Seyahat Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Seyahat Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gezi tutkunları için vazgeçilmezlerden biri olan yolculuk yapmak, her ne kadar son derece keyifli olsa da kendi içerisinde pek çok riski de barındırıyor. Özellikle yurt dışı seyahatler bu risklerin çok daha ciddi boyutlara taşındığı yolculuklar oluyor. Dolayısıyla yurt dışına çıkarken çok sayıda ülke seyahat sigortası yaptırılmasını zorunlu kılıyor. Ancak bu konuda yeterince bilgi sahibi olmayanlar için seyahat sigortası sadece bir zorunluluk olarak görülebilir.

Aslında seyahat edenler için son derece önemli teminatlar içeren bu sigorta herhangi bir sigorta firması aracılığı ile kolaylıkla yaptırılabilir. Peki, seyahat sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi misiniz? Sigorta yaptırırken dikkat etmeniz gereken detayları sizler için araştırdık.

Seyahat Sigortası Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

Seyahat sigortasının “genel şartlar” bölümü devlet tarafından belirlenmiştir. Buna bağlı olarak hangi seyahat firmasını tercih ederseniz edin, seyahat sigortasının genel şartları ve tipi aynı olacaktır. Aynı zamanda seyahat sigortası hakkında bilgi sahibi olmayanlara “teminatlar” bölümü biraz karışık gelebilir. Çünkü bu sigortanın teminatlarında karşınıza iki farklı seçenek çıkıyor.

Teminatlardaki ilk seçeneği tercih etmeniz durumunda 100 günlük bir teminat alacaksınız. Her bir seyahat için 60 gün ile sınırlı olacağını da unutmayın. Şayet ikinci seçeneği tercih ederseniz toplamda 100 gün gibi bir zaman limiti sizin için geçerli olamayacak. Bununla beraber seyahat başına 90 gün gibi çok daha uzun bir gün limiti mevcut olacak. Bu süreyi doldurduğunuzda seyahat sigortanız geçerliliği devam edebilir. Fakat bunun için öncelikle yurda giriş yapmanız gerekiyor. Yakın bir zamanda uzun bir seyahate çıkmayı planlayanların bu hususa dikkat etmesinde fayda olacaktır.

Bazı ülkelerin konsolosluklarında elle yazılan seyahat sigortası poliçeleri kabul edilmiyor. Bu bilgiyi de mutlaka göz önünde bulundurun. Şayet yurt dışında seyahat halindeyken sağlık hizmeti almanız gerekirse, aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir detay var. Bu durumu 24 saat geçmeden mutlaka seyahat sigortası yaptırdığınız sigorta firmasına bildirmelisiniz. Aksi halde teminattan faydalanamazsınız.

Seyahat sigortası yaptırmak isteyenler için muafiyetli seyahat sigortası ve muafiyetsiz seyahat sigortası arasındaki fark da önem arz edebilir. Muafiyetli seyahat sigortası daha ekonomik olmasıyla dikkat çekebilir. Fakat bu seçeneğe yönelirseniz sigorta firması belirli bir meblağın altında olan zararlarda ödeme yapmama hakkına da sahip olacaktır. Bu konular ile ilgili kafanızdaki soru işaretlerini gidermek isterseniz, benim de yaptığım gibi Generali’nin internet sitesine göz atmanızı önerebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.