SEO (Search Engine Optimization) Nedir?

Search Engine Optimization (SEO), Türkçe anlamı ile arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Daha geniş bir ifade ile açıklayacak olur isek, arama motoru optimizasyonu; bir web sitesi veya web sayfasının arama motorlarının sonuçlarında bulunabilirliğini, sitenin ziyaret edilebilirliğini, sitenin sıralamasının yükseltilmesini, sitenin trafiğinin arttırılmasını sağlayan bir takım teknikler içerir. WEB sitelerinin optimize edilmesi arama motorlarının arama sorgularında daha iyi bir şekilde sonuçlarda görünme şansının arttırılmasını sağlar, böylelikle sitenizin trafiğinin artması sağlanır. Arama motoru optimizasyonu bir çok teknik ve metotlar içermektedir. SEO sürecini anlamak için arama motorlarının nasıl işlem yaptığını az çok bilmek gerekir.

SEO’nun Kısa Tarihine Bir Göz Atalım

Geçmişte baktığımızda aslında arama motorlarının WEB site içeriklerini indekslemeye başlaması ile birlikte optimizasyon başladı. Bu da 1990 yılına dayanmakta. O zamanlar muhtemelen WEB site sahipleri kendi sitelerini arama motorlarına daha kolay kaydettiriyorlardı. Hatta ben şahsen Google’ın arama sayfasında “WEB sitenizi kaydedin” şeklinde bir seçenek dahi olduğunu hatırlıyorum. Daha sonra gelişen teknoloji ile birlikte arama motorları daha çok yazılımsal ara yüzler kullanmaya başladılar. Bu ara yüzler web spiders, web crawlers olarak adlandırılırlar. Bu arayüzler sayfaların içeriğine göre, niche (niş) ve anahtar kelimelere göre sayfaları indeksleme yaparlar. Sitelere META tag eklemekte aynı zamanda arama motorları için sonuçlar vermektedir. Meta tagler sayesinde arama motorları sitenin title (başlık), açıklama ve keywordsleri sayesinde daha net bir indeksleme yaparlar.

Google ve SEO Arasındaki İlişki

Google arama motoru ile birlikte SEO süreci daha da karmaşık hale gelmiştir. Örnek olarak daha önceden bazı sitelerin içerikten ziyade bir çok anahtar kelimeyi kendi sitelerine eklemesi ile birlikte, arama motorları sonuçlarında üst sıralarda çıkması söz konusu idi. Artık Google sayesinde bu durumun önüne geçilmiş durumda. Google arama motoru bu gibi anahtar kelimelerin kötüye kullanımını gerçekleştiren siteleri tespit edebilmekte ve arama sonuçlarında bunlara yer vermemektedir. Sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyon teknikleri ile sayfanın içeriği ve WEB sayfasının yapısına göre sonuçları listelemektedir.

Bir WEB Sitesine SEO Uygulama

SEO tekniklerinin doğru ve standarda uygun bir şekilde kullanımı sitemizin arama motoru sonuçları listelerinde üst sıralarda çıkmasına olanak sağlar. Böylelikle bu durum sitemize daha fazla trafik ve daha fazla rank sağlayacaktır. Rank aslında bir nevi değer anlamında kullanılabilir. Bu arada belirtmek isterim ki, Google daha önceden PageRank algoritmasını kullandı. Ancak artık bu algoritmayı kullanmayı durdurmuş durumda. Doğru kullanım SEO işlemi White Hat SEO olarak adlandırılır. Aynı hackerlikta olduğu gibi SEO işlemini doğru kullananlar beyaz şapkalı olarak anılırlar. Diğer taraftan SEO tekniklerinin kötüye kullanımı ise Google tarafından fark edildiğinde olumsuzlukla sonuçlanmaktadır. Bu durum sitenizin arama motoru sonuçlarında çıkmasını bile engelleyebilir. SEO tekniklerini de kötüye kullananlar tıpkı hackerlarda olduğu gibi siyah şapkalı yani Black Hat SEO olarak adlandırılırlar.

