Sabit Objektifli Dijital Fotoğraf Makineleri

Bu yazıda sabit objektife sahip olan dijital fotoğraf makinelerinden bahsedeceğiz. Bu makineler aynı zamanda sayısal fotoğraf makinesi olarak da anılmaktadırlar. Sabit objektife sahip dijital fotoğraf makinelerinin piyasada çok çeşitli olduğunu görmekteyiz. Bunların başlıca en belirgin farkları tabii ki tasarımları, boyutları yani fiziksel görünümleri. Bazı makineler örneğin çok küçük boyutlu ve hafif iken, bazıları da büyük boyutlu ve ağır olabiliyor. Tabi burada kullanım amacı devreye girmekte. Örneğin sürekli yanımızda taşımak istiyor isek genelde küçük makineleri tercih edebiliyoruz. Hatta artık cep telefonlarımız bile son derece gelişmiş birer fotoğraf makinesi. Makine büyüdükçe daha çok özelliğe sahiptir vs gibi bir genelleme yapmak mümkün değil.

Ama şu yadsınamaz bir gerçek farklı boyutlarda olan her bir makine için farklı boyutlarda görüntü algılayıcılar kullanılabilmekte. Örnek olarak kompakt boyutta olan fotoğraf makineleri veya cep telefonları için köşegen uzunlukları 1/3  inç,  1/2,5 inç, 1/1,8 inç, 1/1,6 inç, 2/3 inç gibi boyutlarda algılayıcılar üretiliyor. DSLR tipi dediğimiz Digital single-lens reflex makineler için ise algılayıcılar en * boy olarak 17,3 x 13 mm, 23,5 x 15,7 mm ve 24 x 36 mm gibi boyutlarda üretilebilmekte. Fotoğraf makinelerinde algılayıcı boyutu büyüdüğünde ışık daha iyi kavranır ve dolayısı ile çözünürlük artar.

Sabit objektife sahip fotoğraf makinelerinde objektif ile algılayıcı birbirine çok yakın olmalarından dolayı bu tip fotoğraf makinelerinde optik performans artmaktadır.

 

Objektifi değişen makineler ile sabit objektifli makineler kıyaslandıklarında profesyonel fotoğrafçılar tarafından sabit objektifli makinelerin tercih edilmemesinin bir çok nedeni vardır. Başlıca nedenleri küçük algılayıcılara sahip olması, yavaş olmaları ve sınırlı özellikleridir. Dolayısı ile fotoğrafçılık zevkini tattırmamaktadırlar. Ama şu bir gerçek ki, objektifleri ve algılayıcıları arasındaki yakın konumlandırma sayesinde bir çok işlevsel yapıya da sahiptirler.

 

SLR makinelerde objektif ile algılayıcı arasında ayna mesafesi kadar bir boşluk bulunmaktadır. Dolayısı ile SLR makinelerin objektiflerinde minimum netleme mesafesi adını verdiğimiz ve kullanamadığımız bir derinlik yer almaktadır. Sabit objektifli makinelerde ise böyle bir derinlik bulunmaması sebebi ile algılayıcıya çok yakın şekilde konumlandırılmış objektif sayesinde yakın konumlardan netleme yapabiliriz. Piyasada yer alan küçük makinelerin çoğu yakın plan dediğimiz makro çekimleri 1-2 cm uzaklığa kadar bile çekebilmektedirler. Bu makinelerin objektiflerinin bu özellikle birlikte geniş açıya sahip olması aynı zamanda çok uzaktaki nesneleri yaklaştırması gibi olumlu özellikleri de mevcuttur. Aslında oldukça faydalı bir tasarıma sahip olan bu makinelerin en büyük sorunu algılayıcı boyutlarıdır. Tabi yine bu tüp makineler içinde bu sorunu yaşatmayan algılayıcı boyutlarını daha büyük şekilde kullanan  modellerde mevcuttur.

Fotoğraf makinesi boyutları büyüdükçe makinelerin üzerindeki objektifler, algılayıcılar da büyümektedir. Algılayıcı boyutlarının büyümesi demek, algılama hücrelerinin daha temiz sinyaller alması ve daha kalite görüntülerin oluşturulması anlamına gelmektedir. Objektiflerin sahip oldukları net görüntü daire çapı kullanmış oldukları algılayıcı ile doğru orantılı olup, algılayıcının büyümesi durumunda fotoğraf makinesi önündeki objektifin çapı ve dolayısı ile ağırlığı da artmaktadır. Tabi fotorafta kaliteyi belirleyen tek unsur bu değildir daha bir çok unsur yer almaktadır. Başlıcaları, algılayıcının büyüklüğü, çözünürlüğü, objektifin kalitesi, fotoğraf makinesinin yazılımı-işlemcisi ve tabii ki fotorğafçının kendisidir 🙂 Yani fotoğaraf makineniniz ne kadar iyi olursa olsun sonuç itibari ile onu kullanan  kişi her şekilde fotoğrafın kalitesinde rol oynamaktadır. Dolayısı ile aynı çözünürlüğe sahip olan  iki farklı fotoğraf  makinesinde kullanıcı faktörünü bile dışarıda tutmuş olsak mutlaka iki makinenin görüntüsü arasında farklılıklar olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.