ImageButton Kontrolünün Kullanımı

ImageButton kontrolü aslında bir nevi Button kontrolü gibidir. Tek farkı istediğimiz bir resmin, projeye eklediğimiz bir resmin, bir image nesnesinin bir buton kontrolü gibi davranabilmesini sağlamaktadır. Yani buton kontrolünün sahip olduğu eventleri bu resme bir şekilde atamaktır aslında. Örneğin bir image buton kontrolünü kullanabilmek için yapmamız gerekenler şudur. C# uygulamalarında da WEB uygulamalarında da mantık aynıdır, bunu da belirteyim bu arada. Bir adet imagebutton kontrolümüzü web projemize ekleriz.

Daha sonra bu image kontrolümüzün hangi resim yani hangi image nesnesi ile görüneceğini belirlemek için ImageUrl özelliğinden faydalınırız. Burada projemiz içinde yer alan bir image’ın konum bilgisini vererek işlemizi gerçekleştiririz. Bu işlem kodlada yapılabilir ancak Visual Studio ortamında properties alanından bunu yapmamız çok daha kolay.

Aşağıdaki resimde olayı özetler şekilde resmettim. Kodsal bir şey olmadığı için yazım bu kadar 🙂

Daha sonra açılan pencerede projem içinde yer alan image nesnelerimden istediğimi seçiyorum. Benim örneğimde bir tane var.

Bundan sonrası zaten tıpkı buton kontrolüm gibi aynı. Buton kontrolümün sahip olduğu eventler imagebutton kontrolüm içinde geçerli.

1 Yorum

  1. Güzel anlatım. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.