Obtüratör Nedir?

İster obtüratör isterseniz Türkçe olarak örtücü mekanizması deyin, bu mekanizma fotoğraf makinemizde sensörümüzü yani ışığa duyarlı alanımızı örten bir unsurdur. Bu mekanizma sensör alanını ortam ışığa bağlı olarak, ayarlanmış olan diyaframa göre, belirlenmiş süre boyunca aydınlanmasını sağlar ve sonrasında tekrar ışığın girmesini engelleyecek şekilde ilgili alanın örtülmesini sağlar. Bu yüzden Türkçe ’de örtücü mekanizması olarak adlandırılır. Burada bahsedilen süre saniyenin ondalık, yüzdelik ve bindelik değeri gibi çok küçük sürelerdir. Obtüratör iki perde parçasından oluşan bir mekanizmadır. Obtüratör, düşey eksende aynı yön ve düzlem üzerinde hareket edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Çoğunlukla titanyum alaşımdan üretilmektedir. Obtüratörün her iki paröası birbirine ardışık hareketler ile eş zamanlı olarak birbirini takip eder. Bu iki eş zamanlı hareket belli bir miktar takip aralığı oluşturur. Deklanşöre basıldığında, obtüratör tetiklenir ve sensör bu takip aralığı içinde düşey eksende yukarıdan aşağıya doğru taranarak pozlanır. Perdenin hızı arttırıldığında, yani saniyenin yüzdelik veya bindelik değerlere bölünmesi ile sürenin azaltılması durumunda, eş zamanlı yürüyen takip mesafesi kısalır. Böylelikle pozlama dediğimiz, ışığın süresi azalır. Perde hızı eğer yavaşlatılır ise yani saniyenin ondalık değerlere bölünmesi ile sürenin uzatılması durumunda, eş zamanlı yürüyen takip mesafesi uzar. Böylelikle pozlama dediğimiz, ışığın süresi artar.

Obtüratörün işlevini yerine getirmesi ile alakalı olarak aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bir çok 35 mm DSLR fotoğraf makinesinde obtüratör hızı, kullanıcı tarafından tanımlanabildiği gibi, fotoğraf makinesinin ölçümlediği ışık miktarına bağlı olarak otomatik olarak da tanımlanabilir. Bazı makinelerde “S” bazı makinelerde “TV (Time Value)” adlandırılan seçenekler kullanılarak da obtüratörün hızı öncelikli ayarlanır ve böylelikle yarı otomatik pozlama kullanılabilir. Böyle bir durumda kullanıcı sadece öngörmüş olduğu obtüratör hızını tanımlar.

Fotoğraf makinesi tanımlanan bu obtüratör hızına göre ortam ışığı koşullarına göre kullanılabilecek en uygun diyaframı otomatik olarak belirler ve çekimde bu değerleri uygular. Özellikle yüksek obtüratör hızı gerektiren hareketli çekim yapılması gereken konularda, çekim anında kısa süreli kararların alınmasını gerektiren spor fotoğrafçılığı, formula 1 fotoğrafçılığı, haber fotoğrafçılığı gibi alanlarda diyafram ayarına bağlı kalmaksızın seri bir biçimde obtüratör hızını seçebilmeye olanak tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.