Qlik Sense Data Model Viewer (Qlik Sense Veri Model Görüntüleyici)

Data model viewer Qlik Sense uygulamalarında en sık kullanılan temel bileşenlerden biridir. Şimdi bu görüntüleyiciyi tanıyalım. Herhangi bir veri çalışmamızı açıp (benim Qlik Sense uygulamamda hali hazırda olan Consumer Sales uygulaması) üstte yer alan Navigation alanından Data Model Viewer seçiyorum.

Aşağıdaki gibi tablolarımı görüyorum.

Bu modelleme görüntüsünde aşağıdaki şekidle bazı butonlar mevcut, bunlar neler değinelim. Soldan sağa doğru sıra ile açıklayalım:

Collapse All: Tabloların sadece başlıklarının görünmesini sağlar, alanları kapatır. Bir tablonun header alanına çift tıklayarak da kapama ve açma işlemi gerçekleştirilebilir.

Show linked fields: Tablodaki sadece key olarak tanımlandırdığımız alanları başlığı ile birlikte görüntüler, diğer alanlar gizlenir.

Expand all: Tablodaki tüm alan isimlerini görüntüler.

Internal table viewer, Source Table Viewer, Layout: Görüntüleme seçenekleridir.

Show preview: en sağda yer alan buton ise Viewer üzerinde seçilen tablo bilgilerini ekranı ikiye ayırarak gösterim yapar.

Data Model Viewer görünümünde herhangi bir tablo seçildiğinde o tabloda yer alan key alanlar ile diğer tablolar arasındaki ilişkilerde görülebilmektedir.

Data Model Viewer görünümünde her bir tablo için bilgi de alınabilir. Herhangi bir tablo seçildikten sonra sol altta yer alan Preview seçilir. Aynen Show Preview butonunun yaptığı işlev gibi ekranı ikiye böler ve tablo hakkında bilgi verir.

Data Model Viewer’dan Master Library Oluşturma

Tekrarlama ve geliştirimi hatalarını önlemek için Qlik Sense üzerinde Master Library kullanma imkânı sunmaktadır. Master Library (Ana kütüphane, kitaplık) bir veri tablosunda dimensions (boyutlar), measures ve diğer tüm görselleştirmeler gibi yeniden kullanılabilir tüm öğeleri saklayabilmektedir. Böylelikle veri modelimizden raporlama sonucunda neyin rapor edileceği ayarları böylece yapılabilir. Kütüphanenin etkin bir şekilde kullanımı raporlama hususunda birçok fayda sağlayabilmektedir.

Şimdi Qlik Sense’de bir uygulama oluşturuyorum ben adını “AnaKutuphaneTest” koydum. Daha sonra script editörü açıyorum. Orta kısımda yer alan kod alanına aşağıdaki kodu yapıştırıyorum.

Data:
LOAD * INLINE [
Name, Region, Country, City, OrderId, Sales, Company,
OrderDate
Wooten, C, Mozambique, Carmen, 1, 45.55, Est Nunc
Laoreet LLC, 22/12/14
Blankenship, Delta, Cayman Islands, Sapele, 2, 95.76,
Lorem Donec Inc., 17/01/15
Sheppard, Wyoming, Vatican City State, Cheyenne, 3,
38.31, Lobortis, 07/08/14
Goddard, H, Curaçao, San Francisco, 4, 86.33, Non Inc.,
07/09/14
Galloway, Aragón, Trinidad & Tobago, Zaragoza, 5,
85.80, Diam Proin., 21/01/15
Kirsten, Tamil Nadu, Wallis & Futuna, Neyveli, 6,
28.47, Mollis Non Limited, 03/05/14
Holland, Cartago, Falkland Islands, San Diego, 7, 1.34,
Ullamcorper Inc., 17/07/14
Thaddeus, BC, Canada, Oliver, 8, 59.04, Ante Nunc
Mauris Ltd, 17/02/15
Lareina, CA, Spain, San Diego, 9, 4.55, Pellentesque
Tincidunt Limited, 29/07/14
Jescie, Vienna, Monaco, Vienna, 10, 54.20, Ultricies
Ligula Consulting, 16/06/14
Logan, IL, Saint Barthélemy, Paris, 11, 91.31, Mi
Foundation, 13/12/14
Shannon, CG, Nepal, Aberystwyth, 12, 80.86, Auctor Non
LLC, 03/05/14
Andrew, SO, Argentina, Sokoto, 13, 88.78, Scelerisque
Mollis Associates, 12/12/14
Jocelyn, WP, Tanzania, Konin, 14, 15.91, Ligula Tortor
Dictum Ltd, 22/08/14
Gordon, FL, Hong Kong, Miami, 15, 93.97, Suscipit Inc.,
12/05/14
];

