Qlik Sense Grafik Uygulamaları

Qlik Sense’de Genel Veriden Özet Grafik Çıkarma

Bazen bütün bir veri içinden belli bir kıyasla özet sonuç elde etmemiz gerekir. Örneğin Türkiye’deki toplam satışlar bütün bir veri iken, bu satışları bölge bazlı takip etmiş isek, eldeki verilerden bölgelerin toplam satışını bulabiliriz.

Şimdi bi senaryo düşünelim.

İstenen: Toplam satışın bölge bazlı olarak nasıl dağıldığının görülmesi.

Elimde hazır bir  Sales.qvf adında QlikSense uygulama dokümanı mevcut ben bunun üzerinde anlatacağım.

Öncelikle Sales.qvf dosyam uygulamalar listesinde görünsün diye aşağıdaki klasöre bu dosyamın kopyalandığından emin olmak istiyorum. Qlik Sense uygulamasını kurduğunuzda Qlik Sense uygulaması Belgelerim (Documents) klasörü altında Qlik diye bir klasör açar. Elimdeki dokümanı Qlik klasörü altında yer alan \\Documents\Qlik\Sense\Apss konumuna kopyalıyorum. Daha sonra Qlik Sense uygulamamı açıyorum. Burada açılış hub sayfasında Sales görünecektir. Üzerine tıklayarak açıyorum.

Açılan sayfada Create New Sheet diyerek yeni bir sayfa oluşturuyorum. İsmini Ozet verdim.

Ozet verdikten sonra enter diyerek onaylıyorum, akabinde sağda üstte yer alan Edit (Düzenle) moduna geçiyorum.

Solda açılan Charts butonuna tıklıyorum yanda grafik modeller açılıyor. Buradan Line Chart seçiyorum, sürükle bırak yöntemi ile çalışma alanıma sürüklüyorum.

Şimdi ortada yer alan kısımlar ile birlikte Dimension ve Measure ekleyeceğim. Sırası ile ekliyorum. Measure tıkladım ve sağdaki alandan kaydırma çubuğunu kaydırarak SUM(SALES) bularak ekliyorum.

Sonra Dimension ekleyeceğim hem ortadan hem de sağ yanda açılan alandan Dimension ekleyebilirim. Önce Month alanını ekliyorum. Akabinde sağ yan menüden ADD Alternative diyerek Region alanını ekliyorum.

Daha sonra sağ menüde en altta yer alan Appearance alanını açıyorum. Buradan Presentation alanı genişletiyorum. Altta iki grafik türü var. Area seçiyorum. Area seçince şöyle bir kutucuk çıkacak; Stacked Area. Bunuda tikliyorum. Bunu dediğimde altta otomatik seçili bir kutucuk oluyor, o da olduğu gibi kalsın. Yapılan işlemleri görselleştirirsem;

Çalışma alanımdaki grafik aşağıdaki son halini alıyor.

Görüleceği üzere, doğru özellik ayarlarının etkinleştirilmesi sayesinde bir çizgi grafiğini, yığılmış alan grafiğine dönüştürebiliriz. Tabi farklı grafik tipleri de kullanılabilmektedir. Genelde herhangi bir toplamdan bir çıkarım veya bir bölgesel toplam yapmak istenildiğinde Waterfall (şelale) tipi grafik tercih edilir. Burada durumu Yüzde cinsinden ifade etmek de kıyaslama ve raporlama açısından daha doğru olacaktır. Şimdi burada ifade edilen bölgesel toplam değerlerini, tüm TOPLAM (TOTAL) değerin yüzde cinsinden ifade edelim.

Bunun için sağdaki alanda Data kısmını açıyorum. Altta Measures alanını açıyorum. Sum(Sales) altında yer alan Expression alanında fx basarak kod editörü açıyorum.

Kod editörüme aşağıdaki kodu yazıyorum.

Sum(Sales) / sum( TOTAL <Month> Sales)

Üstteki görselde Number Formatting alanı mevcut. Burada auto yazan alanı Number olarak değiştiriyorum. Simple yazısının altındaki değeri de %12 yapıyorum. Böylelikle %100 durumlarını daha net görebileceğim.

Grafiğim artık yüzdesel şekilde düzenleniyor. Bu tarz grafikleri yüzde ile yorumlamak daha mantıklı oluyor.

Qlik Sense Veriler Arası İlişkiler

Şimdi veriler arasındaki ilişkileri gösteren bir grafik oluşturalım. Ürün alt grubuna göre gelir ve satış miktarı arasındaki ilişkiyi gösteren bir grafik oluşturalım. Bu örneğim de de Sales.qvf dokümanı kullanacağım.

