MaskedTextBox Kontrolü

Bu yazımda MaskedTextBox kontrolüne değinmek istiyorum. Adından da anlaşılacağı üzere bu kontrolümüz aslında bir TextBox ancak farkı var tabii. Maskeleme yapmayı sağlar. Peki nedir maskeleme, belirli bir formatta veri girişi kuralı tanımlar. Bu kontrolden bir tane formumuza sürükleyelim ve özelliklerine bir göz atalım. Properties alanında en başta dikkat çekmek istediğim özelliği Mask özelliğidir. Bu özelliği seçtiğimizde (yandaki 3 noktaya tıklayarak)

aşağıdaki gibi bir pencere çıkar :

Burada görüleceği üzere önceden tanımlanmış belli mask yapıları var. Ayrıca kendimiz de mask yapısı oluşturabiliriz. Bunun için aşağıdaki gibi set mask seçeriz.

Örneğin şu şekilde bir telefon numarası girilmesini sağlayalım.

(123) 456 78 90

Bunun için aşağıdaki gibi ayar yapıyorum.

Burada mask alanında yazdığım (999) girilsede olur girilmesede olur demek. 000 00 00 ise zorunlu giriş demek. Preview alanında bu mask yapısını görebiliyorum.

Birde şunu yapalım. Bir MaskedTextBox daha sürüklüyorum. Daha sonra Mask özelliğini Numeric seçiyorum.

Böylelikle bu alana sadece rakam girilmesini sağlamış oluyorum. Buna ilaveten MaskedTextBox kontrolümün BeepOnError özelliğini True yapıyorum.

Böylelikle bu MaskedTextBox kontrolüne rakam haricinde bir veri girilmesine izin verilmeyeceği gibi kullanıcı bir beep sesi ile uyarılır.

Aşağıdaki linkten uygulamayı indirebilirsiniz.

[wpdm_file id=59]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.