JavaScript Fonksiyon Tanımlama

Bu yazımda fonksiyon nedir, ne işe yarar buna değinmeyeceğim. Sadece JavaScriptte fonksiyon nasıl tanımlanır syntax olarak buna değineceğim. Ama yinede kısaca değinelim, fonksiyon programlamada sürekli olarak kullandığımız ve bir çok programlama dilinin desteklediği, kodlarımız içinde istediğimiz anda çalıştırabildiğimiz kod parçacıklarıdır. Yani şöyle düşün bir uygulamamız var ve bu uygulama içinde fonksiyonlarımız var ve bunları gerektiği anda çalıştırmamız gerekiyor. Örneğin bir uygulamada silme işlemi için ayrı bir fonksiyon, kopyalama için ayrı, yapıştırma için ayrı bir fonksiyon olması gibi.

JavaScript içinde fonksiyon tanımlama aşağıdaki örnekteki gibidir.

Untitled Document
Görüldüğü gibi öncelikle function diyerek fonksiyon oluşturma işlemime başlıyorum, ardından bir isim veriyorum, parametresiz olduğu için parantez aç kapa yapıp () sonra köşeli parantez aç – kapa içine {} istediğim kodlarımı yazıyorum.

Fonksiyonumu çalıştırmak için de adını yazıyor ve fonksiyonumu çağırıyorum. Bu arada şunuda belirtmek istiyorum JavaScript’te büyük-küçük harfe duyarlı bir dildir. Yani Ali ile ALİ aynı değildir.. 🙂

Parametreli Fonksiyon Tanımlama : Bir çok programlama dilinde olduğu gibi JavaScript dilide parametre tanımlanabilen fonksiyon kullanımına izin vermektedir. Aşağıdaki kod bloğunda kullanımına dair örneği görebilirsiniz.

Untitled DocumentÖrneğimde fonksiyonumuza iki adet ad ve soyad şeklinde parametre ekledim. Diğer programlama dilleri ile uğraşanlar bilirler, fonksiyonlar tanımlandığında eğer bir de parametre ekleniyorsa burda parametrenin tipinide vermek gerekirdi. JavaScriptte ise böyle bir zorunluluk yok. Burada string tipinde olan bir veriyi kullandım örneğin ama tipini belirtmedim. Bir sonraki yazımda zaten JavaScript veri tiplerine değineceğim, bunu da hatırlatmak isterim.

Daha sonra kod bloğumuzda ne yaptık? Parametre içeren fonksiyonumuzu çağırdık.

fonksiyonumuz(“ismail”,”gürsoy”) şeklinde fonksiyonumu çağırdım. Ve kod bloğumda yer alan komut satırına göre fonksiyonum işlemimi gerçekleştirdi ve sonuç olarak ekrana :

Merhaba ismail gürsoy nasılsın, hayat nasıl gidiyor?

şeklinde yazdı..

Burada ek açıklama yapmak istiyorum. Görüldüğü gibi fonksiyonumuzda iki parametre mevcut, diyelim ki ben fonksiyonumu çağırdım ve tek parametre ekledim.

fonksiyonumuz(“ismail”) gibi.. Sonuç ne olur?

Sonuç aşağıdaki gibi olur..

Merhaba ismail undefined nasılsın, hayat nasıl gidiyor?

İkinci parametre undefined olarak buraya yazılır. Aynı şekilde ikisini de yazmadım diyelim ve fonksiyonu böyle çağırdım.

fonksiyonumuz(); bunun sonucunda ise ekrana Merhaba undefined undefined nasılsın, hayat nasıl gidiyor? şeklinde yazılır, yani iki parametrede undefined olur.

Peki diyelim ki iki parametre alıyor ve ben gittim 3,4,5, hatta 15 parametre yazdım ne olacak? Bu seferde ilk iki parametreyi alır ve diğerlerini yok sayar.

fonksiyonumuz(“ismail”,”gürsoy”,”ali”,”veli”);

Ekrana yazılan Merhaba ismail gürsoy nasılsın, hayat nasıl gidiyor? olur, sadece ilk ikisini baz alacaktır, çünkü iki parametre tanımlanması gereken bir fonksiyondur.

Buradan şunu anlıyoruz, programlamacılar iyi bilirler. JavaScript, poliformizmi desteklemez. C# ve Java gibi dilleri kullananlar iyi bilirler, poliformizmin ne olduğunu. Burada bunun detayına girmiyorum. Şöyle açıklayayım, JavaScriptte aynı adı taşıyan fakat farklı parametreleri almasını sağlayan birden fazla fonksiyon oluşturamazsınız. Çünkü yukarıda açıkladığım gibi ilk olarak oluşturulan fonksiyon geçerli kılınır ve aynı adda olan diğerleri geçersizdir, çünkü JavaScriptte; Java ve C#’da olduğu gibi poliformizm yoktur.

Geriye Değer Döndüren Fonksiyonları Tanımlamak : Diğer programlama dillerinde olduğu gibi, JavaScriptte de geriye değer döndüren fonksiyonlar tanımlanabilir.

Untitled DocumentÖrneğimdeki fonksiyonda bir adet parametre tanımladım ve geriye basit bir sonuç döndürmesini sağladım. Öncelikle fonksiyonumu çağırıyorum ve çağırdığım fonksiyonda tek bir parametre ile değeri döndürüyorum. Bunu bir komut içinde yapıyorum (document.writeln)

document.writeln(fonksiyonumuz(“İsmail”));

Daha sonra ekrana;

Merhaba İsmail naber, hayat nasıl gidiyor?

yazılıyor. Görüldüğü gibi burada da hiç bir veri tipi belirtmedim.

Şimdilik bu kadar, bir sonraki yazımda JavaScript Veri tiplerine değineceğim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.