.NET Sınıf Kütüphaneleri Ne İşe Yarar?

.NET ortamında var olan mevcut sınıflar ilgili kütüphaneler içinde yer alırlar. Yani aslında biribiri ile bağlantılı olan sınıflar kategorize edilmiş bir şekilde kütüphaneler içindedirler. İşte bu sınıfları kullanabilmemiz için bizim programlarımızın en başında bu kütüphaneleri çağırmamız gerekir. Daha teknik ifade etmek gerekirse bunları referans olarak göstermemiz, belirtmemiz gerekir. Tabi bunları referans ederken mutlaka Framework’te tam adreslerini belirtmemiz gerek yok. Çoğunlukla refere etme işlemini aşağıdaki gibi yaparız;

using System;

Böylelikle System namespace’i altında yer alan tüm sınıfları kullanabilirim. Daha da özelleştirmek istediğimiz durumlar olabilir, aşağıdaki gibi de tanımlamalar yapabiliriz.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

Aşağıdaki tabloda en sık kullanılan kütüphanelere ve açıklamalarına yer verdim.

2013052507

Tabi .NET Framework kütüphanesi asla bunlarla sınırlı değil, burada yer verebilmek oldukça zor. Kompleks grafik çizimleri, daha gelişmiş grafiksel çizimler, network işlemleri, güvenlik işlemleri, veritabanı, çoklu ortam (multimedia) ve diğer bir çok kategoride ilgili kütüphaneler vardır. .NET Framework sınıfları kütüphaneleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

.NET Framework Sınıfları Kütüphaneleri

Bu linkte kütüphaneler alfabetik olarak listelenmişlerdir. Burada herhangi bir kütüphane adına tıkladığınızda o kütüphane içindeki sınıflara da erişebilir ve bunlar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Hatta sınıf içine de girebilir ve sınıflarla alakalı olarak ilgili metotları, syntaxı, sınıfın özelliklerini, kullanım şekillerini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.