SQL Server 2012 Kurulumu

Bu yazımda sizlere SQL Server 2012 nasıl kurulur anlatacağım. Bunun için öncelikle tamamen yasal olarak aşağıdaki linkten SQL Server 2012’yi indiriyoruz.

http://www.microsoft.com/betaexperience/pd/SQL2012EvalCTA/enus/default.aspx

Buradan sisteminize göre 32 bit ya da 64 bit olanı indirebilirsiniz. Dil olarak United States (English) diyebilirsiniz, tabi diğer dilleri de seçebilirsiniz, tercih sizin. Buradan inen dosya yaklaşık 3,8 GB boyutunda.. Bu bir DVD ISO dosyası winrar programı ile bu dosyayı sıkıştırılmış halinden normal haline çevirebilirsiniz. Daha sonra setup.exe üzerinde çift tıklayarak SQL Server 2012 kurulumunu başlatabilirsiniz.

Kuruluma başladığımızda karşımıza ilk gelen pencere aşağıdaki gibidir. Burada biz kurulum yapacağımız için Installation seçeneğine tıklıyoruz.

Daha sonra açılan pencerede, sağ tarafta New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneğini seçiniz.

Bu esnada SQL Server kurulum işlemi için ayarlar yapacaktır. Bekleyiniz.

Daha sonraki pencerede kurulum ön taraması sonucu detaylı bilgileri alırız.

Next dedikten sonra bir sonraki pencerede SQL server için ürün anahtarı kısmı gelir. Biz ürünü satın aldı isek bir ürün anahtarı gireriz. Eğer ürünü ticari amaçlı değil de, öğrenme amaçlı, deneme amaçlı kullanacaksak Evaulation olarak seçeriz. Bu şekilde ürünü 6 ay kadar ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra isterseniz bu süre içinde ürünü satın alabilirsiniz. Ayrıca birde Express kurulumu seçebilirsiniz. Böylelikle ürünü tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz ancak Express veriyon tam sürüm değildir. Dolayısı ile SQL Server Management Studio’nun tüm özelliklerini kullanamazsınız.

Ben kurulumumda 6 aylık deneme sürünü sağlayan Evaulation seçeneğini aktif olarak bırakıyorum. Daha sonra Next diyorum.

Daha sonraki pencerede bizden lisans koşullarını kabul etmemizi istiyor. Burda kabul ediyoruz ayrıca hataları microsofta bildir seçeneğini de seçebilirsiniz.

Daha sonraki pencerede Install diyoruz.

Bir sonraki pencere de Next diyoruz.

Daha sonraki açılan pencerede kurulum rolünü seçiyoruz.

Sql Server Feature Installation dediğimiz için bir sonraki sayfada SQL SERVER’ımıza hangi özelliklerin yükleneceğini seçebilme alanımız geliyor. Ben bütün her şeyin yüklenmesini istiyorum, dolayısı ile Select All diyorum.

Alttan da kurulumun nereye yapılacağını ayarlayabilirsiniz, benim konumum bilgisayarımda D altında..

Daha sonra setup bilgidayarımızın seçtiğimiz özellikleri yüklemek için uyumlu olup olmadığını denetliyor.

Bir sonraki adımda SQL serverınıza ait instance alanı gelir. Burada ben Default Instance diyorum. Instance ID kısmını da default olarak bıraktım istediğiniz ismi verebilirsiniz. Eğer SQL servera ait başka bir sürüm bilgisayarınız da yüklü ise altta görülen beyaz alanda da o sürüme dair bilgileri görürsünüz. Next deyip bir sonraki adıma geçiyoruz. Bu arada named instance’a da değineyim. Normalde fiziksel olarak veri tabanı sunucumuzu bilgisayarımıza kuruyoruz. Normalde, sunucumuza bağlanırken pc adı ile bağlanmamız yeterli. Eğer named instance dersek bu sefer sunucumuza bağlanırken aynı zamanda vereceğimiz instance’ı da belirterek bağlanmamız gerekir. BilgisayarAdı\instanceAdı şeklinde..

Daha sonraki adımda karşımıza çıkan pencerede; disk bilgilerimizi görüyoruz. Next deyip bir sonraki adıma geçelim.

