Microsoft SQL Server 2014 Kurulumu

Bu yazımızda Microsoft SQL server 2014 kurulumuna değinmek istiyorum. Öncelikle programımızın yüklenmesi için setup.exe çalıştırılır.

sql201501

Daha sonra gelen SQL Server Installation Centre penceresinde solda yer alan Installation seçilir.

sql201502

Bir sonraki pencerede New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneği seçeneği seçilir. Yani yeni bir SQL Server kurulumu ya da var olanın üstüne yeni özelliklerin kurulması amacını taşımaktadır.

New SQL Server failover cluster installation seçimi yeni bir Failover Cluster yapısı kurmaya yarar.

Add node to a SQL Server failover cluster seçeneği var olan bir Failover Cluster yapısına yeni bir Node dahil eder.

Upgrade from SQL Server 2005, 2008, 2008 R2 or 2012 seçeneği ise önceki SQL sürümlerinden yeni sürüme yükseltme yapabilmek için kullanılır.

sql201503

Bir sonrkai ekranda yükleyeceğiniz ürünle alakalı lisanslama kısmıdır. Eğer elinizde geçerli bir lisans numarası var ise bu alanda iligli lisans anahtarını girebilirsiniz. Eğer yok ise, MS SQL Server 2014’ü 6 ay süre ile ücretsiz olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için tercih edeceğiniz seçenek Specify A Free Edition olmalıdır.

sql201504

Daha sonra Next diyerek ilerliyoruz. Bir sonraki adımda lisans şartlarından bahsediliyor. Burada lisans şartlarını kabul etmemiz gerekiyor. Bunun için de “I accept the license terms” seçeneğini seçip Next diyerek ilerliyoruz.

sql201505

Sonra setup dosyaları yüklenir.

sql201506

Sonra sisteminiz taranır, herhangi bir hata var mı yok mu? Bu işlem kurulum sihirbazı tarafından kullanılacak SQL Server Setup support files kurulumu sırasında bir problemle karşılaşılmaması için yapılan kontrolleri içermektedir. Eğer bir problem varsa burada belirtilir. Eğer bir problem yoksa bir sonraki adıma geçilir.  SQL Server 2014 kurulumunun gerçekleşmesine sebebiyet verebilecek muhtemel problemler böylelikle bu adımda kontrol edilmiş olur. Burada bir hata çıkması durumunda, kuruluma devam etmeden önce mutlaka bu hatayı düzeltmemiz gerekir. Burada çıkan uyarılar ise bilgi amaçlıdır ve kuruluma engel teşkil edecek bir durum söz konusu değildir. Örneğin benim kurulumumda, firewall uyarısı çıktı ama önemli değil. Buradaki uyarının çıkmasının sebebi windows güvenlik duvarında açık olduğu ve SQL Server 2014 için gerekli iletişim portlarının izinli olmadığnı anlayabiliriz. Eğer bu hatayı illa ki düzenlemek istiyor iseniz bunun için microsft msdn sitesinde aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

https://msdn.microsoft.com/tr-TR/library/cc646023.aspx

 

sql201507

Bir sonraki adımda SQL Server 2014 kurulumunu özelleştirebilmeniz mümkündür. Genelde ilk seçenek yani SQL Server Feature Installation tercih edilerek kuruluma devam edilir. Bu seçenek sayesinde tüm servisleri ve araçları listeleyerek, hepsini seçerek ya da bizim amacımıza yönelik ilgili olanları seçerek kurulumuza devam edebiliriz. Diğer seçenekleri açıklayacak olursak; SQL Server PowerPivot for SharePoint seçimi yeni veya var olan bir SharePoint alanındaki verilere erişim amaçlı PowerPivot sağlamak için tercih edilir. All Features With Defaults seçimi ile herhangi bir ayrım yapmadan tüm servisleri kurabilirsiniz. Buradaki tüm servisler aynı zamanda varsayılan yani default ayarları ile kurulacaktır. Biz SQL Server Feature Installation seçeneğini seçip next diyoruz.

sql201508

Daha sonraki adımda neleri yükleyip yüklemek istemediğimizi soruyor. Bu adım yani Feature Selection adımı en önemli adımdır. Bu adımda, SQL Server üzerinde hangi alt servislerin (feature) çalışacağını yani kurulacağını belirleyebiliriz. Gereksiz seçilen her özellik kurulum sürecimizin uzamasına, hem de çalışma anında gereksiz kaynak tüketilmesine sebebiyet verir. Bu yüzden sadece ihtiyacımız olan özellikleri tercih edip onların kurulmasını sağlamamız en doğrusu olacaktır.

