Öğrenci Otomasyonu Bölüm 1

Öğrenci Otomasyonu Bölüm 1

Veritabanını daha iyi kavramak, kayıt ekleme, kayıt silme, kayıt güncelleme, kayıt listeleme gibi işlemleri yapabilmek için bu yazı dizimizde basit bir öğrenci otomasyonu projesi yapacağız. Bu uygulamada veri tabanı olarak Access’den yararlanacağız. Access de oluşturduğumuz veritabanı üzerinde işlemlerimizi C# kodları ile gerçekleştireceğiz.

Uygulamamızı özetlersek; öğrencilerin TC Kimlik numarası, ad, soyad, doğum tarihi, telefon numaraları, hangi bölümde okuduklarına ilişkin bilgileri, öğrencinin sınav notlarını görebileceğiz ve bu sınav notları üzerinden hesaplama yapabileceğiz. Bir çok veritabanı uygulamasında olduğu gibi bu örnektede veri girişi yapabilme, veri güncelleme, veri listeleme ve raporlama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenebileceksiniz.

Şimdi direkt olarak bu ufak projemize başlayalım, ben Visual Studio.Net ortamını tanıdığınızı ve Access programını da kullanmayı bildiğinizi varsayıyorum ve çok temel konular için fazla detaya inmeden ve ekran görüntüsü eklemeden sadece önemli kısımlar ile alakalı olarak ekran görüntülerini ekleyerek yazıma devam ediyorum. Artık bu gibi uygulama projeleri için aynı zamanda video kaydı da almayı düşünüyorum, sadece yazı ile bırakmak istemiyorum. Neyse çok uzatmadan projemize adım adım başlayalım 🙂

Öncelikle veritabanımızı oluşturalım. Access üzerinde oluşturacağımızı söylemiştik. Access programını açıyoruz. Ben Microsoft Office Access 2013 kullanıyorum. Dolayısı ile ordan anlatacağım. Açılan sayfa üzerinde Blank Desktop Database seçiyorum ve ekrana gelen kısımda veritabanı adı olarak OgrenciOtomasyonu adını veriyorum.Daha sonra create butonuna tıklayıp veritabanını oluşturuyorum.

2015042901

Create dedikten sonra tablo oluşturma sayfam açılıyor, sol tarafta Table1 yazan yer üstünde sağ tıklıyor ve design görünüme geçiyorum. Bu esnada benden tabloya bir isim vermemei bekliyor, tablomun adını OgrenciBilgiler olarak kaydettim. Şimdi aşağıdaki ekran çıktısında göreceğiniz şekilde tablomun içerik alanlarını ve veri türlerini tanımlıyorum.

2015042902

Tablomda görüleceği üzere 5 alan mevcut, TC Kimlik No alanım primary key olarak tanımlı. Türkçesi birincil anahtar. Şimdi neydi bu birincil anahtar kısaca değinelim. Hrhangi bir veritabanı tablosunda her kaydı tek olarak tanımlayan bir alan veya alanlar kümesidir. Normalde primary key alanına sahip alanının benzersiz bir şekilde tanımlanması, asla boş olmaması ve hatta sıfır değerine sahip olmaması, içeriğinin değişmemesi veya çok nadir değişmesi istenir. Örneğin bu örneğimizde de gördüğünüz üzere TC Kimlik numarası aslında birincil anahtar için çok iyi bir örnektir. Herkesin benzersiz şekilde birbirinden farklı bir TC kimlik numarası vardır.

Şimdi üstteki tabloyu oluşturduk, bir tablo daha oluşturalım. Bunu yapabilmek için üstteki menüde Create alanına tıklayın ve menüden Table seçin. Sol tarafına Table1 geldiğini göreceksiniz yine ona da sağ tıklayın ve design view deyin. Tablonun adını kaydetmek isteyecektir, buraya da OgrenciNotlar deyin. Aşağıdaki resimde de görüleceği üzere ilgili alanları oluşturun. Burada da TC_Kimlik_No alanım var ve yine primary key. Veri türü de text. Bununla birlikte 3 alan daha mevcut, bunlarda sayı tipinde olan vize, final ve ortalama alanları.

2015042904

İki tabloyu da oluşturdum. Şimdi bu iki tablomda da ortak alanım var. TC Kimlik No alanı. Bu iki alanı birbirine bağlamam gerekiyor. Bunun için her iki tabloyu da şimdi kapatalım. Bunu yapabilmek için de tablonun üst tarafında tablo adına sağ tıklayarak close yapıyorum.

2015042905

Daha sonra Access programında yer alan Veritabanı araçları yani database tools menüsüne tıklıyor ve ilgili araçları açıyorum. Buradan relation ships (ilişkiler) seçin. Showtable menüsü gelecek, burada da yer alan iki tabloyu da seçtikten sonra sırası ile add ve close seçeneklerine tıklayın. Ekranda relationships sekmesi altında iki tablomuzu da görüyoruz. Şimdi amacımız bu iki tablo arasında ilişki kurmak. OgrenciBilgiler tablosunda yer alan TC_Kimlik_No alanını seçerek OgrenciNotlar tablosunda yer alan TC_Kimlik_No alanına sürükleyin. Bi artı simgesi çıktığında bırakın. Ekrana edit relationships menüsü çıkacak. Bu menü içeriğinin aşağıdaki gibi olduğundan emin olun ve daha sonra create deyin.

2015042906

İlişkinin kurulmuş olduğunu aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

2015042907

Daha sonra ilişki üzerinde sağ tıklayarak save edip buradan çıkın. Şimdilik bu kadar, bvir sonraki yazımızda da veritabanını projeye bağlayacağız ve uygulamanın ana sayfa tasarımını yapacağız.

Veritabanı ilişkileri hakkında site üzerinde araştırma yapabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. Ahmet Özçelik

    Gerçekten merak ettiğim bir konu.Bir ödevimde nasıl bir yol izliceğimi görebilicem.Diğer yazıyı sabırsızlıkla bekliyorum.

  2. okul otomosyonu yapmam lazım ama tam bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.