RadioButtonList Kontrolünün Kullanımı

Bu yazımda ASP.NET kontrollerinden RadioButtonList kullanımını örneklendirmek istiyorum. RadioButtonList kontrolü bir grup içinde herhangi bir seçeneğin seçilmesi için kullanılır. Örneğin şöyle bir anket düşününüz. Hangi takımlısınız diye size soru soruluyor? Anketten takımınızı seçiyorsunuz, sonra gönder butonuna basıyorsunuz. Eğer takım seçmeden gönder butonuna basarsanız sayfa da bir uyarı mesajı alıyorsunuz, anket oylamasına oyunuz yansımıyor. Şimdi basit olarak bu kontrol nasıl kullanılır ve validasyonu nasıl yapılır örneklendirelim.

Visual Studio’da boş bir WEB projesi açıyorum. Bir adet WEB form ekledim. WEB formumun design alanına geçtim ve div alanımın içine 4 satır tek sütundan oluşan bir tablo yerleştirdim. İsterseniz tablo yerine div açabilirsiniz, şimdilik biz eğitim amaçlı yazı yazdığımız için tablo diyorum. İşlemlerimizi hızlı anlatmam gerekiyor. Öncelikle bir radio button kontrolü ekliyorum. Bu kontrole nasıl item eklerim, bunları resmedeyim.

030101

Sağda yer alan oka tıklıyoruz ve oradan Edit Items seçiyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkıyor. Burada ADD butonuna tıklıyoruz.

030102

Daha sonra sağda yer alan Text alanına verimizi yazıyoruz. Önce Galatasaray yazdım 🙂 Value değerine bir şey yazmaz isem aynısını orayada alırız. Normalde gelişmiş bir derecede örnek yapsak bu Value alanının farklı şekilde kullanımlarını gösterirdim ancak bizim örneğimiz şimdilik RadioButtonList kontrolünün kullanımı ve validasyonu.

030103

Daha sonra bir sonraki takım için tekrar ADD diyoruz. Yeterinde takım ekledikten sonra bu sefer OK deyip pencereyi kapatıyoruz.

030104

Şimdi RadioButtonList öğelerini ekledik. Bir alta bir RequiredFieldValidator kontrolü atıyorum. Bu kontrolüm ToolBox’da Validation grubunun altında yer alıyor. Bu kontrolüm Properties alanından özelliklerini aşağıdaki gibi değiştiriyorum.

ErrorMessage : Lütfen bir takım seçiniz!
ControlToValidate : RadioButtonList1

Daha sonra bir alta bir tane buton kontrolü ekliyorum. Text özelliğini Gönder yapıyorum.

Bu sayfam bu kadar. Kodlarımı paylaşayım.

030105

Default.aspx :

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="Default.aspx.cs" Inherits="_Default" %>

  
  


  
Hangi Takımı Tutuyorsunuz?
Galatasaray Trabzonspor Beşiktaş Fenerbahçe Bursaspor Diğer

Projeme bir adet daha web form ekliyorum. Bu butona basınca eğer takım seçilmişse yönlendireceğim sayfa olacak. Adını ben default2 bıraktım, çok mühim değil şu an.

Hemen bu sayfanın load olayında aşağıdaki kodu yazıyorum.

Default2.aspx.cs

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Web;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;

public partial class Default2 : System.Web.UI.Page
{
  protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
  {
    Response.Write("Oylamaya dahil oldunuz, teşekkür ederiz!!");

  }
}

Tekrar Default.aspx sayfası design görünümüne dönüyorum ve butona çift tıklıyorum. Böylelikle buton kontrolümün Click eventini oluşturuyorum. Aşağıdaki kodları yazıyorum :

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Web;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;

public partial class _Default : System.Web.UI.Page
{
  protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
  {

  }
  protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e)
  {
    Response.Redirect("Default2.aspx");
  
  }
}

Hepsi bu kadar.. Böylelikle RadioButtonList kontrolüm ve RequiredFieldValidatör kontrolünün birlikte kullanımını görmüş olduk.

[wpdm_file id=90]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.