Bu kodu girdikten sonra sağ üstte yer alan Data Load butonuna basıyorum. Data Load Progress penceresi açılıyor ve işlemin tamamlandığını haber veriyor.

Daha sonra sol üstte navigation butonunda yer alan Data Model Viewer seçiyorum.

Bu sefer veri modelleyici tablomu gösteriyor. Tablomun Data ismindeki başlığına çift tıklayarak genişletiyorum. Altta yer alan Preview butonuna basarak Master Library öğeleri görüntülenebilir. Data model görüntüleyicinin farklı görüntüleme metotları mevcut ancak en iyi görüntüleme yöntemi bence bu. Data tablomda başlığı seçtiğim için alttaki resimde görüleceği üzere bu tablonun alanları ve bu alanların değerleri görülebilmekte.

Data tablosu üzerinde bu sefer Region olarak isimlendirilen alanı seçiyorum. Aşağıdaki gibi bir görüntü çıkıyor karşıma. Burada Add As Dimension seçiyorum.

Aşağıdaki gibi bir menü karşıma geliyor. Diyelim ki bu alan için bir açıklama girmek istiyorsam Description alanına buraya girerim. İstersem Tag (etiket) ekleyebilirim. Tag eklemek için de TAG alanına istediğim etiket bilgilerini girip yandaki artı butonuna tıklıyorum. Daha sonra Add Dimension diyorum. Eğer daha farklı alanlara Dimension eklemek istiyor isem aynı menü üzerinde soldan yine alan seçip bilgileri girebilirim. Ben Country için de aynı işlemi yaptım.

Daha sonra Done diyerek, Data Model Viewer ekranıma dönüyorum.

Şimdi measure oluşturalım. Data tablom üzerinde SALES alanını seçiyorum. Bu sefer Add as measure butonuna tıklıyorum.

Burada toplama veya ortalama gibi bir fonksiyonun kısaltması olan SUM, AVG gibi fonksiyonları kullanacağım. Aşağıdaki görselde görüleceği şekilde Create New Measure penceresinde (Sales) önüne SUM getiriyorum. Daha sonra başka bir ayar yapmadan altta Create diyorum.

Daha sonra üstte solda bulunan SAVE butonuna tıklıyorum. Kaydetme işleminin ardından solda yer alan Navigation butonundan App Overview diyerek Preview modundan çıkıyoruz.

Daha sonra Sheets alanından yeni bir Sheet oluşturuyorum. Oluştuktan sonra bu sheet üzerine çift tıklıyor ve içine giriyorum.

Daha sonra EDIT modunu seçiyorum.

Edit modunda aşağıdaki gibi ekran açılır. Solda menüler yer almaktadır. Örneğin burada yer alan Master Items ile de herhangi bir tablo için Dimension ekleme işlemleri yapılabilir. Buna ilişkin ekranın nasıl göründüğünü aşağıda paylaşıyorum.

Data Model Viewer (Veri modeli görüntüleyici) üzerinde Master Library (ana kütüphane) oluşturma bölümünde belirtildiği gibi, bir ana kütüphane oluşturmanın en önemli faydası; görselleştirmelerimize genel değişiklikler uygulayarak zaman kazanmak ve karmaşıklığı azaltmaktır.

Qlik Sense’de Sheet Edit modunda Asset panelinde üç ana alan mevcuttur.

(Charts – Grafikler, Custom Objects – Özel nesneler, Master Items – Ana öğeler ve Fields – Alanlar). Örneğin zincir şeklinde olan Master Items (Ana Öğeler) düğmesine tıkladığımızda Master Items menüsü açılır. Burada yeniden isimlendirme, silme, düzenleme gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.