RangeValidator Kullanımı

RangeValidator kontrolü ile herhangi bir iki aralığı kontrol edebilme imkanına sahip olabiliyoruz. Örneğin bizim şöyle bir sitemiz olsun, 80’ler sitemizde sadece 80’li yıllarda doğmuş olarak kendini ifade edebilen kullanıcılara onay verdiğimizi düşünelim. Bu noktada ilgili tarih aralıklarını belirtmemiz gerekir. Bu örneği nasıl yapabiliyoruz bakalım.

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="RangeValidatorKullanimi.aspx.cs" Inherits="RangeValidatorKullanimi" %>

    Range Validator Kullanımı


    

Doğum Tarihini Giriniz :

Bu tarih hususunda yeri gelmişken hatırlatmam gerekenler var, tarihsel ayarlar ilgili server sistemin local ayarlarına göre değişebilir, örneğin Amerika’da ay-gün-yıl şeklinde tarih belirtilirken, Türkiye’de gün-ay-yıl olarak ifade edilir.

Örneğimizde RangeValidator kontrolünün ControlToValidate özelliğini txtDogTar kontrolümüze bağladım. Type özelliği ile Date belirttik ve daha sonra MinimumValue ve MaximumValue özellikleri ile belli aralıkları ekledik. Eğer girilen tarih belirtmiş olduğumuz aralıkta ise ErrorMessage özelliği çalışmayacak, değilse ErrorMessage özelliği çalışacak ve belirtmiş olduğumuz mesaj yazılacaktır.

{filelink=27}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.