SLR Like ve DSLR Like Fotoğraf Makineleri

SLR Like ve DSLR Like Fotoğraf Makineleri

Bu fotoğraf makineleri görünüm olarak SLR veya günümüzü ele alırsak DSLR makinelere benzeyen tipte fotoğraf makineleridir. Yeri gelmişken kısaca değineyim. SLR, Single Lens Reflx kelimelerinin kısaltılmışıdır. Bu makineler objektifi değiştirilen filmli makinelerdir. DSLR ise Digital Single Lenx Reflex kelimelerinin kısaltılmışı olup, objektifi değiştirilebilen dijital fotoğraf makineleridir. Daha sonra bu SLR ve DSLR farkına teknik açıdan daha detaylı değineceğim. Neyse konumuza dönelim. SLR like veya DSLR Like’ da diyebiliriz, bu makineler görüntü olarak SLR ve DSLR makinelere benzerler ama bu makineler teknik olarak ele alınırsa daha çok kompakt makine sınıfında değerlendirilebilirler. Bu makineler üzerinde genellikle çok geniş bir zoom aralığına sahip objektif bulundururlar. Bu objektifler piyasada telezoom, süperzoom, megazoom, ultrazoom gibi isimlerle anılırlar. Günümüz de 83x zoom aralığına sahip modelleri bile vardır. Teleskop niyetine kullanılırlar artık 🙂

 

Zaten üreticilerin satış stratejilerinden birisi de bu makinelerin objektifi compakt olduğu için mümkün olduğunca geniş aralığa sahip zoomlu bir objektif kullanmak. Ha bir de bu makinelerin LCD ekranı var. LCD ekranları sağa, sola dönen, farklı açılarda dönebilen yapıdadır. Bu da kullanıcıya çok aşağıdan veya çok yukarıdan çekim yaparken uzaktan LCD ekran görüntüsü üzerinden bakarak fotoğraf çekim imkanı sağlar. Yalan değil bu özelliğini seviyorum 🙂  Genelde çok amaçlı kullanılan fotoğraf makineleridir. Her ne kadar fotoğrafa yeni başlayan amatörler tarafından tercih edilse de aynı zamanda her farklı durumda kullanabilirim diyen ve özellikle zoom özelliği düşünüldüğünde bütçe sıkıntısı yaşayanlar için yeni bir tele objektif almaktansa bu gibi makineleri kullanırım diyen profesyoneller için de ideal makinelerdir aslında. Geniş zoom aralığı sayesinde aslında çok da tercih edilirler. Özellikle 800 mm’yi aşan odak uzunluğuna sahip olan bir modelle vahşi yaşam fotoğrafçılığı, spor fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Tabi zoom yaptıkça kalite beklemeyin lütfen bu makinelerden 🙂 Çünkü bu makinelerin sensörleri küçüktür.

Genel de 1/2,3 inç boyutlarında sensör ile üretilirler. Bu yüzden uzun odak uzunluklarında ciddi keskinlik kayıpları yaşatırlar. Dolayısı ile performansları düşüktür. Ayrıca çok uzun odaklama da elde çekim yapmak da güçtür. Dolayısı ile tripod kullanılması önerilir. Bu makinelerde uzun odaklı objektif kullanılması nedeni ile genelde titreşim önleme özelliği de makineye eklenir. Çünkü fotoğrafçının fotoğraf çekerken çok küçük bir hareketi görüntünün netliğini olumsuz yönde etkileyecektir. Bazı modellerinde titreşimi önlemek amacı ile sensör hareketli bir platform üzerine yerleştirilir. Bunu bir amortisör gibi düşünebiliriz. Kullanıcıya 3 durak kadar yarar sağlar. Bir de elektronik görüntü sabitleme adı verilen bir yöntem daha vardır. Ancak pek yararlı olduğu söylenemez. Bu sistemde otomatik olarak ISO değeri yükseltilir ve daha hızlı örtücü hız değerleri kullanılır. Gerçek anlamda bir titreşim önleme özelliği değildir. Yüksek ISO değerlerinin kullanılması nedeni ile fotoğraf üzerinde noise artar ve görüntü kalitesi düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.