sayfamızda yazılarımızı yazdık merhaba dedik, saatimiz falan dedik ama saati gösteremedik değil mi? Saati gösterme işlemimiz sürekli değişeceğine göre dinamik bir işlem, saati gösterebilmek içinde dinamik bir kontrol attık, label kontrolümüz var ve ID’si de saatim. Şimdi bu saati gösterelim. Burda C#’a dönücem ve code-behind çalışıcam.

ASP.NET sayfaları bir design sayfası birde programlama için ayrı bir sayfa içerebilir, aslında ikisi bir arada da olabilir ama ben ayrı olarak kullanmayı tercih ediyorum. Genelde de böyle yapıcam. ASP.NET kontrollerinin çalışması için kodları ayrı bir sayfada yazacağım, şimdilik code-behind buna denk düşüyor diye bilmeniz yeterli..

Defaulst.aspx.cs sayfası üzerinde işlemim :


using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Web;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;

namespace MerhabaDunya
{
  public partial class _Default : System.Web.UI.Page
  {
    protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
    {
      saatim.Text = DateTime.Now.ToString();
    }
  }
}

Şimdi açıklamalar ile birlikte bu temel makalemizi bitirelim. Dinamik olarak saati öğrenmiş olduğum kontrolüm label kontrolü ve bu label kontrolü saati serverdan her istek yaptığımda değiştiriyor, burada hangi event altında yapıyor bunu, tabii ki page_load eventi altında. Bu kısımda kullanmış olduğum kontrolüme direkt olarak saati yazıdırıyorum. Ve bu saati Default.aspx sayfasında kontrolüme aktarıyorum.

{filelink=12}

Sonraki yazılarda görüşmek dileği ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.