N-TIER (N KATMANLI) PROJE YAPISI

Normalde projelerde tek bir solution olmaz, birden fazla solution yer almaktadır. Yani demek istediğim şu aslında, projelerimiz de her şey tek bir çatı tek bir katman altında yeralmaz. Birden fazla katman kullanılır. Şöyle düşünebilirsiniz ana projenizin altında birden fazla alt projeler, alt proje katmanları mevcut.

Şimdi bizim bu serimizde de gidecğimiz örnek içinde katmanlı mimari ile yol almaktan bahsedeyim biraz, örnek olarak bir proje oluşturalım adını da ben GRSYKitapEvi veriyorum. Bu projem ASP .NET Core Web Application .NET Core 5.0 ve MVC model mimarisinde bir proje.

Projem oluşturulduğunda benim bazı temel klasörlerimde oluşuyor bunları sayarsak:

  • Properties
  • Wwwroot
  • Controllers
  • Models
  • Views

Birde diğer appsettings.json, Program.cs, Startup.cs, Dependencies, Connected Services gibi temel konfigürasyon ayarlarımı tutan, proje paketlerini, frameworklarını barındıran kısımlar mevcut.

Proje Alt Katmanlarının Eklenmesi

Şimdi bu uygulamam da ben alt katmanlar oluşturacağım, bunun için projeme sağ tıklıyor ve Add New Project diyorum. Burada çıkan kısımda Class Library (.NET Core) seçiyorum. Eğer class library göremiyor iseniz arama kısmında aratıp bulabilirsiniz.

Bu class library için ben isim olarak GRSYKitapEvi_DataAccess ismini verdim. Create diyerek oluşturulmasını sağlıyorum.

Bir tana daha Class Library ekleyeceğim, dolayısı ile bunun için projeme sağ tıklıyor ve Add New Project diyorum. Burada çıkan kısımda Class Library (.NET Core) seçiyorum.

Bu class library için ben isim olarak GRSYKitapEvi_Model ismini verdim. Create diyerek oluşturulmasını sağlıyorum.

Bu iki alt katman projeme ekleniyor.

  • Models klasörünü GRSYKitap_Model class library içine alıyorum (Kes – kopyala ile). Yani ana proje içinde Models klasörüm artık yok. Burada yer alan Class1.cs dosyasını siliyorum.
  • GRSYKitapEvi_DataAccess class library içinde de yeni bir klasör oluşturuyorum ve adını Data veriyorum. Burada yer alan Class1.cs dosyasını siliyorum.

GRSYKitap_Model class library Models klasörü içinde default olarak gelen bir modelim var, bu modelimizin ismi ErrorViewModel.cs.

Şimdi ana proje adıma ve alt projeler birbirini refere etmem lazım. Ana projeme geliyorum references alanına tıklıyorum. Burada çıkan kısımda iki alt katmanı GRSYKitap_Model  ve GRSYKitapEvi_DataAccess ana projemize ekliyorum.

Daha sonra GRSYKitapEvi_DataAccess üzerinde sağ tıklıyorum ve burada references ekliyorum. Ana proje ile bağlantı burada sağlandı, dolayısı ile sadece GRSYKitapEvi_Model ekliyorum.

GRSYKitapEvi_Model ise zaten üstte her ikisi ile bağlandığı için burada yeni bir ekleme yapmama gerek yok.

Geri kalan kısımda hata düzenlememiz mevcut bunun için video eğitime mutlaka göz atınız.

Bir sonraki derste görüşmek üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.