İlk MVC Uygulaması

Model View Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş olan MVC yazılımda kullanılan bir mimari modeldir. MVC’yi açarak şöyle bir tanım yapabiliriz aslında:

  • Uygulamalarımız için verilerin yönetimini sağlayan bir model. Her model bir veritabanı içerisinde yer alan bir veya birden fazla tabloyu temsil etmektedir.
  • Uygulamalarımızın görsel olarak temsil edilmesidir. Bu web sitelerinde bildiğimiz HTML, JavaScript ve CSS yapılarıdır.
  • Veri modelimiz ve görünüm arasında bir nevi bir ayırıcıdır.

Özetlersek, oluşturmuş olduğumuz uygulamalarımız için kullanıcının iş modeli ile uygulamasının görünümü arasında yani kullanıcı arayüz kısmı arasında ayrım yapan ve böylelikle uygulamaların farklı amaçlara hizmet eden kısımları ile birlikte diğer kısımların birbirine karışmasını önleyen bir mimari modeldir.

Şimdi ilk defa bir MVC proje nasıl oluşturulur buna değinelim. Visual Studio’da File menüsünden New Prject diyerek yeni bir proje oluşturalım. Bu kısmı açtığımızda bir çok proje template’ini görebiliriz. Bizim projemiz C# tabanlı olacağı için Templates alanında C# seçiyoruz. Buradan WEB seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra ASP.NET Web Application seçiyoruz. Projemize bir isim vermemiz gerekiyor, ben Basit_MVCProje ismini verdim.

2016012501

 

Daha sonra OK diyoruz. Karşımızı bir dialog penceresi geliyor. Bu pencerede birden fazla WEB template’i yer alıyor. Buradan MVC Template seçiyoruz. Daha sonra change authentication seçeneğini seçiyoruz.

2016012502

Bu arada ek bilgi vereyim. Bir MVC template üzerinde 4 tipte authentication (kimlik doğrulama) seçeneği yer alır. Bunlar:

  • No Authentication: Bu seçenekte herhangi bir doğrulama yoktur. Doğrudan herkes kullanabilir.
  • Individual User Accounts: Bu seçenekler kullanıcılar, daha önceden kendilerine tanımlı olan kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme giriş yapabilecekler. Ayrıca günümüzde çok fazla kullanılmakta olan sosyal platform oturum açma kimlik bilgileri ile de oturum açabilecekler. Facebook, twitter, Google veya Microsoft Hesabı gibi. Bu noktada aynı zamanda sosyal medya platformu ile giriş yapan kullanıcılar için tabloda yeni kimlikleri oluşturularak, sürekli olarak orada bilgileri tutulacak. Bilgilerin tutulmasından maksat, bizim sitemiz için giriş yapmış oldukları kullanıcı adı ve isim bilgileri.
  • Organizational Accounts: Bu seçenek ile uygulamamız active directory, microsoft azure active directory, veya office 365 gibi yapılar ile entegre şekilde çalışabilecek.
  • Windows Authentication: Bu seçenek ile de uygulamamız kullanıcılar oturum açtıkları windows authentication ile sisteme girilebilecek.

Çıkan pencerede No Authentication seçiyoruz ve OK diyoruz. Bir sonraki pencere için de OK diyoruz.

2016012503

Daha sonra projemiz oluşturuluyor. Burada bilgisayarınızın performasına göre proje oluşturulması vakit alabilir. Normalde maksimum 1-2 dk içinde proje oluşturulur.

Daha sonra Visual Studio üzerinde projeyi açabilirsiniz. Tabi bizim amacımız bu kadar basit bir şeyi anlatmak değil, MVC ile tanışmak 🙂 Şimdi MVC proje oluştuğunda sağ da solution explorer altında bir takım klasörler otomatik olarak oluşturulmuş durumda. Bunlara değinelim.

Views klasörü iki tane alt klasör içermektedir, bunlar home ve shared klasörleri. Home klasörü Controller klasörü içinde yer alan HomeController ile eşleşmektedir. Shared klasörü ise diğer klasörlerdeki kontroller ile ortak kodları içeren bir klasördür.

Böylelikle yazımısın başında belirttiğimiz gibi MVC model de iş modeli ile uygulamaların iş modelinin dışında yer alan kodlarımızın ayrıldığını görebiliyoruz. Ayrıca yeniden kullanılabilir özellikle olan layoutlar da bu yapıda mevcuttur. Ek olarak verilerin alt kümesini içeren bir veya birden fazla sayfada görünebilir bir yapıya sahip partial views yapıları da mevcuttur. Bu yapıları sayfalarınıza dahil edebilirsiniz.

 

Uygulamayı çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi bir asp.net sayfası çalışır. Tabi şu an hiç bi şey yapmadık. Mevcut tanımlı yapı üzerinde olan Home, About ve Contact linklerini üstte görebilirsiniz. Yavaş yavaş mvc model üzerinde çalışmaya başlayacağız. Bu yazımız şimdilik bu kadar olsun.

2016012504

 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.