JavaScript Nedir?

JavaScript dili WEB sayfalarında dinamik içerik sağlayan ve son kullanıcı ile birebir iletişim kurulmasını sağlayan ve client tarafında çalışan yani istemci tarafında çalışan bir dildir. JavaScript kodları html kodları arasında yazılabilir. JavaScript 1995 yılında Brendan Eich tarafından geliştirilmiştir. JavaScript isim benzerliği nedeni ile Java ile çok fazla karıştırılır ancak ikisinin birbiri ile uzaktan yakından ilişkisi yoktur diyebiliriz 🙂 Yani her iki dil birinden son derece beğımsızdır.  Java bir programlama dili iken, JavaScript bir script dilidir. JavaScripti aslında bir nevi C dilinin web sayfalarına uyarlanmış hali olarak görebiliriz.

JavaScript dili C, Java, Perl, Phyton, Scheme, Self dillerinden etkilenmiş olup, geliştirilmiştir ve geliştirilmeye de devam etmektedir. JavaScript ayrıca çeşitli dillerden etkilendiği gibi aynı zamanda farklı dillerin de geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Bunlar arasında; Objective-J, JScript .NET, TIScript dilleri yer almaktadır.

Günümüzde tüm web borowserlar tarafından desteklenmektedir, bu script dili ilk geliştirildiği zamanlarda sadece Netscape web tarayıcılarında çalışmakta idi. Ama hala günümüzde temel basit nitelikteki javascript kodları tüm tarayıcılarda çalışırken ileri düzeydeki script kodları çalışmamakta ya da tam verimli şekilde kullanılamamaktadır. Ayrıca script kodların çalışması için tarayıcı üzerinde bu kodların çalışmasına izin verilmesi gerekmektedir. Çünkü script kodları ile aynı zamanda istenmeyen yazılımlar da yazılabilmekte ve bu da bizim internet ortamında güvenliğimizi riske atmaktadır. İstenildiğinde WEB tarayıcılar üzerinden script ayarları ayarlanabilir, kısıtlanabilir, hatta tamamen çalışması önlenebilir.

JavaScript kodlarını herhangi bir WEB editöründe yazabildiğimiz gibi, notepad gibi bir ortamda dahi yazabiliriz.

 

HTML kodları içinde JavaScript kodlarını tanımlamak için

kodlarını kullanırız. Bu script deyimleri arasında javascript kodlarını oluştururuz. Örneklersek;

Type ile script kodları arasında yer alan kodların türünü belirtmiş oluruz. Language ile de yazılacak kodların JavaScript versiyonunu tanımlayabiliriz. Genel itibari ile destekleyen tüm tarayıcılarda kodlarımızın düzenli bir şekilde çalışabilmesi için bu kısmın javascript olarak belirtilmesi daha uygun olacaktır.

JavaScript kodları bir sayfa da 3 bölümde yer alabilir.

İlk yol: Script kodlarını head etiketleri arasında yazmaktır. head etiketleri arasında yazılan kodlar sayfa henüz yüklenmeden çalışırlar. Sayfamızda gerçekleşen olaylar karşısında (düğme tıklama, düğme üzerine gelme vb) çalıştırmak istediğimiz kodları buraya yazarız.

JavaScript Kodlar

 

İkinci yol: Script kodlarını body arasına yazmaktır. Body etiketleri arasında yer alan kodlar sayfa yüklendiğinde otomatik olarak çalışırlar.

JavaScript Kodlar


 

Bu her iki yöntemde de aynı sonucu elde ederiz.

Script kodlarını çalıştırmanın bir diğer yolu da harici bir javascript dosyası oluşturmaktır. JavaScript dosyaları js uzantılıdır. js uzantılı bir JavaScirpt dosyası oluşturabilir ve istediğimiz WEB sayfalarında bu dokümana link vererek kullanabiliriz. Bunun için aşağıdaki gibi bir kullanımı örnek olarak verebiliriz.

JavaScript Kodlar

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.