Qlik Sense Data Visualization (Veri Görselleştirme) Uygulamaları

Bir Qlik Sense uygulaması DAR (Dashboard Analysis Reporting) metodolojisini izlemelidir. Bu metodolojiyi kısa şöyle özetleyebilirim. Bu metodolojide verilerin göstermiş olduğu bir sayfa olmalı, bu sayfanın analizini yapan bir sayfa daha olmalı ve nihayetinde en sonda da bu analizden bir rapor sayfası çıkmalıdır. Böylelikle son kullanıcı elinde var olan verilerden, istediği gibi filtrelemeler yaparak bir analiz yapabilir ve bu analizlerin sonucunda da raporlamalarını oluşturabilir. Tabi bu işlemlerin mümkün olduğunda görsel bir şekilde olması hem anlaşılabilirlik hem de görsellik açısından tatmin edici olacaktır. Bilginin doğru bir şekilde optimize edilerek, doğru kişilere ulaştırılması önem arz etmektedir.

Snapshot (Anlık görüntüler) Oluşturma

Snapshot (anlık görüntü), kullanıcıların veri nesnesinin o andaki durumunu yakalamalarını sağlayan Qlik Sense’de sık kullanılan bir özelliktir. Buna ilişkin bir örnek yapalım. Elimde hazır bir  Automotive.qvf adında QlikSense uygulama dokümanı mevcut ben bunun üzerinde anlatacağım.

Ben öncelikle Automotive.qvf dosyam uygulamalar listesinde görünsün diye aşağıdaki klasöre bu dosyamın kopyalandığından emin olmak istiyorum. Qlik Sense uygulamasını kurduğunuzda Qlik Sense uygulaması Belgelerim (Documents) klasörü altında Qlik diye bir klasör açar. Elimdeki dokümanı Qlik klasörü altında yer alan \\Documents\Qlik\Sense\Apss konumuna kopyalıyorum. Daha sonra Qlik Sense uygulamamı açıyorum. Burada açılış hub sayfasında Automotive görünecektir.

Qlik Sense, seçilen bir nesnenin tek bir anlık görüntüsünü alma veya aynı anda birden çok nesnenin birkaç anlık görüntüsünü alma fırsatı sunar.

Automobile uygulamamı üzerine tıklayarak açıyorum.

Burada açılan sayfada Sales seçiyorum. Daha sonra Sales Sheet açılıyor. Bu sheet üzerinde Vehicle salesby year olarak isimlendirilen trendline grafiğini seçiyorum.

Bunun üzerinde sağ tıklıyorum Take Snapshot diyerek, objenin anlık görüntüsünü alıyorum. Alınan anlık görüntü Snapshot library (anlık görüntü kütüphanesine) kaydedilir. Bu anlık görüntü alma esnasında istersem herhangi bir açıklama bilgisini description alanına girebilirim.

Aynı şekilde Car sales by territory ve Vehicle sales by region nesnelerinin üzerinde de Take Snapshot diyerek anlık görüntülerini alıyorum.

Herhangi bir objenin üzerinde sağ tıklayarak Open Snapshot Library diyerek, snapshot kütüphanesine yani daha önceden oluşturulan snapshotlere de erişebilirim.

Snapshots (anlık görüntüler) herhangi bir noktaya ilişkin olarak bir görsel veri tutmak amacı ile alınırlar. Statik olarak kalırlar ve veri güncellense bile alınan anlık görüntü güncellenmeyecektir tabii ki.

Story Oluşturma

Qlik Sense uygulama içinde yer alan verilere ilişkin olarak önemli anları kaydetmemize imkan tanır. Bu anların kaydedilerek, harmanlanması sonucunda da bize bir sunum çıkarabilmektedir. Aynı uygulamam üzerinden giderek bu işlemi örnekleyelim. Uygulamam açıkken üstten App Overview diyerek bu moda geçiyorum.

Bu pencerede toolbarda yer alan Stories butonuna tıklıyorum.

Daha sonra çıkan pencereden Create a new story diyorum.

Sonra açılan kısımda bir Story Name ve Description yazıyorum. Dış alanda bi yere tıklayınca Stroy oluşmuş ve kaydedilmiş oluyor.

Şimdi bu story içine içerik ekleyelim. YeniHikaye story thumbnail’e tıklıyorum ve açılmasını sağlıyorum. Ekranın sağ tarafında aşağıdaki gibi bir görsel mevcut. Bu görselde yukarıdan aşağıya sıraladığımızda şu kütüphaneler var; bu kütüphanelerden story için neler kullanılmak isteniyorsa o uygulama içinde yer alan kaynaklar kullanılabilir.

  • Snapshot Library
  • Text Library
  • Shape Library
  • Effect Library
  • Media Library
  • Sheet Library

Burada snapshot library tıklıyorum ve bu uygulama için tüm snapshot library öğelerini görüyorum.

Buradan sürükle bırak yöntemi ile snapshot ekleyebilirim. Aynı şekilde altta yer alan kütüphanelerden Text Library bölümünden Title ve Paragraph ekliyorum. Shape Library bölümünden okları ekledim. Çalışma alanımda oluşturduğum nesneler aşağıdaki gibi:

Aynı şekilde ikinci bir slayt daha yaptım. Üstte Save dediğimizde Story kaydedilir. Yine üstte yer alan Play tuşuna basıldığında da slayt oynatılır.

QlikSense üzerinde gerçekleştirilen bu sunumlar Powerpoint dokümanı olarak veya PDF dokümanı olarak dışa aktarılabilirler. Böylelikle Qlik Sense olmayan bir ortamda da sunumları kullanabiliriz.

Şimdi story oluşturduk ama bazı nesnelerin yanlış olduğunu gördük diyelim. Nasıl değiştireceğiz? Bunun için story sayfamda yer alan nesnelerden değiştirmek istediğimizin üzerine tıklıyorum. Nesnenin sağ üstünde üç simge var. En soldaki Replace Snapshot simgesi. Bu simgeye tıklayarak listede yer alan başka bir snapshot ile mevcut olanı değiştirebilirim. Veya alternatif olarak yeniden bir snapshot almak istiyorsam altta yer alan Go To Source (Kaynağa git) seçeneğini seçerek çalışma sayfasına gider ve yeni bir snapshot alabilirim. Daha sonra Return diyerek Story moda geçiş yapabilirim.

Üstteki görselde yer alan kilit simgesi ise snapshot için düzenleme modunu açmaya veya kapatmaya yarar. Açıldığında kalem simgesine tıklayarak editleme yapılabilmektedir.

Bu yazımızda da bir Qlik Sense uygulamasından Snapshot nasıl alınır, QlikSense uygulamasında Story nasıl oluşturulur buna yer verdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.