Feature Selection adımındaki Instance Features ve Shared Features seçeneklerinden hangilerini yüklememiz gerektiği, sunucu üzerindeki veritabanlarını ve servisleri kullanacak uygulamaların ihtiyacına göre belirlenmektedir. Örneğin her uygulama Analysis Services veya Integration Services özelliklerine ihtiyaç duymaz. Dolayısı ile burada ihtiyaçlarınızı siz belirleyeceksiniz.

Ayrıca bu adımda Instance root directory dizinini değiştirebilirsiniz. Bu dizin, oluşturulacak veritabanı dosyaları gibi, log dosyaları gibi, diğer kaynaklar gibi Instance bazındaki içeriğin duracağı ana dizinin yerini tanımlar. Olduğu haliyle bırakabilir veya bu iş için ayırdığınız özel bir sürücü altına yönlendirebiliriz. Ben olduğu gibi bıraktım.

sql201509

Bu adımdan sonra hata alabilme ihtimaliniz olan ancak bende çıkmadığı için burada resmedemediğim bir hataya değinmek istiyorum.

SQL Server Setup’ı başlatmadan önce .Net Framework 3.5 SP1 kurulumu yapılmadı ise Microsoft .Net Framework 3.5 Service Pack 1 is required hatası karşınıza çıkar. Bu pencereyi (yani SQL Server Setup penceresini) kapatmadan gidip .Net Framework 3.5 SP1 kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz, daha sonra bu pencerede Re-run diyerek önce kontrolün sonra da kurulumun devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun ardından karşımıza aşağıdaki pencere çıkar. Instance Configuration adımında SQL Server 2014 instance için bir isim oluşturabilirsiniz ya da Default instance seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Eğer özel bir ihtiyacınız söz konusu değil ise Default Instance seçebilirsiniz.  Daha sonra bu server üzerine ikinci Instance kurulumu yapma ihtiyacı duyarsanız o zaman Named Instance tercih etmeniz gerekecektir.

sql201510

Bir sonraki adım Server Configuration. Bu adımda, daha önce seçtiğiniz özelliklere göre belirlenen SQL Server servislerinin hangi hesaplarla (account name) çalışacağını ve başlangıç durumlarını (otomatik veya manuel olarak) belirleyebilirsiniz. Eğer bir servisin örneğin domain hesabı ile çalışması gerekli ise burada doğru yapılandırılmış bir domain hesap bilgisini atama işlemi yapabilirsiniz. Collation alanında da ayar yapmıyorum ve next diyerek bu adımı geçiyorum.

sql201511

Bir sonraki adım Database Engine Configuration. Bu adımda, SQL Server 2014 Database Engine servisine bağlanma aşamasında kullanılacak kimlik doğrulama (Authentication) yöntemi belirlenir.

Windows authentication mode seçeneği ile bir veya birkaç Windows kullanıcısını bu amaçla yetkilendirebilirsiniz.  Mixed Mode (SQL Server authentication and Windows authentication) seçeneği ile hem Windows kullanıcılarını hem de bir SA kullanıcısını bu iş için atayabilirsiniz. Genelde Mixed mod tercih edilir. Ben bu kurulumumda windows authentication mode tercih ediyorum. Add current user diyerek mevcut oturum açma kullanıcısını ekliyorum.

