Qlik Sense’de pick ve colormix1 Fonksiyonlarının Kullanımı

Pick Fonksiyonunun Kullanımı

Genelde çubuk grafikler tek renkli olurlar ama bazen bunları renkli yapmamız gerekebilir. Şimdi bir çubuk grafikte her bir çubuk nasıl renklendirilir buna değinelim. Böylelikle pick fonksiyonunun da kullanımını görmüş olacağız.

Yeni bir Qlik Sense uygulaması oluşturuyorum adını PickTest verdim. Daha sonra uygulamamı açıyorum. Data Load ekranı geliyor burada Script Editor seçiyorum. Scirpt editör alanına aşağıdaki kodu yapıştırıyorum.

GeciciUrun:
LOAD * INLINE [
Urun, Gerceklesen, Butce
Ceket, 100000, 120000
Pantalon, 180000, 150000
Gomlek, 250000, 195000
Tshirt, 200000, 225000
];
Urunler:
LOAD *,
pick(match("Urun", 'Ceket', 'Pantalon', 'Gomlek', 'Tshirt'), RGB(236,129,0),RGB(250,185,0),
RGB(70,137,164), RGB(141,25,8)) as "Urun Rengi"
RESIDENT GeciciUrun;
Drop table GeciciUrun;

Sonra en solda yer alan App Overview moduna geçiyorum.

Ortada yeni bir sheet oluşturma ekranı mevcut buna basarak yeni bir sheet oluşturuyorum, ek bir isim vermedim. Üzerine tıklayarak yeni sheeti açıyorum. Yeni sheet açıldıktan sonra sağ üstte Edit yazan butona tıklayarak düzenleme moduna geçiyorum.

Solda Charts butonu mevcut buraya tıklayarak chart alt menüsünü açıyorum yanda açılan menüde Bar Chart var, buradan bar chart seçip, çalışma alanıma sürükleyip bırakıyorum.

Orta kısımda yer alan Add Dimension’a tıklıyorum. Açılan yan menüden Urun alanını seçiyorum.

Add Measure alanını seçiyorum. Sağda Gerceklesen alanını seçtim hemen yanına açılan menüde de bir alt menüde de Sum(Gerceklesen) seçiyorum.

Ortaya Bar Chart (çubuk grafik) geliyor.

Daha sonra sağda yer alan menüde an altta Appearance (Görünüm) mevcut bunu seçiyorum. Alt menülerinde Colors And Legend var. Buradaki Colors Auto özeliğini kapatıyorum. Daha sonra Custom (Özel) oluyor. Altta Single Color (Tek Renk) olan yeri By Expression olarak değiştiriyorum. Expression kısmına da aşağıdaki yazıyorum. Özetle yaptıklarımı tek görselde gösterelim.

=[Urun Rengi]

Sonuç olarak mavi olan çubuk grafik renkleri aşağıda görüleceği üzere renkleniyor.

Üstten Done diyerek işlemim sonlanabilir.

Görüleceği üzere bu örnekte her bir ürün için farklı renkte çubuk kullanılmıştır. Bu işlemi de yukarıdaki kodda yer alan pick fonksiyonunun RGB özelliği ile gerçekleştirdim. Pick ile ürünler tablomda ilgili alanların toplamını yaptım, RGB özelliği ile de aynı sıralama doğrultusunda renk ataması gerçekleştirdim.

Colormix1 Fonksiyonunun Kullanımı

Colormix1 fonksiyonu, iki renk arasında bir degrade (geçişli) oluşturulmasını sağlar. Buna ilişkin bir örnek yapalım. Yeni bir QlikSense uygulaması oluşturuyorum, adını DegradeTest verdim. Sonra uygulamayı açıyorum. Data Load Editor açıyorum, buradan Script Editor seçiyorum. Aşağıdaki kodu editöre yapıştırıyorum.

Urunler:
LOAD * INLINE [
Urun, Gerceklesen, Butce
Pantalon, 100000, 120000
Ceket, 180000, 150000
Gomlek, 250000, 195000
Tshirt, 200000, 225000
Ayakkabı, 80000, 90000
Kazak, 240000,160001
Eldiven, 56000,125000
Yelek, 45000,100000
Kot, 300000,450000
];

Daha sonra sol üstten App Overview moduna geçiyorum. Yeni bir Sheet oluşturuyorum. Akabinde üst sağda Edit moduna geçerek, sol menüde Charts altında yer alan Bar Chart (Çubuk Grafik) sürükle bırak yöntemi ile ekliyorum.

Add Dimension diyorum. Burada sağda çıkan alanda Urun seçiyorum.

Daha sonra Add Measure diyerek çıkan alanda Actuals ve alt menüsünde SUM(Actuals) alanını seçiyorum.

Daha sonra sağdaki alanda en altta yer alan Appearance alanını açıyorum. Burada Colors And Legend kısmında Colors Auto alanını off yapıp Custom (Özel) olmasını sağlıyorum. Daha sonra altta By Expression seçiyorum. Yine altta fx’i Mouse ile seçerek aşağıdaki kodu yazıyorum.

colormix1(sum(Gerceklesen) / $(=max(aggr(sum(Gerceklesen),Urun))), white(), RGB(0, 70, 140))

Çubuk grafiğim aşağıdaki gibi şekilleniyor. En yüksek değer en koyu, en az değer en açık renkte görünmekte.

Şimdi bunu bir de sıralama yaparsak daha hoş olacaktır. Bunun için sağda yer alanda Sorting alanını genişletiyorum. Karşımdaki sıralama şu şekilde;

Ben satışı en yüksek olanı en başa alıp, büyükten küçüğe sıralama yapmak istediğim için burada altta yer alan Sum(Gerceklesen) alanına Mouse ile tıklayıp, Urun alanının üstüne sürüklüyorum. Sıralama değişiyor ve grafiğin son hali aşağıdaki gibi oluyor.

Done diyerek işlemi sonlandırıyorum, Save diyerek çalışmamı kaydediyorum.

Colormix1 fonksiyonu görüleceği üzere herhangi bir rengin (aslında iki renk) üzerinde geçiş yapar. Örneğin Mavi rengi ele aldığımızda en koyu haline 1 değerini atamakta, en açık haline ise, ki bu aslında beyaz hali olmaktadır, 0 değerini atamaktadır. Akabinde bu iki değer arasında geçişli bir şekilde Degrade efektini oluşturmaktadır. Kodumuzdaki colormix1 fonksiyonu da Beyaz renkten bizim RGB özelliği ile belirdiğimiz Mavi (0, 70, 140) rengine kadar geçişi arka planda hesaplar. Burada her bir ürün değerinin bir rakam karşılığı vardır. Çıkan sonuç ile bu değeri çarpar ve çubuk grafiğin renklerini, degrade mantığı ile belirler.

Rengi Color By Meause ile de degrade yapabiliriz ancak busefer rengi biz belirleyemeyiz, Qlik Sense default bir renk ataması yapar. Bizim yaptığımız yöntemle RGB olarak direkt bir renk belirleyebiliyoruz.

Ek bir dipnot olarak belirtmek isterim ki, colormix1 fonksiyonuna benzer olarak colormix2 fonksiyonu da bulunmaktadır. Bu fonksiyon sayesinde de alt ve üst limit değerler arasında bir ara renk oluşturabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.