Mustafa

Belgesel filmi genel itibari ile beğendim.. Ama sadece genel itibari beğendim yani bir Can Dündar anlatışı ile sade bir anlatış, insanı derinden yaralamayan genel bir anlatış itibari beğendim..

Bazı kesimler belgeseli çok siyasi bulmuşlar.. Açıkcası ben hiç siyasi bulmadım gayet genel itibari ile olduğu gibi bir Atatürk çıkarmış karşımıza, yani tam benim bildiğim benim anladığım gibi bir Atatürk..

Yani öyle elinde belgeselin her anında bir kadh falan yok, bunu eleştirmenler yorumcular nasıl söyleyebiliyor anlamıyorum. Kaldı ki olması ya da olmaması benim için sorun bile teşkil etmez, kişilerin yaşam anlayışı bizi ilgilendirmemelidir.. Yani Atatürk’ü içki içen biri olarak tanıtmış diyen tüm yorumcuları esefle kınıyorum şahsen..

Eğri oturup doğru konuşmak lazım bazıları da Atatürk’ün daha çok inançsız yönünü vurgulamışlar demekteler.. Şahsen böyle bir vurgulama aşırı derecede de görmedim, ki bu benide bağlamaz..

Yalnız şundan rahatsız oldum buna hak veriyorum, şapka devrimi hususunda dış ses olarak malum Can Dündar seslendirme yapmış ve muhtemelen tamami ile metinde ona ait..

Şapka devrimi hususunda “Şapka dinsizliğin sembolüdür” gibi bir söz öbeği tam cümleyi hatırlayamıyorum böyle bir şey ifade edilmiş. Bu oldukça yanlış bir şekilde vurgulanmış, yani gereksiz sert bir üslup olmuş.. O kısmı hoş karşılamadım. Şapka hususunda halkla olan bir Atatürk vardı doğru, mutaassıp bir bölgede şapka devrimini başlattı ama bunun sebebi herhangi bir inanca karşıt olmak değil, modern toplum seviyesini yakalamaktı, burada ilgili açıklama çok absürd olmuş..

Diğer tarafa gelelim, Atatürk’ü diktatör olarak tanımlayan kısımlara.. Bu kısma biraz hak veriyorum, bu yorumlarıda doğru buluyorum. Can Dündan bence burada hata yapmış, zamanın batılı bir çok gazetesinin yorumlarını metne dökmüş ama metne dökülen kısım hep tek başına iktidar olan, dikte rejimini benimseyen Atatürk’ü anlatır durumda.. Bu tip yorumlar olmuştur bu doğru ama sadece bunu oraya almak sanki olumsuzluğu yansıtmak gibi olmuş..

Oysaki ilgili zamanda ki bir çok devlet adamı ve dünya basını aynı zamanda Ataütürk’ün ne kadar iyi bir lider olduğundan bahsetmiştir. Yani sanki sadece o zamanın sert yorumlarını ele almış gibi olmuş..

Yani sanki demokrasi tanımayan bir Ataütürk imajı çizmiş o noktada hata yapmış..

Yine daha görkemli bir şekilde anlatılabilir ve anlatılmalı idi gibi geliyor bana, ama bu görkem kısmıda en başta dediğim gibi Can Dündar anlatımına tarzına uymuyor sanırım. Yani beklediğimden biraz sönük gibi..

Ayrıca bir takım hatalarda gözüme çarptı Atatürk’ün madam corine yazdığı henüz latin alfabeleri kabul edilmeden önceki arap alfabesi ile yazdığı mektupta canlandırmada yazım işlemi soldan sağa gidiyordu.. Yani aklımda öyle kaldı, yada ben yanlış anladım ama sağdan sola olması gerekirdi..

Daha sonra özel fotoğrafçı rolündeki kişi nedense yaşlanmıyordu..

Bunlar teknik hatalar..

Yani şunu diyebilirim daha çok Atatürk’ün özel hayatını anlatan bir belgesel olmuş heleki ikinci bölümde.. Sanırım Mustafa adı da oradan geliyor.. Yorumum bu..

gidin görün izleyin derim ben..

(eski bir yorumdur)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.