 

sql201512

Aşağıdaki gibi ekleniyor. Database Engine Configuration penceresinin Data Directories alanında veritabanı ve yedek gibi içeriklerin bulunacağı varsayılan dizinler listelenir. Eğer isterseniz bu yolları değiştirebilirsiniz.

sql201513

Bir sonraki adım da; Analysis Servces Configuration çıkıyor. Sizde olmayabilir, bu kurulacak özellikler içinde seçildi ise çıkar. Burada ben aşağıdaki gibi Multidimensional and Data Mining Mode seçiyorum ve add current user deyip ileri diyorum.

sql201514

Bir sonraki adım Reporting Services Configuration. Sizde olmayabilir, yine kurulum için seçilen özelliklere göre çıkan bölümdür. Burada varsayılan seçenekleri ile aşağıdaki gibi bırakıp next diyorum.

sql201515

Bir sonraki adım Distributed Replay Controller. Sizde olmayabilir, yine kurulum için seçilen özelliklere göre çıkan bölümdür. Burada add current user diyerek kullanıcı ekliyorum ve next diyorum.

sql201516

Bir sonraki adım Distributed Replay Client. Sizde olmayabilir, yine kurulum için seçilen özelliklere göre çıkan bölümdür. Burada direkt next diyorum.

 

sql201517

Artık kurulum için hazırız. Her şey tamam ise Install diyerek kuruluma başlayabilirsiniz.

sql201518

Kurulum aşağıdaki gibi devam eder.

sql201519

Ve en sevilen an 🙂 Artık veritabanı dünyasına hoşgeldiniz 🙂

sql201520

2 Yorumlar

  1. İnternette onlarca kurulum makalesi var. Yazınızdan çok daha detalı kurum anlatanlar var çözümpark’ta. Bu kadar aynı konu varken tekrar niye sizde internet çöplüğüne katkıda bulunuyorsunuz anlamıyorum. SQL Server 2016 CTP3 çıktı insanlar kitabını yazdı satıyorlar siz daha 2014 kurulum nasıl yapılır diye makale yazıyorsunuz.

  2. Öncelikle eleştiriniz için teşekkürler. Çözümpark vb yerlerde benim burada yazdıklarımdan kat be kat güzel yazılar var, sadece bu değil. Herkes kesinlikle ve kesinlikle daha iyisini bulsun, hatta en güzeli ingilizce bilen arkadaşlarımız için dış kaynaklı sitelerde daha iyisi var.

    Herkesin her olaya bir bakış açısı vardır. İnternet üzerinde günümüzde gündeme gelen bir haber de birden fazla haber sitesinde yer alır. Sadece tek bir internet sitesinde yer alması yetmez mi? Sizin deyiminiz ile yeter. Bizim bakış açımız ile ise yetmez. Herkesin takip ettiği siteler, bloglar vb farklı. Beğenmiyor iseniz buradan takip etmez isiniz. Başka yerden takip edersiniz. Size binaen belirtmiyorum bu durumu. Herhangi bir kişi beğenmez ise burdan takip etmez başka yerden takip eder, bir başkası başka yeri sevmez buradan takip eder. İnsanlara seçenekler sunulur, herkes istediği yerden takip eder. Tıpkı sizin çalıştığınız kuruma benzer nitelikte iş yapan bir çok kurum olduğu gibi. Herkes kendi şartlarına göre en iyi yeri tercih eder. En büyük olan her zaman tercih edilecektir diye bir durum söz konusu değil.

    O zaman hiç bir zaman csharpta merhaba dünya yazdırmayalım, nasılsa birileri yazmıştır. Hiç bir zaman herhangi bir kontrolü anlatmayalım, nasılsa birileri anlatmıştır, hiç bir zaman veritabanından kayıt silmeyelim, güncellemeyelim, eklemeyelim. Nasılsa birisi yapmıştır, daha iyileri vardır. Biz sadece bakalım. Öyle mi yapalım 🙂

    SQL Server 2016 CTP3 kurmamız gerekiyor ise onu da kurar yazısını yazarız. Siz ileri düzeyde bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak insanların alışkanlıkları düzeyini dikkate alarak da biz aynı paylaşımları yapmak zorundayız. Biz yine de eleştiriniz için teşekkür ederiz, eleştirinizden ders çıkardığımız konu, en kısa zamanda SQL Server 2016 CTP3 kurulumunu da burada anlatmak. İsterse bir çok sitede anlatılmış olsun.

    Selam ve saygı ile..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.