Primary Key Nedir?

Tıpkı IDENTITY özelliği gibi Primary Key‘de bir tabloda bir alanı yani bir sütunu eşsiz bir değer yapmaya yarar. Tek farkı her tabloda sadece bir tane Primary Key özelliğine sahip sütun bulunmasıdır.

Şöyle bir senaryo düşünelim. Veritabanınızda Çalışanlar diye bir tablonuz var, binlerce satırdan oluşuyor. Örneğin İsmail GÜRSOY adındaki satırı güncellemeniz veya silmeniz gerekiyor. Ve sizin tablonuzda bu isimde bir çok çalışan mevcut. Dolayısı ile isme göre silme işlemi yaptığınızda belki de asıl kaydı silmeyip diğer kayıtları da sileceksiniz ya da güncelleyeceksiniz. İşte bu gibi durumları önlemek için eşsiz olarak tanımlama sağlayan IDENTITY veya Primary Key kullanıyoruz. Buraya kadar tamam..

Genelde de böyle bir tabloda ne yapıyoruz, CalisanID gibi bir sütun oluşturuyoruz. İşte bu noktada Primary Key özelliği katacağımız alanda aslında IDENTITY yani eşsiz bir ID’ye sahip olan alanı seçmekle başlıyor ve üstte de belirttiğim gibi her tabloda sadece bir tane Primary Key alanı bulunabiliyor.

Primary Key tanımlamak aslında bir nevi Constraint‘tir yani bir nevi kısıtlamadır. Nasıl bir kısıtlama oluyor peki? Örneğin bir sütuna Primary Key tanımladığımızda artı o sütuna ikinci bir defa aynı değer girilemez. Bu şekilde bir kısıtlama yapılır. Constraint genelde kısıtlama yapar, Primary Key ise daha özelde bir kısıtlama yapar. Kısıtlamalara yani Constraint kullanımlarına ileride değineceğim ama belirtmekte fayda var, Constraintler ile veri tabanımızın doğruluğunu ve bütünlüğünü sağlayabiliyoruz ve belli başlı noktalarda ihtiyaç duyacağımız yapılardır.

1 Yorum

  1. bir tabloda birden çok primary key olabilir. saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.