Üst menüde sol taraftan App Overview moduna geçiyorum. Create New Sheet diyerek yeni bir sheet oluşturuyorum. İsmini İlişkiler verdim. Daha sonra açıyorum ve Edit moduna geçiyorum.

Solda açılan Charts butonuna tıklıyorum yanda grafik modeller açılıyor. Buradan Scatter plot chart seçiyorum, sürükle bırak yöntemi ile çalışma alanıma sürüklüyorum.

Sırası ile aşağıdaki Measure özelliklerini ekliyorum:

  • Sum(Sales)
  • Sum([Sales Qty])
  • Sum(Margin)

Dimension olarak da Product Sub Group ekliyorum.

Daha sonra sağdaki Properties (Özellikler) alanında en alttaki Appearance (Görünüm) alanında Colors And Legend alt alanında Auto Colors özelliğini kapatıyorum. Daha sonra altta By Expression seçiyorum.

Daha sonra üstteki görselde görüleceği üzere fx butonuna tıklayarak, kod editörünü açıyorum. Aşağıdaki kodu yazıyorum:

IF([Product Line]='Drink',ARGB(100,255,0,0),ARGB(100,0,0,255))

Daha sonra APPLY diyerek kodu uyguluyorum.

Aşağıdaki gibi bir sonuç elde ediyorum.

Qlik Sense Veri Karşılaştırma

Çubuk (Bar) grafik, en yaygın veri görselleştirmelerinden biridir. Bunun nedeni, tek bir kalemdeki değer farkını karşılaştırmanın en iyi yoludur. Buna ilişkin bir örnek yapalım.

Bu örneğimde de Sales.qvf dokümanı kullanacağım.

Üst menüde sol taraftan App Overview moduna geçiyorum. Create New Sheet diyerek yeni bir sheet oluşturuyorum. İsmini Karşılaştırma verdim. Daha sonra açıyorum ve Edit moduna geçiyorum.

Solda açılan Charts butonuna tıklıyorum yanda grafik modeller açılıyor. Buradan Combo chart seçiyorum, sürükle bırak yöntemi ile çalışma alanıma sürüklüyorum.

Dimension ekleyeceğim, ortadaki Add Dimension tıkladım ve Product Group’u dimension olarak ekledim.

Daha sonra Sum(Sales) Measure olarak ekledim.

Daha sonra sum ([Sales Qty]) Measure olarak ekledim.

Mevcut durumu resmedelim:

Şimdi Sales Qty için ayarları değiştiriyorum. Burada BARS olarak ayarlı kısmı MARKER yapıyorum. Alttaki kısım SECONDARY AXIS kalacak. Onun altında yer alan kısımı LINE olarak seçiyorum.

Sorting kısmına geliyorum. Burada yer alan sıralamam mevcut durumda aşağıdaki görseldeki gibi:

Bu sıralamada SALES alanını listenin başına alıyorum. Dolayısı ile grafiğimin son hali aşağıdaki gibi oluyor:

Verilerin karşılaştırılması söz konusu olduğunda grafikler içinde en etkin olanı çubuk (bar) grafiklerdir.

Qlik Sense Dağıtım Grafikleri

Dağılım analizi, niceliksel değerlerin bir eksen boyunca en aşağıdan en yükseğe doğru nasıl dağıldığına bakar. Buna ilişkin bir örnek yapalım.

Bu örneğimde de Sales.qvf dokümanı kullanacağım.

Üst menüde sol taraftan App Overview moduna geçiyorum. Create New Sheet diyerek yeni bir sheet oluşturuyorum. İsmini Dağılım verdim. Daha sonra açıyorum ve Edit moduna geçiyorum.

Solda açılan Charts butonuna tıklıyorum yanda grafik modeller açılıyor. Buradan Bar chart seçiyorum, sürükle bırak yöntemi ile çalışma alanıma sürüklüyorum.

Sağda yer alan Properties (Özellikler) alanında DATA tıklıyorum. Burada DIMENSION alanında ADD butonuna tıklıyorum. Akabinde fx butonuna tıklayarak kod ekranına görselin altındaki kodu ekliyorum.

=Aggr(Class(Age/19,1),Order)

APPLY diyerek kodu ekliyorum.

Yine sağdaki Properties (Özellikler) alanında DATA sekmesi altında yer alan MEASURE kısmında ORDER alanı için Count(Order) seçiyorum.

Daha sonra Properties (Özellikler) alanında SORTING sekmesi altında sıralama ayarlarımı da aşağıdaki görseldeki gibi ayarlıyorum.

Ve grafiğin son hali aşağıdaki gibi oluyor.

Farklı grafikler ile verilerin nasıl görüneceğine dair örneklemleri bu yazımızda gördük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.