Bu pencerede kuracağımız SQL bileşenleri hakkında bilgi gelir. Buradaki ayarları bend efault bıraktım. İstenirse bazı ayarlar değiştirilebilir tabi. Böylelikle pc açıldığında, server başlatıldığında hangi SQL servislerin otomatik hangilerinin manuel başlatılacağını belirleyebilirsiniz.

Bu arada aynı sayfada collation sekmesinde Turkish_CI olduğunuda kontrol ediniz.

Bir sonraki pencerede kullanıcı ayarları ve bağlantı şeklini belirleme kısmı gelecektir. Şimdi bu kısımda Server Configuration kısmında bizi iki seçenek karşılar. Bunlar Windows Authentication Mode ve Mixed Mode’dur. Nedir bunlar biraz değinelim.

Windows Authentication Mode : Bu mode sadece SQL server’ın kurulduğu bilgisayar için o bilgisayarda oturum açıldığında o makina üzerinden SQL’e bağlanmaya imkan sağlar, yani dışarıdan bağlantı imkanı sağlamaz.

Mixed Mode : Bu modda hem windows authentication mode geçerlidir. Hemde farklı kullanıcılar tanımlayabilme imkanı mevcuttur.

Mixed Mode seçiniz ve alttata ilk anda password yazan yere şifre giriniz. Hemen altına da şifreyi doğrulamak için tekrar aynı şifrenizi giriniz. Bu şifreler mixed mod için Sistem Admin hesabı ile bağlantı sağlamak için yani sa hesabı ile bağlantı sağlamak için kullanılacak şifrelerdir. Daha sonra Add Current User butonuna tıklayın.

Daha sonra Directories sekmesine tıklayınız.

Daha sonra Directories sekmesinde, SQL datalarının nereye saklanacağını belirleyebilirsiniz. Genel olarak eğer harddiskiniz ikiye bölünmüş ise veriler için D tarafını yani sisteminizin olmadığı tarafı tercih edin derim. Çünkü sistemde herhangi bir sorun yaşarsanız datalarınız silinmesin diye D’yi adres göstermek daha doğru olur. Tabi isterseniz varsayılan ayarları değiştirmeyebilirsiniz.

FileStream sekmesinde ben ayarları değiştirmiyorum. Varsayılan olarak bıraktım.

Bir sonraki adımda Add Current Users deyiniz. Daha sonra Data Directories seçiniz.

Bu kısımda varsayılan olarak bende D kısmı geliyor. Konumu değiştirmiyorum. Next deyip bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bir sonraki adımda Next diyoruz.

Daha sonraki pencerede Add Current User seçiyoruz. Daha sonra next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

Daha sonraki pencerelerde sırası ile next diyoruz. Bundan sonrası zaten setup programının işi, Sql server setup gerisini halledecek 🙂

ve işlem bu kadar. Kurulum tamamlandı. Ufak tefek farklılıklar gösterebilir. Ama genel mantık bu şekilde.

32 Yorumlar

 1. teşekkürler

 2. bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim ancak kurulum aşamasında çeşitli sorunlarla karşılaştım öncesın ilk kurulumda 2008 expres üzerine kurulum yapıyormuşum çeşitli hatalar verdı hepsini silip yeniden kurulum yaptım en son aşamaya kadar hatasız gittim ancak enson instal aşamasında 3 adet hata ile karşılaştım ve kurulum otomatik olarak durdu işe yaramadı yardımcı olursanız sevinirim teekkürler.

  1. hata : http://g1301.hizliresim.com/15/s/j93pl.jpg

  2. hata : http://g1301.hizliresim.com/15/s/j93qn.jpg

  3. hata : http://g1301.hizliresim.com/15/s/j93r3.jpg

  4. hata : http://g1301.hizliresim.com/15/s/j93rf.jpg

 3. Denetim Masasında Program Ekle Kaldır alanından eski SQL versiyonuna ait tüm SQL servislerini kaldırmanız gerekiyor. XML servisler, Reporting servisler buna engel olabiliyor olabilir. Özellikle de MSXML ile başlayan bir servis yüklü mü bakın.

 4. https://www.ismailgursoy.com.tr/wp-content/uploads/2012/12/14.jpg
  bu adımdan ileriye gidemiyorum. Account Name istiyor ve ben nasıl girebileceğimi bilmiyorum. Herşeyi denedim ama ilerleyemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 5. İlgili alanda AccountName alanında bir değişiklik yapmış olabilir misiniz? Ordaki ayarları default olarak bırakın.

