JavaScript Document ve Form Nesnesi

Document Nesnesi:

Tüm HTML dokümanını document nesnesi ile ifade edebiliriz. Sayfa içerisindeki herhangi bir elemana document nesnesi ile erişebilir ve özelliklerini değiştirebiliriz. Document nesnesinin metotlarına değinelim.

getElementById Metodu: Sayfa içerisinde ID özelliği verilmiş herhangi bir elemanın özelliklerine ulaşmak için kullanılır. Sayfada bulunan metin kutusunun içeriğini istenilen şekilde değiştiren kodları yazalım; yani metin içeriğine önce bir yazı yazacağız. Sonra bu metin kutusunun yanında yer alan butona tıklandığında ekrana uyarı mesajı gelecek, bu uyarı da prompt metodu ile bilgi alacağız daha sonra bu bilgi, daha önce metin kutusu içinde yazdığımız bilgi ile değişecek.

Untitled Document
getElementByName Metodu: getElementById ile aynı şekilde çalışır. Tek farkı ID bilgisi yerine name bilgisini kullanır. Ek olarak bazı HTML etiketleri grup olarak aynı ismi alır (radio düğmeleri, checkbox ) bu elemanlar için kullanılırken item( ) metodu ile bu elemanlara ulaşılabilir.

Write() Metodu: Sayfaya metinleri ve HTML içeriklerini yazdırmak için kullanılır.

Form Nesnesi:

Kullanıcıdan bilgi almak, kullanıcılarla etkileşime geçmek, sitemize dinamik bir yapı katabilmek için kullanılan HTML nesnesidir.

Action Metodu: Hazırladığımız form ile kullanıcıdan alınan bilgilerin gönderileceği ve işleneceği adres için kullanılır. Genellikle sunucu taraflı programlama dilleri ile hazırlanmış (ASP, PHP, ASP.NET, JSP, ColdFusion vb.) bir dosya üzerinde işlem yapılması için kullanılır.

Method Metodu: Herhangi bir form içerisine girilen bilgilerin gönderileceği sayfaya nasıl gönderileceğini belirmek için kullanılır. İki şekilde gönderim yapılabilir:

  • GET ile gönderim yapıldığında adres satırında gönderilen bilgiler açık şekilde gösterilir.
  • POST ile gönderim yapıldığında bilgiler gizli olarak iletilir. GET metoduna göre oldukça güvenlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.