JavaScript For, While ve Do While Döngüleri

İstediğimiz sayıda tekrar eden işlemleri bilgisayara yaptırmak için kullandığımız kod yapılarına döngü denir. Örneğin 10000 satırlık bir tabloyu oluşturmak için defalarca satır komutu yazmak yerine döngü kurarak bu işlemi yaparız. JavaScriptte 3 döngü yapısı bulunmaktadır, bunlar For, While ve Do While döngüleridir. Sırayla bunlara değinirsek;

For Döngüsü : Koşul sağlandığı sürece for döngüsü içinde yer alan kodların tekrar tekrar çalıştırılmasını sağlar. For döngüsü için döngü içinde bir değişken tanımlamamız gerekir. Döngü değişkeni başlangıç değerinden itibaren değişken artış miktarı kadar değerini değiştirir. Koşul sağlandığı sürece döngü çalışmaya devam eder. Kod yapısı aşağıdaki gibidir.

Şimdi for döngüsü ile ekrana 1’den 100’e kadar olan sayıları yazan bir script yazalım.

Şimdi bir örnek daha yapalım, kullanıcıdan bir sayı girmesini isteyelim ve bu sayı kadar yine kullanıcıdan istemiş olduğumuz bir string ifadeyi ekrana yazdıralım.


Sayfayı çalıştırdığımızda girilen sayı kadar girilen ifade ekrana yazdırılır.

While Döngüsü: İstenilen şart sağlandığı sürece while döngüsü çalışmaya devam eder. Genellikle döngünün kaç defa olacağını bilmediğimiz durumlarda while döngüsünü kullanabiliriz. Kullanım yapısı aşağıdaki gibidir:

Şimdi bir örnek yapalım. Klavyeden 1 sayısı girilene kadar, girilen tüm sayıları toplayan bir script yazalım. 1 sayısı girildiğinde bunu da toplama dahil edeceğiz.

 

Do-While döngüsü: While döngüsünden tek farkı şartın çalıştırılacak kodların sonunda kontrol edilmesidir. Yani önce çalıştırılacak kodlar çalışır ve daha sonrası ilgili şart kontrol edilir. Buradan da şu sonuç çıkıyor. Her halükarda bu döngü mutlaka en az 1 defa çalışır. Kod yapısı aşağıdaki gibidir:

Şimdide mesela bi sayaç değeri vereceğiz ve bu sayaç değeri 10’dan küçük olduğu sürece ekrana istediğimiz mesajı yazdıracağız.


 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.