Onaylama – Doğrulama Kontrolleri Nedir? ( Validation Kontroller )

Bir WEB uygulamasında kullanıcıdan almış olduğumuz bilgilerin doğru bir formatta girildiğini nasıl anlayabiliriz? Örneğin kullanıcı uygun bir formatta e-posta adresi girmiş mi? Ya da bizim ülkemiz için bir telefon numarası alan kodu ile birlikte toplam 10 hane mi? İşte bu gibi bir takım kontrolleri yapabilmemiz için .NET bize bir takım olanaklar sağlar, bunlar onaylayıcı – doğrulama kontrolleridir. Validation Controls yani validation kontroller olarak bilinirler. Bu yazıda genel olarak teorik bilgiler vermeye çalışacağım bundan sonraki bir kaç yazı da bu kontrollerin kullanımı ile alakalı örnekler olacak.

İstemci (Client) tabanlı ve Server tabanlı doğrulama kontrolleri arasındaki farklara ve benzerliklere değinmek istiyorum öncelikle. Buradan anlaşılacağı üzere iki tip validation kontroller var. Örneğin Javascript ile bir doğrulama kontrolü yapmışsanız ve bu işlem istemci tarafında browser üzerinde gerçekleşiyor ise bu Client Side olmuş olur. Eğer bunu .NET ortamında VB ya da C# dili ile yazmışsanız bu kontrol server tarafında yapılır ve server tabanlı validation kontrol kullanmış olursunuz.

Client Side Validation işleminin en büyük yararı kullanıcının anında bir tepki alabilmesidir. ÖRneğin bir web sayfasında kullanıcı bilgilerinin alındığı bir form olduğunu düşünelim. Kullanıcıdan ad – soyad gibi bilgiler girilmesi isteniyor. Kullanıcı Textbox’a adını girmiyor ve bu alanı geçiyor. Anında bu alanın boş geçilemeyeceğine dair bilgiyi browser üzerinden alabiliyor, çünkü client side. Böylelikle bir formun servere gönderilip geri cevap döndürmesini beklemiyor. Böylece işlem oldukça etkili ve hızlı oluyor.

Yalnız bunun da bir dezavantajı var. Kullanıcı tarafında Javascript kullanımına izin verilmeli ve browser bunu desteklemelidir. Günümüzde tabi bu destekleme hususunda pek bi sıkıntı yok. Yalnız yeni gelişen mobil teknolojide hala bir takım cihazlara ait tarayıcılarda Javascript desteklenmiyor. Yani bazı PDA, bazı mobil cihazlarda javascript desteklenmiyor, dolayısı ile bu cihazların tarayıcılarında bu tip uygulamaların çalışması imkansız hale geliyor. Sitemizin kullanılabilirliği açısından Client Side iyi olmasına rağmen görüldüğü gibi bir takım dezavantajları da vardır.

Bunlarla birlikte istemci tarafında doğrulama imkanı opsiyonel iken server tarafında bu opsiyonel değildir. Bu nedenden ötürü de yazılım geliştiriciler daha çok server side validation kontrolleri kullanmayı tercih ederler. Server tabanlı validation kontroller ilk başta belirttiğim gibi form uygulamaları için vazgeçilmezdir, çünkü bir takım gereksiz yanlış-sahte bilgilerin önlenmesi için başvurulabilecek ilk yöntemlerdendir. Tek dezavantajı doğrulama işleminin bir istek yapılmasından sonra gerçekleşmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.