JavaScriptte Nesneler

JavaScript diğer programlama dillerinde olduğu gibi nesne kavramını desteklemektedir ve nesne oluşturmanın birden fazla yolu vardır. Aşağıdaki kod bloğunda nesne nasıl oluşturulmuş görebilirsiniz.

Untitled Document

Nesne oluşturmak için new Object(); diyerek yeni bir nesne oluşturdum. Tıpkı bir veri tipi gibi öncesinde var deyimi ile birlikte nesneme bir isim verdim.

var Data = new Object();

Daha sonra oluşturduğum bu nesneme iki adet özellik ekledim. ad ve soyad.

Data.ad = "İsmail";
Data.soyad = "GÜRSOY";

Daha sonra da document.write ile nesnemi ve ilgili özelliklerini çağırarak okudum. Nesne tanımlamak bu kadar basit.

document.write(“Merhaba ” + Data.ad + ” ” + Data.soyad + ” nasılsın?”);

object literal format kullanımı : Nesnelerimizi ve onların özelliklerini tek bir seferde de tanımlayabiliriz. Aşağıda örneklemesini görebilirsiniz :

Untitled DocumentBu örnekte görüldüğü gibi;

var Data = {
ad : "İsmail" ,
soyad : "GÜRSOY" 
}

var deyimi ile birlikte nesnemi oluşturuyorum. Daha sonra köşeli parantez içinde bu nesneme ait olan özelliklerini direkt olarak belirtiyorum ve atama işlemlerini yapıyorum, her bir özellik virgül ( , ) ile ayrılıyor.

Fonksiyonların Metot Olarak Kullanımı : JavaScrippte fonksiyonları bir metot gibi tanımlayıp kullanabilmekteyiz. Nesne üzerinde tanımlanmış fonksiyonlar, metot olarak adlandırılırlar. Aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz :

Untitled DocumentBu örnekte görüldüğü üzere bir metot oluşturmak için mesajYazdir adında bir fonksiyon kullandım. Görüldüğü üzere fonksiyonum içinde yaptırmak istediğimi yapıyorum, mesajımı yazdırıyorum. Bu fonksiyonumu kullanabilmek içinde nesnemde metodumun adını kullanıyorum.

Objelerimizin özellik değerlerini değiştirebilme imkanımız da mevcut. Aşağıdaki örneği inceleyelim.

Untitled DocumentBu örnekte;

Data.ad = "Ali";

diyerek bir çok programcının aşina olduğu bir yöntemle Data objesinin ad özelliğini değiştirdim. Bu veri değişikliğini farklı şekilde de yapabildiğimi göstermek adına soyad özelliğini ise şu şekilde değiştirdim :

Data["soyad"] = "ALİOĞLU";

İkinci yöntemde görüldüğü üzere Data objesinin soyad özelliği parantez içine (köşeli parantezler [,]) belirtiliyor ve daha sonra eşittir işareti ile istenen değer atanıyor. Programlamacılar bilirler tıpkı bir array yani dizi elemanı tanımlama gibi.

Bir nesnenin özelliğini silebilmek içinde delete deyimini kullanırız. Örneğin;

delete Data.ad;
delete Data["soyad"];

Diyerek özellik silme işlemi gerçekleştirebiliriz.

Bir sonraki yazımda JavaScriptte operatörlere değineceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.