Robotistan Robotik Uygulamaları

Gelişen teknoloji ile birlikte artık robotlar tamamen günlük hayatımızda yer alıyorlar. Tabi robot deyince birçoğumuzun aklına çocukluğumuzdaki gibi fiziki özellikleri ile insana benzeyen yapıda robotlar geliyor. Ama tabi bu olay bu kadarla da sınırlı değil. Robotik bilimi artık hayatımızın her anında var. Günlük hayatımızda çok fazla kullanıyoruz. Robotik aslında bir çok mühendislik dalının birlikte çalışması ile oluşan bir alandır. Özellikle, makine mühendisliği, elektronik mühendisliği, yazılım mühendisliği de en başını çekmekte. Dolayısı ile yazılım aracılığı ile yönetilebilen, yararlı bir amaç için kullanılan ve değer üretebilen elektromekanik makinelerdir.

Özellikle robotik alanında yapabileceklerimizin yelpazesi geniş olunca bu kadar hayatımız içinde olan bir konuya ilgi duymamak da elde değil tabi ki. Konuya bi yerlerden başlamak istiyorsanız özellikle http://www.robotistan.com/ adresini öneririm. Robtistan.com robotik alanında uğraşmak isteyenler için hem eğitim alanında hem de ilgili elektronik, mekanik ve diğer komponentlerin temini konusunda bizlere çok yardımcı oluyor. Herhangi bir elektronik komponent, mekanik komponenet veya diğer türde bir robitik malzemesini burada rahatlıkla bulabiliyor, siparişinizi verebiliyor ve kısa sürede temin edebiliyorsunuz. Ayrıca buradan sadece komponent temini değil aynı zamanda robotik ile alakalı bir çok bilgi de edinebilirsiniz.

robotics

Arduino ve Rapsberry Pi kartlarını ve ilgili modülleri kullanarak ve yazılım bilginiz ile birlikte harmanlayarak bir çok uygulama geliştirebiliriz. Tabi bu noktada bu isimlere yabancı olanlar için kısa bir açıklamada bulunmam gerekiyor sanırım. Arduino ve Raspberry Pi açık kaynaklı kod kullanabilen mikrodenetleyici kartlarıdır. Bu kartlar yani bu arayüzler sayesinde elektronik ortamda mikrodenetleyici uygulamalarını biraz yazılım bilgisi ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu kartlara alacağınız diğer elektronik yardımcı modüller ve komponentler ile robotik alanında kendi uygulamalarınızı gerçekleştirebilir ve bilgi birikimi kazanabilirsiniz.

Robotistan sitesi üzerinden robotik ile alakalı maker.robotistan.com bloğuna ulaşabilir, burada Arduino, Raspberry Pi gibi diğer teknolojiler ile gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi edinebilirsiniz. O kadar keyifli, o kadar eğlenceli ve bir o kadar kullanışlı projeler yer alıyor ki bunlardan bir kaçına değinmeden geçemeyeceğim.

Örneğin Arduino kartlarını ve yazılım kullanarak, birkaç küçük komponentle birlikte elektronik bateri yapabilmeniz mümkün. Veya kendi radyonuzu arduino ile oluşturabilmeniz mümkün. ESP8266 ile hırsız alarmları gibi bir çok uygulama gerçekleştirebilirsiniz.

fm_radio_banner

Tabi sadece bu tarz kart uygulamaları değil daha bir çok uygulama yapabilirsiniz. Özellikle benim gibi drone meraklısı iseniz bu konuda bir çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

drone

Robotistan.com sitesinin maker sayfası ile kullanıcı olarak sosyal medya platformları vasıtası ile kendi yapmış olduğumuz uygulamaları da paylaşabiliyor ve böylelikle robotik alanında maker kültürünü yayabiliyoruz. Hem robotik alanında bilgi edinmek ve eğitimler alabilmek, hem de bilgiyi paylaşabilmek ve aynı zamanda bu alanda ilgili komponentleri ve malzemeleri tedarik edebilmeniz için Robotistan’ı ziyaret etmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.