İlk Defa Kredi Kartı Alacakların Bilmesi Gerekenler

Ödemeleri ya da harcamaları kredi kartı ile gerçekleştirmek elbette pek çok açıdan avantaj sağlıyor. Bu nedenle çok sayıda kişi uzun süredir kullanmıyor olsa da bu avantajları fark ettiğinde tercihini kredi kartı kullanmaktan yana yapıyor. Elbette kredi kartı almak isteyenlerin bilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Bu hususlar arasında en çok ön plana çıkanları şu şekilde aktarabiliriz:

  • Kredi Kartı Başvuru Yapma

Kredi kartı almak için öncelikle başvuru yapmanız gerekir. Başvuru yapabileceğiniz yöntemler ise şu şekildedir:

  • Bankanın internet sitesi
  • Mobil bankacılık uygulaması
  • Bankaların ATM’leri
  • Kredi kartı kıyaslama siteleri

Bu yöntemlerden hangisi sizin için daha pratikse o yöntemi tercih edebilirsiniz.

  • Limit Belirleme

Özellikle ilk defa kredi kartı kullanacak olanlar için limit belirleme unsurunun da son derece önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Limit olarak ilk etapta toplam net gelirinizin 2 katını düşünebilirsiniz. Eğer ilerleyen dönemlerde bu limitin yetersiz olduğunu düşünürseniz kredi kartı limiti yükseltme işlemini kolaylıkla yapabileceğiniz belirtelim. Dolayısıyla limiti öncelikli olarak düşük tutmak ve gerekirse yükseltmek daha doğru bir tercih olacaktır. Bu konuda Findeks internet sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Taksit Seçenekleri

Seçtiğiniz kredi kartı ile yaptığınız harcamalar bankanız tarafından taksitlere bölünebilir. Her kredi kartı ya da her harcama için geçerli olmasa da bu seçeneği sunan çok sayıda banka olduğunu belirtmeliyiz. Bu nedenle seçtiğiniz kredi kartının taksit avantajları hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririz. Böylelikle dilerseniz harcamanızın taksitlere bölünmesi imkanından da istifade edebilirsiniz.

  • Hesap Kesim Tarihi

Elbette kartınızın hesap kesim tarihini öğrenmeniz de önem taşıyor çünkü kredi kartı ile yaptığınız harcamaların ödemesini yani kredi kartı borcunuzu belirli bir tarihte yapmanız istenecek. Bu tarih de hesap kesim tarihi sonrasıdır. Kart ödemelerinizi düzenli olarak yapabilir ve dilerseniz bütçenizin sıkıntılı olduğu durumlarda asgari ödeme tutarını da yatırabilirsiniz. Bu konuda da Findeks internet sitesinde sizin için gayet faydalı olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Şifre Değiştirme

Kartınızı kullanmaya başlamadan önce mutlaka şifresini de değiştirin. Kart size geçici bir şifre ile teslim ediliyor. Size belirtilen şifreyi kullanmaya devam etmeniz is önerilmez. Mutlaka sizin tarafınızdan kimsenin bilmediği bir şifre belirlemeli ve bu şifreyi kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.