SEO Kullanarak Yarışın

Günümüzde WEB sayfalarının artması ile birlikte artık içerik bakımından bir çok alternatif bulmak daha mümkün hale geldi. Bu da tabi WEB sitesi sahiplerinin, kendi sitelerinin artık üst sıralarda çıkmasına, ziyaretçi elde etmenin zorluğuna sebep oldu. Artık arama motorlarında üst sıralarda yer almakve kolaylıkla kullanıcılar tarafından arama motorlarında bulunmak daha zor ve rekabet dolu bir hal almış durumda. Bu rekabette tabi WEB sitesi sahiplerinin artık sitelerini optimize etme gereğinin yolunu açıyor. Aksi halde iyi bir indeksleme ve yüksek değer mümkün değil. Dolayısı ile SEO artık bir WEB sitesinin kurulumunun akabinde, sitenin tasarımı ve geliştirilmesi kadar önemli bir adımdır.  

Arama motorları sayesinde sitemize ulaşan trafik, kitle site için son derece önemli bir başarıdır. Çünkü bu sayede gelen ziyaretçiler sürekli sitemizi takip edebilirler. Arama motoru optimizasyon teknikleri on-site ve off-site olmak üzere bir çok farklı teknikleri içermektedir. Bu teknikler On-Page SEO ve Off-Page SEO olarak adlandırılırlar.

On-Page SEO

On-Page SEO, sayfa içi teknikleri ifade eder. Bu sayede sitenin arama motorlarına uygun hale getirilmesi sağlanır. Ziyaretçilerin arama motorlarına herhangi bir kelime yazdığında özellikle listelenen sayfalar için optimizasyonlar bu noktada önemlidir. WEB site oluşturulurken bu yöntemler SEO’nun ilk adımlarıdır. Bir WEB sitesinin tasarımı öncelikle o sitenin adının ne olması ile başlar aslında. Dolayısı ile öncelikle site için uygun bir alan adı seçmek ilk adımdır. Çünkü ziyaretçiler bu alan adı ile sitenize ulaşacaklar. Ayrıca HTML koduna eklenen meta taglerde önemlidir. Meta tagler, bir web site hakkında başlık, açıklama, ilgili anahtar kelime, içerik sayfa bilgileri gibi bilgileri içerir. Her ne kadar On-Page SEO teknikleri, Off-Page SEO teknikleri gibi doğrudan site trafiğini etkileyebilecek faydalar sağlamasa da, arama motorları tarafından siteye kolay ulaşım sağlamak için içeriğin düzenlenmesini sağlamaktadır. Böylelikle bu teknikleri uygulamayan WEB sitelerine nazaran, sitelerimizin daha kolay ve hızlı bir şekilde kategorize edilmesi ve indekslenmesi sağlanır.

Off-Page SEO

On-Page SEO tekniklerinden farklı olarak, Off-Page SEO teknikleri bir WEB sitesinin kendi iç yapısı dışında o siteye ait trafiğin, rankin ve ziyaret edilebilirliğin arttırılması amacı ile kullanılır. WEB sitesinin trafiği ve WEB’deki sıralaması üzerinde doğrudan veya dolaylı olarak bu metotların etkisi bulunmaktadır. Bu metotlar, web sitesine bağlantılar oluşturmak ve trafiği iyileştirmek için üçüncü taraf araçlarını veya dizinler ve sosyal ağ siteleri gibi web sitelerini kullanabilir. Off-Page SEO optimizasyon metotları web sitesi içeriğine işaret eden linklerin arttırılmasına yönelik işlemleri içerir. Off-Page SEO aynı zamanda WEB sitelerimizin başka siteler üzerinde tanıtım yazıları ile tanıtılması, makalelerin yayımlanması gibi teknikleri de içermektedir.

Sonuç olarak On-Page SEO ve Off-Page SEO her ikisi de bir WEB sitesinin arama motorları üzerindeki optimizasyonu açısından önemlidir. Birisi kendi siteniz üzerinde iyileştirmeleri içerirken, diğeri daha çok sitenizin tanıtımı için promosyon etkinliklerini ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.