Kiralık Daire Aramanın Zorluğu

Hepimizin öğrencilik zamanları olmuştur. Kimimiz bulunduğumuz ilde ailemiz ile birlikte, kimimiz ise ailemizden uzakta başka bir ilde mecburen yaşamak zorunda kaldık. Tabi bu sadece öğrencilik zamanında değil, belki de öğrencilikten sonra yeni bir iş bulduğumuzda veya memuriyet için aileden uzak kaldığımızda ya da belki de kendimiz bir aile kurduğumuzda. Sonuç itibari ile yıllardır yaşadığımız bir yerden başka bir yere gittiğimiz de insani olarak en temel ihtiyaçlarımızdan biri olan kalacak yer bulma süreci. Yani bir ev bulma derdi. Çoğu zaman da bu genelde tabii ki kiralık ev bulma süreci oluyor.

 

Neyse buraya nereden geldik asıl meseleye gelelim. Bir yakınım için kiralık ev arama derdine düştük. Tabi bu ev arama sürecimiz yakınımın Cumhuriyet Üniversitesi’ni kazanması sebebi ile Sivas’ta gerçekleşti. Sivas’a ilk gelişimiz, daha önceden hiç gitmedik. Herhangi bir tanıdığımız da bulunmuyor. Dolayısı ile direkt bize kaldı. Öncelikle belirtmek isterim ki, kiralık bir daire bulmak hiç kolay iş değil. Okula-işe yakın olması, ulaşıma yakın olması, merkezi konumda olması, biraz da hayatın içinde olabileceğiniz bir yer olması bunlar tamamen istediğimiz çevresel faktörler. Bunun yanı sıra tabi bir de eve ilişkin faktörler var, evin ısıtma sistemi nedir? Evin büyüklüğü ne kadardır? Evin eksikleri var mıdır? Ev eşyalı mıdır? Bunlar önemli kriterler.

 

Bir de yadsınamaz bir gerçek daha var bütçe olayı. Evin kirası acaba ne kadar? Ev sahibi ne kadar depozito ister? Bunlar sonuçta cebimizden çıkacak miktarlar. Bütçeyi net belirlemek lazım. Evi kiralamak istediğiniz yerde ortalama kiralar ne kadar bunları bilmek önemli. Tabiri caiz ise kazıklanmamak gerek. Kiraların artış miktarlarına kadar tüm istatistiki veriler önem arz ediyor. Peki her şey bize uydu diyelim, biz ev sahibine uyduk mu? Asıl mühim olan mesela orası J Önemli olan kiracının ev sahibine de uyması. Yani karşı tarafın istediği şekilde bir kiracı da olmak mühim tabi. Sonuçta evini kiraya veren bir ev sahibi mevcut. Eve zarar vermeyecek, bulunduğu çevre için uygun olacak bir kiracı ev sahiplerinin istediği başlıca kriterlerden. Tabi bir de işin maddi boyutu, kirasını zamanında ödeyen kiracı. J

 

İşte bunlar hem biz kiralık ev arayanların hem de kiracı arayan ev sahiplerinin istediği temel istekler. Velhasılı kelam kiralık daire bulmak zor iş. Yakınımızın okulu için de Sivas’ta kiralık daire bakalım dedik. İlk defa bu şehre geldiğimiz için, çevreyi ve piyasayı bilmediğimiz için tabi bir takım araştırmalar içine girdik. İnternet üzerinde de araştırma yaptık. Zingat.com internet sitesinde bir çok ilan olduğunu gördük. Hatta burada tam istediğimiz gibi Sivas’a ait ortalama kira fiyatlarını, artış oranlarını inceledik. Bir çok ilan olduğunu gördük ve upuzun bir liste çıkardık. Gerek ev sahipleri ve gerekse direkt olarak ev sahipleri ile iletişime geçtik. Sonuç itibari ile zorlu olan kiralık ev arama sürecini tamamladık. Diyeceğim o ki kiralık daire bulmak hiç kolay değil, siz de baştan araştırmalarınızı doğru bir şekilde, güvenilir yerden yapın ve rahat edin.

Sağlıcakla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.