Sınıf (Class), Nesne (Object), Metot (Methods), Özellikler (Properties) Kavramları

Yazılımda genel olarak ortak bir şekilde ifade edilen bu terimleri bu yazımda elimden geldiğinde açıklamaya çalışacağım. Yazı teorik bir yazı olacak. Bundan sonra da genel olarak kabul gören ingilizce isimlerini daha çok kullanma durumumuz olabilir. Bunu da belirtmek isterim.

Şimdi genel olarak bir benzetme yapalım. Örneğin bir arabayı sürüyorsunuz ve bu arabanın gaz pedalına basarak daha hızlı bir şekilde gitmek istiyorsunuz. Peki bunu yapabilmek için bize ne lazım? Basit düşünelim, tabii ki önce bir araba lazım. Bu arabanın bir dizayn edilmesi lazım. Bu arabanın dizaynını yapabilmek için bir takım çizimler gerekiyor. Mühendislik çizimleri tasarım çizimleri gibi. Bu çizimleri yaparkende her şeyi parça parça, küçük küçük düşünmek gerek. Örneğin gaz pedalını ele alalım. Bir gaz pedalının çizimi, tasarımı olur. Daha sonra direksiyonun tasarımı ayrıca olur, daha sonra vitesi tasarımı olur. İç konsol tasarımı olur. Hatta en küçük parça bir vidanın bile tasarımı olur. Ama tüm bu tasarımların hepsi bir araya gelince koskoca bir arabanın tasarımının oluşmasını sağlar. Yani ufak parçalardan büyük parçalara ulaşırız. Her şey bir sistematik dahilinde olur. Bu tasarımın ardında bu gaz pedalının çalışması, vitesin çalışması, motorun çalışması vs tamamen kompleks işlemlerdir. Ama tüm bunları doğru bir şekilde oluşturmak için ve bunları yönetebilmek, herhangi bir sorun olduğunda o sorunu basit bir şekilde giderebilmek için her bir parçayı ayrı ayrı düşünmek gerekir. Şimdi nereye gelmek istedim kısaca belirteyim her şeyi parça parça, küçük küçük düşünmek ve bunları birleştirmek. Buradan hareketle nesne tabanlı programlama da sık kullandığımız class, object, method, attribute gibi kavramları açıklamaya çalışalım.

Method : Metot olarak bilinir. Yordam olarak da anılmakla birlikte yöntem olarakda adlandırıldığı görülmektedir. Uygulamalarda herhangi bir işlemi yapmak için kullanılan kod parçacıklarıdır. Metotlar .NET ortamında var olduğu gibi kendimizde metotları oluşturabilmekteyiz.

Class : Türkçe olarak sınıf anlamındadır. Sınıfların kendilerine dair metotlarını tanımlayabiliriz. Örneğin bir araba sınıfı olduğunu düşünün, arabanın tekeri bunun bir metotu, arabanın gaz pedalı bunun bir diğer metotu olur.

Ya da farklı bir şey düşünelim. Bir Banka adında sınıfımız olsun. Bu banka sınıfının altında da banka ile alakalı olarak yapacağımız işlemler yer alsın. Para çekmek, para yatırmak, fatura ödemek gibi. Yani bir sınıf içerisinde bir veya birden fazla metot barındırabilir.

Object : Türkçe nesne anlamındadır. Nesneler sınıflardan türetilirler. Örneğin bir araba sınıfını kullanacak kişiler oluşturulacak diyelim. İşte bunun için araba sınıfından instance alırız yani örnek alırız, işte bu örnekler de bizim nesnelerimizdir.

Method Call : Metot çağırma anlamındadır.

Attributes : Özellikler anlamındadır. Özellikleri şöyle düşünebiliriz. Araba adında bir sınıf oluşturduk bu araba sınıfının rengi, modeli gibi durumlarda özelliklerdir.

Properties, Get ve Set : Bu erişim kontrollerini ilgili sınıfla alakalı bir takım özelliklere kullanıcının erişmesini istemediğimiz de kullanırız.

Bir sonraki yazılarımda bu konular ile alakalı olarak örnekleri yapacağız. Konu çok daha net anlaşılır hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.