Kompakt Fotoğraf Makineleri – 1

Küçük boyutlu basit kompakt makineler:

Basit, kolay kullanılan, kolay taşınan, küçük boyutlu, fazla fotoğrafçılık bilgisi gerektirmeyen daha çok bas geç işlevini gören fotoğraf makineleri bu sınıftadır. Günümüz teknolojisinde gayette iyi görüntü sonucu verebilen modelleri mevcuttur. Küçük boyutlu bu kompakt makinelerin en belirgin özelliği objektif ve flaşın ince küçük makine gövdeleri içine yerleştirilmeleridir. Genelde cebe girebilecek kadar boyutta üretilirler.

Genelde az önce de dediğim gibi bas çek işlevini görmesi sebebi ile cep telefonlarının görüntüleme özelliklerine sahiptirler. Dolayısı ile artık cep telefonları günümüzde bu makinelerin yerlerini almaya başlamıştır. Ama tabi cep telefonlarının öncelikli işlevlerinin haberleşme olması ve dolayısı ile şarj boyutu düşünüldüğünde yine de sürekli olarak yanında bir görüntüleme aygıtı taşımak isteyenlerin de vazgeçemediği makinelerdendir. Çok profesyonel fotoğraf beklemeyen, sürekli yanında taşımak isteyenlerin vazgeçilmez tercihidir.

 

En belirgin özelliklerine değinecek olursak, arka panelinde LCD ekran olur. Genelde bu makineler üzerinde elektronik bir vizör bulunmaz. Bazılarında ise vizör vardır ama pek kullanışlı olduğu söylenemez. Hem fotoğraf hem de video çekimi özellikleri mevcuttur. Ama profesyonel bir fotoğrafçının yönetebileceği kadar fotoğrafçılık imkanı sağlamazlar. Zaten bu tip makinelerin kulllanıcıları genelde açma kapama düğmesini ve çekim yapmak için deklanşör düğmesinin haricinde pek de fonksiyon kullanmaz. Menü ve arayüzleri basittir. Sabit objektifli makinelerdir. Sensörlerinin küçük olması, düşük ışıktaki olumsuz performansları ve düşük AF hızları nedeni ile fotorafçılık için ideal değildir. Ancak anı makinesi olarak kullanılabilir. Tabi bu makinelerde de sonuçta bütçe olayı mevcut. Bütçeye göre bu makinelerin de daha büyük LCD ekrana sahip olanları, dokunmatik ekrana sahip olanları daha kaliteli gövdeye sahip olanları, daha iyi işlemciye sahip olanları mevcut. Günümüz teknolojisinde bunlar sürekli yapılan şeyler. Ayrıca genelde bu makineleri tercih edenler fotoğrafçılıktan profesyonel boyutta anlamadıkları için şekillerine de önem verirler. Canlı renkler, güzel tasarımlar bu makinelerde ön plana çıkarlar. Ayrıca sürekli yanımızda taşınabilmesi de en mühim konu zaten.

 

Bu makineleri üreten firmaların en büyük hileleri ise çözünürlük kavramıdır. Zannedilir ki, ne kadar büyük çözünürlük, o kadar kaliteli makine. Oysa ki bu böyle değildir tabi. Genelde bu makineler 1/2.3” boyutunda sensör kullanırlar. Ve bu kadar küçük bir sensörlü makine için 16 MP ve hatta çok daha yüksek çözünürlüklere sahip makineler üretilebilmektedir.

 

Bu kadar küçük boyutlu sensöre sahip makinelerde yüksek çözünürlük değeri olması demek her bir sensör hücresinin çok küçük boyutlara sahip olması ve ışığı daha zor algılaması anlamına gelir. Özellikle az ışıklı ortamlarda yüksek ISO değerine ihtiyaç duyarız. Yüksek ISO değeri de olumsuzluğu arttırır aslında. Bu makineleri kullanan kişiler çok büyük boyutta fotoraf basma niyetinde olan kişiler değildir. Tam tersine bu makinelerde daha düşük çözünürlük, daha büyük sensör hücreleri daha iyi olacaktır. Böylelikle daha düşük ışıklı bir ortamda çok daha kaliteli fotoğraflar çıkabilecektir.

Bu tip makinelerin kullandığı bellek kartları da önemli bir faktör. Genelde SD kart ve memorystick kullanırlar. SD bellek kartları zaman içinde daha yüksek kapasiteli olanlarına ulaşmıştır. SDHC ve SDXC gibi daha yüksek kapasiteli SD kartlar mevcuttur. Kullanılan makinenin ne tip kart desteklediği, hangi kapasiteleri desteklediği gibi kriterler önemlidir. Hatta bazı makine üreticileri makinelerin yazılımları için daha sonradan farklı versiyonlar yayınlarlar. Gerektiğinde bunları takip edip, desteklenen kartların artması durumunda makine yazılımını güncellemek gerekebilir. Bu yazılımlar sadece bellek kartı gibi konular değil, görüntü kalitesini arttırma, daha hızlı çalışma gibi bir çok özellik hususunda iyileştirme sağlayabilir. Tabi bu son paragrafta anlattığım durum tüm dijital fotoğraf makineleri için geçerli bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.