 6. http://l1304.hizliresim.com/18/d/m01h3.jpg bu resimdeki hatadan bir türlü kurtulamıyorum cevabını hiçbir forumdada bulamadım bana yardımcı olur musunuz.

 7. Bir kaç soru sormam gerekiyor. İşletim sisteminiz 64 bit mi? Kurulum yaptığınız SQL Server sürümü kaç bit? Diğer soru SQL server tüm kurulum dosyalarını sıkıştırılmış klasörden çıkarıp kurulum işleminizi başlattınız değil mi?

 8. 64 bit sql sitesinden 64 bit indirdim.hyır sıkıştırılmış dosyaları açmadan başlattım ne yazıkkı ama hemen deniyorum.

 9. TITLE: SQL Server 2012 Setup
  ——————————

  There are validation errors on this page. Click OK to close this dialog box. Review errors at the bottom of the setup page, then provide valid parameters or click Help for more information.

  ——————————
  BUTTONS:

  OK
  ——————————

 10. TITLE: Message Details
  ——————————

  The specified directory, “C:\Program Files\Microsoft SQL Server\”, for the INSTALLSHAREDDIR parameter is not valid because this directory is compressed or is in a compressed directory. Specify a directory that is not compressed.

  ——————————
  BUTTONS:

  OK
  ——————————
  En son hata bu arşivi açtın yinede böyle bir hata ile karşı karşıyayım lütfen yardımcı olurmusunuz

 11. Şunları bir uygulayın, başlat menüsünden çalıştır deyin ya da windows 7 yüklüdür muhtemelen orda program arama kısmına regedit yazın.

  Açılan bi pencere olacak. Bu pencerede soldaki alandan

  [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Installer\UserData\S-1-518\Components\0D1F366D0FE0E404F8C15EE4F1C15094]

  Seçin yani en son components altındaki 0D1F366D0FE0E404F8C15EE4F1C15094 ifadesini bulun.

  Sağda bir alan açılacak burada yer alan uzun seri numara gibi veriyi silin. Sağ tıklayarak delete key diyeceksiniz. Daha sonra bu regedit penceresini kapatın. Daha sonra tekrar kurulumu baştan başlatın.

  Birde kurulumda bu önceki hata aldığınız yerde yazan
  C:\Program Files\Microsoft SQL Server\ yazan yerdeki en sondaki slaş \ işaretini kaldırın. Hemen alttaki satır içinde aynısını yapın. Birde bu şekilde deneyelim.

 12. Çook Teşekkür ettim saolun 🙂

 13. Mesajınıza yeni bakabildim vizelerden dolayı cevabınız için teşekkürler fakat o 2. yer yani / işaretini kaldıramıyorum o dosya adresini değiştirmiyorum.

 14. Merhaba kolay gelsin, sql server 2012’yi indirdim ancak giriş yapmak için ‘sql server management studio 2012’ i bir türlü bulamadım. Çarşamba gününe ödevim var halletmem lazım. Daha önce windows 7 kullanıyordum win8’e geçtim bu gün tekrar yüklediğimde bir türlü bulamadım giriş yapacağım yeri. Yardımcı olursanız sevinirim.

 15. Merhaba, Windows 8 üzerine SQL Server kurmadım, tam olarak sorunuzu anlayamadım ama SQL Server 2012’yi kurdunuz ve bunu yüklü programlar içinde mi göremiyorsunuz?

 16. Teşekkürler.

 17. merhaba
  ben bu anlatımı görmeden önce database engine config adımında mixed mod yerine windows authentication modu seçmiştim bunu ayarlardan falan düzeltmenin bir yolu varmıdır?
  teşekkürler

 18. Tabii ki yapabilirsiniz. Windows authentication mode ile SQL serveri açtıktan sonra, Object Explorer alanında servera sağ tıklayıp, properties seçin. Açılan pencerede sol tarafta security seçtikten sonra, orta kısımda Server Authentication alanında Sql Server and Windows Authentication Mode seçip OK deyin. OK dedikten sonra SQL server kendini restart edecek, daha sonraki açılış ekranında her iki modunda seçilebilir olduğunu görebilirsiniz.

