Pozometre (ışık ölçer) Nedir?

Pozometre (ışık ölçer) Nedir?

35 mm DSLR fotoğraf makineleri TTL ışık ölçümü yapmaktadırlar. TTL İngilizce karşılığı olarak Through The Lens ifadelerinin kısaltılmış halidir. Fotoğraf çekerken, fotoğrafı çekilecek konu üzerinden yansıyan ışık, objektifin içinden geçer ve sensör üzerine düşer. Burada sensör üzerine düşen görüntünün ışık değeri makinenin içinde yer alan pozometre tarafından diyafram ve obtüratör süresi olarak tanımlanır. TTL ışık ölçümünün en büyük kolaylığı, DSLR fotoğraf makinesinin objektifinin önüne takılacak filtrelerinde dikkate alınarak ışık ölçümü yapmasıdır. Işık okuması yapabilmek için öncelikli olarak makine pozometresinin hangi bölgeleri referans alarak ölçüm yapabildiğinin ve bu bölgelerin vizör üzerinde hangi bölgelere denk düştüğünün bilinmesi gerekmektedir. Işık okumalarında, fotoğrafı çekilen konu üzerindeki ışık dağılımı, açık-koyu leke değerlerinin birleşimleri ve çerçeve içindeki yerleri göz önünde bulundurulur. Daha sonra uygun ışık okuma yöntemi seçilir ve uygulanır.

35 mm DSLR fotoğraf makinelerinin pozometreleri ile gerçekleştirilen ışık ölçüm yöntemleri çok çeşitlidir. Bölgesel ortalama, merkez ağırlıklı ortalama ve nokta ölçüm olmak üzere genelde üç tip ölçüm türü fotoğraf makinelerinde yer alır. Merkez ağırlıklı ortalamada makinenin pozometresi görüntünün orta bölümüne denk düşen ışık değerlerini referans alarak ölçüm yapar. Bu bölge, vizörün orta ekseninde yer alan büyük dairenin içine düşen alandır. Bölgesel ortalamada ise makinenin pozometresi görüntü düzleminin tamamı üzerinden ışık ölçümü yaparak ortalama bir obtüratör hızı ve diyafram değeri saptar. Diğer ölçüm metodu olan nokta ölçüm metodunda ise fotoğraf makinesinin pozometresi görüntünün orta bölümüne denk düşen alanda ancak daha dar açılı bir ışık okuması yapar. Bu metotlardan hangisini seçmek gerekir tabi? Burada fotoğrafı çeken kişi çektiği konunun ışıklandırma ve ton değerlerine göre en uygun ışık ölçüm alanını belirlemelidir.

Aşağıda örnek olarak Nikon marka makinede matrix olarak adlandırılan bölgesel ortalama modunun seçildiğini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.