Qlik Sense İle Görsel Veri Düzenleme

Qlik View kullanmayı biliyorsanız, Qlik Sense’e uyum süreciniz hiç de zor olmayacaktır. LoadScript editör ve komutlar aynı şekilde Qlik Sense’de de mevcuttur. Qlik Sense ek olarak kodlama bilmeyen bir çok kullanıcı için görsel bir şekilde veri yönetebilmesi için bir Data Manager ortamı sağlar. Qlik Sense deneyimli Qlik View kullanıcıları için harika bir araçtır.  Data Manager sayesinde sürükle bırak özelliği ile veri tabloları arasında ilişkiler kurabilir, tabloları birleştirebilir, tabloları data manager üzerinde senkronize edebiliriz. Tablodaki alanlar üzerinde hesaplama yapabilir, takvim alanları ekleyebilir, veri profili oluşturma, bölme-sıralama-boşluk oluşturma-değiştirme gibi string işlemlerini yapabiliriz.

Data Manager ayrıca herhangi bir veri tablosunda şehir, ülke adları gibi veriler içeren alanlar var ise buradaki coğrafik verileri algılayabilir.

Örnek Uygulama

Şimdi bir uygulama daha yapalım. Elimde iki tane Excel dokümanım var. Ben bunlar üzerinden örnek yapacağım.

Create new app diyerek yeni bir Qlik Sense uygulaması oluşturuyorum, ismini TEST1 verdim. Daha sonra uygulamamı açıyorum. Veri yükleme penceresi açılıyor, buradan Add data from files and other sources butonuna tıklıyorum.

Daha sonra bilgisayarımda yer alan dokümanın konumunu buluyor ve Qlik Sense’e ekliyorum.

Dosya eklendikten sonra bu doküman içindeki sheetler listeleniyor, hepsini aşağıdaki gibi soldaki alandan seçiyorum.

Bir sonraki adıma geçmeden önce Data Profiling modunun aktif olduğundan emin olmam gerek, aşağıda sağda yer alan üç noktaya tıklıyorum. Kontrolü yapıyorum.

Daha sonra Add Data diyorum. Add Data deyince aşağıdaki gibi bir sonuçla karşılaşıyorum. Qlik Sense üzerinde veri eklediğimizde görüleceği üzere her bir tablo için balon şeklinde bir görsel oluşturulur.

Şimdi bir sonraki dokümanımı ekleyeceğim. Bunun için soldaki artı butonuna tıklıyorum. Tekrar soldan My Computer diyerek bir sonraki dokümanı ekliyorum.

Bu doküman eklendikten sonra üstteki görselde görüleceği üzere Orders baloncuğu diğerlerinden biraz farklı. Burada aslında denmek istenen şu, bu tablo diğer dokümanda da yer alan Orders tablosu ile birleştirilmiş durumda.

Şimdi tablolar arasında bağlantı kurma işlemi yapalım.

Customers tablosunu yani baloncuğu seçiyorum. Bunu seçip üstüne basılı tuttuğumda diğer tabloların bazılarında veya bazısında yeşil kenarlık görebilirim. Bu durum bu tablolar arasında güçlü bir ilişki kurulabileceğini göstermektedir. Customer tablosunu, Orders tablosunun üzerine sürüklüyorum ve bu ikisi arasında bağlantı kuruyorum. Bu bağlantı noktasının üzerine tıkladığımda bağlantı detay bilgilerimi görebilirim.

Products tablosunu, Orders tablosunun üzerine sürüklüyorum ve bu ikisi arasında bağlantı kuruyorum. Bu bağlantı noktasının üzerine tıkladığımda bağlantı detay bilgilerimi görebilirim.

Aynı şekilde Salesman tablosunu, Orders tablosunun üzerine sürüklüyorum ve bu ikisi arasında bağlantı kuruyorum. Bu bağlantı noktasının üzerine tıkladığımda bağlantı detay bilgilerimi görebilirim.

Şimdi aşağıdaki görselde görüleceği üzere sağda yer alan Table butonuna tıklıyorum ve Table Editor’ün açılmasını sağlıyorum.

Aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkıyor.

Buradan üstteki görselde görüleceği üzere kalem simgesine tıklayarak, düzenleme moduna geçiyorum. Aşağıdaki görselde görüleceği üzere Ship Mode kolonu seçiyorum. Yine aşağıdaki görselde görüleceği üzere bu sefer Ship Mode kolonuna ilişkin veriler, bilgiler, veri tipleri gibi genel bilgileri içeren bir profil kartı oluşturuluyor.

Şimdi bu kolon için düzenleme nasıl yapılır görelim. Bu kolonda veri uyuşmazlıkları mevcut. Örneğin ilki olan Standart Class ve Std Class bunları birleştireceğim.

Ekranın sağ altında yer alan bölümden önce Standart Class seçiyorum. Daha sonra Std Class seçiyorum. Burada belirteyim ilk seçtiğim değer ismi ile kalacak diğerleri bunun üzerine yazılacak. Bunları değişim alanına attıktan sonra altta Replace diyorum. İkisinin birleşmesi tamamlanacak ve sadece Standart Class kalacak.

Şimdi diğerine geçiyorum. Bu sefer birleşmesi gerekenler; First Class ve 1st Class. Bunları da First Class olarak birleştireceğim. Önce First Class daha sonra 1st Class seçiyorum ve Replace butonuna tıklıyorum.

Şimdi sonuncusuna geçelim. Bu sefer birleşmesi gerekenler; Second Class, 2nd Class ve Second Clas. Bunları da Second Class olarak birleştireceğim. Önce Second Class, sonra 2nd Class ve son olarak Second Clas seçiyorum ve Replace butonuna tıklıyorum. Sonuç aşağıdaki görseldeki gibi oluyor.

Böylelikle Qlik Sense üzerinde görsel bir şekilde veri düzenlemenin nasıl yapılacağını, tabloların birbirine nasıl bağlanacağını, tablo birleştirme, alan birleştirme gibi işlemlerin nasıl yapılacağıı görmüş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.