  Tabi birde sa login açmak için şunu da yapın, sql server açıldıktan sonra object explorerda security var onu açın. Orda Logins var, onu da açın. En altta sa göreceksiniz, sağ tıklayın ona properties deyin açılan pencerede pasword yani şifre oluşturabilirsiniz. Daha sonra aynı şifreyi yine girerek confirm password deyin. Sonra sol tarafta status sekmesini seçin, daha sonra ortada yer alan Login alanında Enable deyin, OK deyip işlemi tamamlayın.

 19. Merhaba,

  Ben visual studio da c# üzerinde çalışıyorum. sql server ile bağlantı kurmayı başaramadım.

  tscserver adındaki server a, serverexplorer dan bağlanabiliyor nortwind database içerisindekileri görebiliriyorum.

  Fakat yazdığım program ile bağlanamıyorum.

  Hata mesajı:
  An unhandled exception of type ?System.Data.SqlClient.SqlException? occurred in System.Data.dll
  Additional information: Sunucuyla bağlantı kurulurken ağ ile ilgili veya örneğe özel bir hata oluştu. Sunucu bulunamadı veya sunucuya erişilemiyor. Örnek adının doğru olduğunu ve SQL Server?ın uzak bağlantılara izin verdiğini doğrulayın. (provider: Named Pipes Provider, error: 40 ? SQL Server için bağlantı açılamadı)

  şeklinde.

  Yazdığım kod:

  SqlConnection con = new SqlConnection(?server=tscserver;database=northwind;integrated security=true?);

  yardım edebilir misiniz.

 20. http://i.hizliresim.com/vYYa8z.png

  böyle bir hata alıyorum. ne yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim

 21. SQL Server’ı kurmadan önce Visual Studio 2010’u update etmeniz gerekiyor.

 22. Murat Çevikel

  sql server 2012 advantureworks log dosyasını soruyo o yok bende nerden bulacam bir yardım lütfen

 23. Veritabanı örneği yüklemeyle alakalı bir problem alıyorsunuz. Aşağıdaki linkten örnek database yükleyebilirsiniz.

  http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/3735.sql-server-samples-readme.aspx

 24. Merhaba , Programı İndirdim Kurdum . Klasörü Var + Programlardada Gözüküyor Ancak Programı Bir Türlü Bulamıyorum.Yardım Edin Lütfen

 25. Program express mi ?

 26. TITLE: SQL Server 2012 Setup
  ——————————

  There are validation errors on this page. Click OK to close this dialog box. Review errors at the bottom of the setup page, then provide valid parameters or click Help for more information.

  ——————————
  BUTTONS:

  OK
  ——————————

  distrubied replay client sekmesinde bu hatayı veriyo yukarda da o adım gözükmüyor heralde yardımcı olursanız sevinirim .

 27. Volkan bey sorunuzu tam anlayamadım ama sanırım Başlatta nerde olduğunu soruyorsunuz, windows 7 için başlat deyip, tüm programlar deyip Microsof SQL Server 2012 olarak bakabilirsiniz.

 28. Burak bey muhtemelen daha önce kurulum yaptınız ve hatalar aldınız ya da eski versiyon üzerine yeni versiyon kuruyorsunuz. Şimdi yeni kurulumda da bu sefer daha önce vermiş olduğunuz kullanıcı isimleri ile aynı hatayı alıyorsunuz. Ondan olabilir bir de SQL server ile alakalı sıkıştırılmış klasör kalmasın. c:/program files/microsoft sql server klasöründeki sıkıştırılmış klasörleri açın. varsa varsa c:/program files (x86)/microsoft sql server dekiler falan.

 29. Hayır express sürümü değil, tam sürüm kurulumunuı anlattım.

 30. sa admin senden ricam pc ye baglanip kurabilirmisin..? ilkdefa kuracam
  2008 kurmustum oda datebase baglanmiyor 2012 kur dediler.
  yardimci olursan sevinirim

 31. Merhabalar sql server ı yükledikten sonra sql server management stdio yu da yüklemek gerekiyor mu?

 32. merhaba , sql server programini guncellerken sadece ornek veriyorum 2005 olsun bunu yukledik, daha sonra guncellestirme dosyalarini yukleyecegiz bunu yaparken en son cikan versiyonu direkt mi yuklemeliyiz yoksa sirasiyla sp1 sp2 sp3 sp4 seklinde mi yuklemeliyiz, tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.