Kompakt Fotoğraf Makineleri – 2

Kompakt Fotoğraf Makineleri – 2

Küçük Boyutlu Gelişmiş Kompakt Makineler

Küçük boyutlu kompakt makinelerin bazı modelleri ileri amatör ve yarı profesyonel fotoğrafçılar için uygun modellerdir. Küçük boyutlu basit makinelere göre fiyatları daha pahalıdır. Çünkü daha etkin özelliklere sahiptirler ve daha dayanıklı makinelerdir. Oldukça iyi kalitede görüntü verirler. Menülerinde çok özellik barındırır. Daha karmaşık arayüzlere sahiptirler. Tam olmasa da bir DSLR makine kadar işlevsel modelleri mevcuttur.

Kolay taşınabilen makinelerdir. Fotoğraf çekerken dikkat çekmek istemeyen kişiler tarafından da oldukça tercih edilirler. Çünkü büyük DSLR makinelerde yer alan objektifler vb teçhizat fotoğraf çekilen kişilerde ister istemez bir tedirginlik oluşturur. Bu makineler genelde günlük yaşamda tercih edilen, portre ve anı fotoğraf çekiminde kullanılan tipte makinelerdir. Kalitelidirler ama bir DSLR keyfi vermezler. Günlük yaşamda tercih edilmeleri sebebi ile aynı zamanda geniş aralıkta zoom özelliği olmazsa olmaz aranan bir özelliktir bu makineler için.

Üretici firmalar genelde bu makineler üzerine 28 veya 35 mm eşdeğerinde objektif eklerler. Burada sözünü ettiğim mm değeri gerçek odak uzaklığı olmayıp, 35 mm’lik film kullanan sistemlerde geçerli olan eşdeğer odak uzaklığıdır. Objektiflerin üzerinde yer alan değerler ise gerçek odak uzaklıkları olan daha küçük değerleri gösterir. Üretici firmalar aynı zamanda 35 mm’lik sistem üzerinde 28-112, 28-140 mm v.b gibi odak uzunluğuna eşdeğer odak uzunluklarına sahip zoom objektifleri tercih ederler. Büyük değerin küçük değere bölünmesi ile optik zoom değeri hesaplanır. 140/28 denildiğinde o makinenin objektifinin 5x olduğu sonucu çıkacaktır.

Bu fotoğraf makinelerinin en tipik özellikleri arasında manuel ve yarı otomatik pozlandırma modları, ışık geçirgenliği yüksek olan kaliteli keskin objektiflerin kullanımı, diyafram konrolüne imkan sağlaması, geliştirilmiş ışık ölçüm modları imkanı sunması gibi özellikleri yer alır. Ayrıca nitelikli görüntüler sunarlar çünkü sensörleri ve sensör hücreleri daha büyüktür. Hatta bazı modellerde DSLR makinelerde kullanılan APS-C formatında sensörler yer alır. Dolayısı ile çok daha büyük bir makine taşımak istemeyen ama böyle bir sensöre sahip bir fotoğraf makinesini de bazı kullanıcılar tercih ederler. Bu makineler ayrıca RAW formatında da kayıt yapabilirler. Daha basit makineler sadece JPEG formatını desteklerken bu makinelerin JPEG formatının yanı sıra RAW formatını desteklemesi ayrı bir üstünlüktür. JPEG formatını daha sıkıştırılmış bir format olması sebebi ile daha sonradan fotoğraf üzerinde bir takım düzenlemeler yapmak çok sağlıklı olmaz. Ama RAW formatında olan fotoğraflarda daha sonradan bir takım ayarlamalar yapabilirsiniz ve bu ayarlamalar fotoğrafı absürd bir şekilde etkilemez.

Bu fotoğraf makinelerinin de tasarımları biribirinden çok farklı olabilmektedir. Kimisi modern çizgilere sahipken, bazı modeller klasik analog makine çizgisinde Retro görünüm tarzında olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.