JavaScript Değişken Tanımlama ve Değişken Tipleri

JavaScriptte değişken tanımlamak için var deyimini kullanırız. Tıpkı diğer dillerde olduğu gibi değişkenlerin tanımlandığı yerler çok önemlidir. Global değişken, ilgili fonksiyon içinde tanımlanan değişken gibi. Yani bir fonksiyon içinde tanımlanmış bir değişkeni yalnızca o fonksiyon içinde kullanabilirsiniz. Scirpt öğesinde direkt olarak tanımlanan değişkenler ise global değişkenlerdir ve bunlar tüm script boyunca alt fonksiyonlarda dahil olmak üzere kullanılabilirler.

Global değişken tanımlama için aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz :

Untitled Document
Bu kodun sonucunda ekranda; Merhaba İsmail GÜRSOY nasılsın? Şampiyon Galatasaray yazar. Görüldüğü üzere, Global değişkenimi istediğim her yerde kullanabiliyorum, yani ona her yerden erişebilirim.

JavaScript veri tipleri açısından gevşek bir dil olarak bilinir.Tabi bu java scriptte veri tipleri yoktur anlamına gelmez, sadece veri tiplerinin türünü belirtmemize gerek yoktur diyebiliriz. JavaScript veriye göre türünü belirler ve eğer gerekli ise çevrim / dönüşüm işlemini yapar.

JavaScriptte temelde string, number ve boolean tipleri bulunur. Diğer tiplerin dönüşümü temelde bu tipleredir.

String Tipler : String değerleri tanımlarken çift tırnaklar arasında ya da tek tırnaklar arasında tanımlayabiliriz. Aşağıda örneğini görebilirsiniz :

Untitled DocumentBooelan Değişkenler: İki tip boolean değişken mevcuttur, True ve False. Boolean değişkenler özellikle if yapısı gibi karar yapılarında kullanılırlar. Aşağıdaki gibi tanımlanabilirler;

var birinciDegisken = true;
var ikinciDegisken = false;

Number Değişkenler : Number değişkenler sayı tipindeki değişkenlerdir. JavaScriptte tam sayı, ondalıklı sayı tipindeki değişkenler tanımlanabilir.

Aşağıdaki gibi sayıları tanımlayabiliyoruz.

var sayi = 7;
var pi = 3.14;
var hexadecimalSayi = 0xFFFF;

Görüldüğü gibi değişik tiplerde sayı türleri tanımlayabiliyorum ve bunu spesifik bir şekilde belirtmeme gerek yok. C# bilenler bilir, örneğin orda tam sayı için int, ondalıklı sayı için decimal, double gibi tanımlamalar yapmamız gerekiyordu. Burda ise sadece var dememiz yeterli..

Şimdilik bu kadar, bir sonraki yazımda da JavaScriptte nesneler konusuna değineceğim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.