SEO Uyumlu WEB Site Oluşturmak

SEO süreci bir WEB sitesinin daha ilk aşamasında yani oluşturulması sürecinde başlar. En temelden her şey dikkate alınırsa arama motorlarına indekslenme işlemleri daha kolay olur. Web sitesi yapısının oluşturulması, ziyaretçilerin site üzerinde kolay gezinebilmesinin sağlanması, bağlantı hiyerarşisinin kurulması, arama motorlarının indekslenmesini engelleyecek hatalardan kaçınılması önemli adımlardır.

SEO için Planlama

Web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce SEO yöntemlerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü SEO işlemi bir web sitesinin tasarımını, gelişimini, işlevlerini ve yapısını da dâhil olmak üzere web sitesinin her bölümünü etkiler. Sayfa içi SEO işlemlerini optimize etmek daha sürecin başında yapılmalıdır, daha sonradan bu işlemleri yapmak zor olabilir.

Kullanıcı Dostu Siteler

Ziyaretçiler bir web sitesini ziyaret ettiklerinde eğer ihtiyaç duyduklarını bulabiliyor ise bu sitede daha uzun kalırlar. Bu yüzden içeriği bulabilmek için sitenin kullanıcı dostu olması, kolay kullanılabilir olması önemlidir. Beğenilen siteler kullanıcıların sık kullanılanlarına eklenir ve tekrar geri dönmesi olası bir ziyaretçi potansiyelidir. Ama zor kullanım sunan siteleri kullanıcılar tekrar tercih etmezler ve geri dönüşleri genelde olmaz.

URL Yapısı

Bir web sitesi oluştururken, HTML dosyalarını adlandırmak gerekir. Bu sayede arama motorunun anahtar kelimeleri ve dosya kategorilerini tanımlaması kolaylaşır. Sitenin URL adresinin sayfalarında anlamsız karakterler olmasındansa burada net ifadelerin kullanılması faydalı olacaktır.

WEB Sitesi Tasarım Yapısı

Dikkate alınması gereken önemli konulardan birisi de web sitesi tasarımıdır. Örneğin sitede kullanılan resimlerin optimize edilmesi arama motorlarının siteyi taramaları açısından faydalı olacaktır. Çok geç yüklenen yüksek çözünürlüklü görseller siteyi yavaşlatabilir. Buna ek olarak SEO için kolayca yönetilebilir ve esneklik sağlayan bir tasarım kullanmak da faydalı olabilecek kriterler içindedir.

WEB Sitesinde Gezinme

Site içerisinde gezinme arama motorları açısından da çok önemlidir. Sayfaların birbiri ile bağlantıları olmalıdır. Herhangi bir sayfadan başka bir sayfaya geçiş kolay olmalı ve sayfalar arası bağlantılarda kırık link olmamalıdır. Çünkü kırık linkler veya ölü linkler SEO açısından olumsuz durumlardır.

Ana sayfada son çıkan içeriklere ilişkin kısa bilgilendirmelerin bulunması ve ziyaretçilerin detay bilgi almak istiyor ise daha sonra detaya yönlendirilmesi, içerikler için kategorilendirme yapılması, navigasyon menülerinin oluşturulması faydalı olacaktır.

Sitemap Oluşturmak

Sitemap yani site haritası; web sitesinin linklerini, resimlerini ve dosyalarını indeksleyen XML tabanlı bir dosyadır. Web sitesinin yapısı ile aynı yapıda olmalıdır. Sitemap dosyası genelde Sitemap.xml, Sitemap.html veya Sitemap.php olarak adlandırılır. Doğrudan web sitesi serverına yerleştirilirler ve arama motorları doğrudan bu dosyalara ulaşabilir. Örnek olarak; http://www.sitead.com/sitemap.xml gibi olabilir. Sitemap yani site haritasını manuel oluşturabileceğimiz gibi herhangi bir XML kod bilmeden çeşitli araçlar vasıtası ile de sitemap oluşturabilirsiniz. Örnek olarak; www.xml-sitemaps.comadresinden destek alabilirsiniz. Tabi burada 500 sayfaya kadar ücretsiz destek mevcut. Daha fazlası için belli bir ücret ödemek gerekiyor.

Farklı site haritaları (sitemap) türleri nelerdir?

