Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok insan evlilik teklifi veya nişan gibi önemli bir sebeple pırlanta ile haşir neşir oluyor. Bu yeni tanışıklık sakın sizi korkutmasın. Satın almadan önce biraz araştırma yapmak hayalinizdeki ürüne sahip olmanızı sağlayacaktır.

Pırlanta almadan önce omu tanımanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey hiç kuşkusuz 4C hususudur. Çıplak gözle bakıldığında bütün pırlantalar aynı gibi gelir insanlara ama hiçbir pırlanta diğerinin aynısı değildir.

 

pirlanta

Doğru pırlanta nasıl seçilir?

Kesim, berraklık, renk ve karat konusunda dikkatli olmalısınız. Bunların dışında kemer, taban ve bakım konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu konular hakkında tecrübesizseniz zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızdan yardım almak akıllıca olacaktır.

Pırlantalar genelde renksiz gibi görünür. Ama bütün pırlantalar arasında ton farkları mevcuttur. Az renge sahip olan pırlantalar daha değerlidir. Kahverengi ve sarıya çalan pırlantalar asla nişan yüksüğü olarak tercih edilmemelidir.

Pırlantanın kesimi ise estetikliği vermek için ve ışıltısını artırmak için çok önemli bir işlemdir. Genellikle alıcıların yaptığı hata şekil ve kesimi aynı şey zannetmeleridir. Şekil kişisel zevklere bağlıyken kesim açı ve oranın hesaplanarak pırlantaya ışıltı vermesini sağlar.

Leke olarak da bilinen pırlantaya karakteristik görüntüsünü kazandıran en önemli şey berraklıktır. Doğada çok az kusursuz pırlanta bulunur ve fiyatları da oldukça yüksektir.

Karat pırlantanın ağırlığını ölçer. Kesim, renk ve berraklık konusunda karar verdikten sonra karat hususuna karar vermeniz gerekiyor. Buna karar verirken bütçenizi göz önüne almalısınız. Mükemmel kesim, berraklık, renk ve uygun fiyatlı bir pırlanta satın almak istiyorsanız  http://www.robertopirlanta.com ziyaret etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.