OpenFileDialog Kullanımı ve TXT Belgesi Okuma

OpenFileDialog aracı ile bir dialog aracı açar ve bu araç ile dosya seçmemize olanak tanır. Bu aacıda yine toolboxdan çitf tıklama, sürükleme bırak yöntemi veya class oluşturarak formumuza ekleyebiliriz. Windowsta herhangi bir programda bir doküman açarken çıkan penceredir aslında.

Bu araç forma eklendiğinde arka plana eklenen araçlardandır, yani form üzerinde bir komponent görmezsiniz, tıpkı timer aracı gibi altta görünecektir.

Windows formuma bir adet buton, bir adette OpenFileDialog kontrolü ekliyorum. Aşağıdaki kodları yazıyorum:

private void button3_Click(object sender, EventArgs e)
    {
      openFileDialog1.ShowDialog();
    }

Aşağıdaki şekilde dosya açma dialog penceresi ShowDialog metodu ile açılıyor.

OpenFileDialog Kullanımı ve TXT Belgesi Okuma
StreamReader İle TXT Metin Belgesinin İçeriğini Okuma

Şöyle bir uygulama yapalım. Formuma bir adet buton ve bir adette listbox ekliyorum. Bu sefer openFileDialog aracı ile açtığım ve yerini gösterdiğim txt dokümanının içeriğini listboxa yazdıralım.

Öncelikle kütüphane olarak System.IO kütüphanesini referanlara ekliyorum. Daha sonra butonumun click eventinde aşağıdaki kodları yazıyorum.

OpenFileDialog Kullanımı ve TXT Belgesi Okuma

Öncelikle OpneFileDialog aracımın ShowDialog metodu ile seçim yapıp yapmadığımı kontrol etmek için if karar yapısı kullanıyorum

StreamReader sınıfı okuma işlemleri için kullanılır. StreamReader sınıfından bir sr adında nesne türettim. Bu nesneye openFileDialog ile göstermiş olduğum dosyanın adını atıyorum.

Her bir satırı ReadLine ile okuyup veriSatiri adında string değişkenime aktardım.

Veri okuma işlemim taa ki satırdan null değer dönene kadar, yani bir başka deyişle null değer dönmediği müddetçe devam ediyor.

Gelen veriyi listboxa ekliyorum, yeni satırı okuyorum.

Benim masaüstümde bir önceki yazımda oluşturduğum ismail.txt dokümanına daha önceden kaydettiğim isimler var. Bu isimleri aşağıdaki şekilde listboxa ekleyebildik. Tabi font Türkçe karakter desteklemiyor ise Türkçe karakterlerin yerine değişik karakterler çıkabilir.

Şimdilik bu kadar 😊

OpenFileDialog Kullanımı ve TXT Belgesi Okuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.