JQuery Nedir?

JQuery aslında bir JavaScript kütüphanesidir. HTML dokümanların yönetiminde, animasyon oluşturumunda, etkileşimli sayfaların hazırlanmasında kullanılan daha az kodla, daha efektif daha çok işlerin yapılmasını sağlayan bir WEB etkileşimi sağlayan JavaScript kütüphanesidir.

JQuery uygulamalarından faydalanmak, uygulama geliştirmek için öncelikle bu sistemin mevcut kütüphane dosyasını oluşturacağımız HTML dokümanlara eklememiz gerekir. Yani şöyle düşünün, siz bir uygulama geliştireceksiniz, ancak bu uygulamanın bir kütüphaneden, bir veri bankasından bir takım bilgileri alması gerek. İşte bu noktada JQuery kütüphanesi mutlaka HTML dokümanlarımızda referans olarak gösterilmek zorundadır.

Bu dosyaları indirebileceğiniz site resmi JQuery sitesi olan aşağıdaki linkte. Ayrıca bu site üzerinde bir çok JQuery uygulama örneğini de inceleyebilirsiniz.

JQuery

Burada eğer kütüphane dosyasında bir geliştirim yapmayacak iseniz kullanmanız gereken PRODUCTION dosyasıdır. Çünkü DEVELOPMENT dosyası kütüphane üzerinde ek bir geliştirim için kullanılır. Zaten WEB dokümanınız için gerekli olan ve yeterli olacak olan PRODUCTION’dır. Uygulamalarınızın referans alacağı doküman budur.

Uygulamalarımızda bir WEB sitesi oluştururken JQuery kütüphanesini harici olarak HTML belgelerimize bağlamamız gerekmektedir. Bu işlemi HTML dokümanın head etiketleri içinde aşağıdaki şekilde tanımlarız :

Burada dosya adı jquery-1.8.1.js sizin kullanmış olduğunuz dosya adı olmalıdır, versiyon vs farkedebilir.

Bununla birlikte aynı zamanda CDN üzerinden link vererekde kütüphaneyi kullanabilirsiniz. Yani böylelikle ilgili dokümana bir referans link üzerinden ulaşılabilir. Örneğin Jquery 1.8.1 için CDN linki kodunu HTML dokümanımıza aşağıdaki şekilde bağlarız :

Bu konuda diğer kütüphanelere CDN üzerinden ulaşma hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

AJAX CDN

2 Yorumlar

  1. merhabalar, bir sorum olacak method çağırma ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

  2. Buyrun sorunuzu buradan sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.