Web sitesi serverına ekleyebileceğiniz farklı türde sitemap (site haritaları) mevcuttur. XML site haritalarının her biri belirli bağlantı türlerini içerebilir. XML site haritası, web sitesindeki resimlere ve onun bilgilerine bağlantılar içeren bir resim site haritası içerebilir. Ayrıca video site haritaları, haber site haritaları ve mobil site haritaları da vardır. Aynı web sitesine birden fazla XML site haritası dosyası yükleyebilir ve bu site haritalarını arama motorlarına tarama ve dizine ekleme için ping yapmak üzere arama motorlarına gönderebilirsiniz. Web sitesine yeni içerik eklendiğinde, site haritası yeni eklenen içerikle güncellenmelidir.

Robots.txt Dosyası Oluşturma

Robots.txt dokümanı web siteniz için oluşturulan ve arama motorlarına web sitenizin hangi sayfalarının taranacağını, hangi sayfaların taranmayacağını belirten bir dokümandır. Örneğin sitenizde büyük boyutlu kaynak dosyalarınız mevcut. Bu kaynak dosyalarının boşu boşuna web arama motorları tarafından her seferinde taranması sizin web sitenizin diğer sayfalarının taranmasını engelleyebilir. Dolayısı ile bunların taranmasına gerek yok diyebilirsiniz. Böylelikle arama motorları sadece sizin belirttiğiniz sayfalara odaklanarak bunları indeksleme işlemi gerçekleştirebilir. Robots.txt dosyasında Windows işletim sistemlerinde Notepad, MacOS işletim sistemleri için ise TextEdit programlarında oluşturabilirsiniz.

Bu doküman içerisinde User-Agent referansı kullanılır. Örnek olarak aşağıda robots.txt için bir kod örneği görebilirsiniz:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Sitemap: https://www.ismailgursoy.com.tr/sitemap.xml

Burada User Agent ifadesinin akabinde gelen kısımlarda arama motorlarının hangi kurallara uyması gerektiği açılanır. Burada * işareti ile bu kuralların tüm arama motorlarına uygulanacağı anlamı verilir. Altta yazan Disallow ifadeleri ile arama motorlarının web siteniz için hangi klasörler altına bakmayacağını belirtmiş olursunuz. Ayrıca sitemap deyimi ile de sitemap dokümanınızın konumunu da belirtebilirsiniz. Disallow haricinde yazmadığınız her şey allow yani taranacak kabul edilir. Robots.txt dosyasını oluşturduktan sonra dosyayı sunucuya yüklemeniz gerekir. Genelde bu dokümanı FTP yöntemi ile, FireFTP, FileZilla gibi aracı programlar kullanarak sunucunuza yükleyebilirsiniz veya Cpanel kullanıyor iseniz buradan da eklemeye yapabilirsiniz. WordPress tabanlı bir siteniz mevcut ise Yoast gibi çeşitli eklentiler ile de bu dosyası düzenleyebilirsiniz.

Robots.txt dosyasını oluşturmak için hazır oluşturup kolaylık sağlayan internet sitelerinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için kullanımı çok kolay olan http://mcanerin.com/search-engine/tools/robots-txt-generator/ adresinden faydalanabilirsiniz. Veya daha basit bir kullanıma sahip olan https://www.internetmarketingninjas.com/seo-tools/robots-txt-generator/ adresinden de faydalanabilirsiniz.

Nofollow Attribute Kullanımı (Nofollow Özelliği Kullanımı)

Nofollow özelliği, web sitelerinde bağlantılar oluşturan hyperlink (köprü) koduna eklenen bir HTML özelliğidir. Nofollow özniteliği, özellikle web sitesi sıralamasını etkileyen bağlantılar oluşturmak için SEO’da önemli bir kuraldır. Özellikle dışarıya verilen bağlantılar sitenizin sıralamasını kötü etkileyebilir. Bundan dolayı harici bir siteye link verme durumumuz söz konusu ile HTML kodumuzda rel=”nofollow” özelliğini kullanmalı ve bu sayede arama motoruna bu bağlantıyı izlememesini ve web sitesini değerlendirirken dikkate almamasını söyleyebilirsiniz.

Google’un bu nofollow özelliğini kabul etmediğine dair söylentiler mevcut ama bu yanlış bilinen bir konu. Google bu özelliği 2005 yılında tanıtmıştır. Ardından Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorları da kendi algoritmalarında kullanmaya başladılar.

Bu özelliğin kullanılması ziyaretçiler açısından da mühim bir kriter değil, onlar için nofollow özelliği kullanılması veya kullanılmaması diğer sitelere yönlenmeleri için bir engel değil. Dolayısı ile harici sitelere link veriyor iseniz linklernizde nofollow özelliğini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.