SQL Server Management Studio 2012 Temel Kullanımı

SQL server management studio kurulduktan sonra tabii ki çalıştırmak gerekir. Bu yazımda bazı temel görünüm ve bazı temel özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Sistemimizde SQL Server Management Studio programlar menüsünden çalıştır dediğimiz de bizi bir bağlanma ekranı karşılar. Bu ekranda eğer kendi bilgisayarımız üzerinde çalışıyor isek Windows Authentication modunda Connect diyebiliriz. Connect dedikten sonra artık SQL Server Management Studio’ya bağlanırız.

Sol tarafta Object Explorer dediğimiz bir alan mevcuttur.

Object Explorer üzerinde bizim SQL Server Management Studiomuz üzerinde yer alan databaseleri yani veritabanlarını ve diğer objeleri görürüz. Burada yer alan her öğeyi yanındaki artı işaretine tıklayarak genişletebiliriz. Yine daha sonra artıdan eksiye dönüşen bu işarete tıklayarak daraltma da yapabiliriz.

Böylelikle sistemimizde kurulu olan bir database içinde yer alan tabloları, tablolar içinde yer alan verilere ait alanları (sütunları) bunların hepsini buradan görebiliriz. Ayrıca her alanın özelliğini de buradan görebilme imkanımız mevcuttur.

SQL Server Management üzerinde veri tabanı işlemleri gerçekleştirmemiz gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirmek içinde bir takım sorgular kullanırız. Yazılımcılar buna sorgu çekmek derler. Hatta artık yavaş yavaş buna Query demeye başlayalım. SQL’de veri tabanı işlemlerinde biz programcılar için önemli olan yapılardır. T-SQL konularına daha sonraki yazılarımda bol bol değineceğim, şimdi kabaca geçiyorum. Bir Query yazdığımızda bu Query sonucu ne elde ediyoruz, bunu nasıl çalıştırıyoruz bunu görebilme imkanımız SQL Server Management Studio üstünde mümkündür.

Şimdi adım adım bir Query nasıl oluşturulur görelim.

Bunun için Object Explorer üzerinde yer alan bardaki (araç çubuğundaki) , New Query butonuna tıklıyorum.

Daha sonra yeni bir Query alanım açılıyor.Bu alan açıldığında birde yeni bir Query ile hangi database üzerinde çalışacağımı belirtmek gerekiyor bunu da yine Object Explorer alanı üstündeki araç çubuğunda yer alan DropDownList’ten seçebiliyoruz. Örneğin aşağıdaki örnekte ben AdventureWorks veritabanını seçtim.

Şimdi aşağıdaki Query’i yazmaya çalışın, kopyalamayım yazın, bi şeyden bahsedicem çünkü 🙂

SELECT * FROM HumanResources.Employee;

Burada gördünüz değil mi, siz yazdıkça diğer programlama editörlerinde olduğu gibi size yardımcı olarak intellisense özelliği mevcut.

Bu özellik bize çok yardımcı olmaktadır. Sql server 2008 öncesi bu özellik yer almamakta idi.

Şimdi bir Query yazdık, bunu nasıl çalıştıracağız. İki yol mevcut birincisi klavyeden F5 tuşuna basmak ya da Object Explorer üzerinde yer alan araç çubuğundaki Execute butonuna tıklamak.

Üstteki resimde gördüğünüz üzere sorgumuz sonucunda bir takım sonuçlar elde ettik. Bu sorgumuzun detayına şimdi inmeyeceğim ama ne yaptığımızı belirteyim, üzerinde çalıştığımız database üzerinde HumanResources.Employee tablosu üzerinde yer alan tüm verileri listeleme işlemi yaptık.

Sql Server Management Studio üzerinde otomatikte kod yazabiliyoruz, ama biz yazılımcılar pek tercih etmiyoruz 🙂 Yine de görelim tabii 🙂

Örneğin HumanResources.Department tablosu üzerinde bir SELECT sorgusu çekelim.

Önce HumanResources.Department tablosunu Object Explorer üzerinden seçiyoruz.

Daha sonra bu tablo üzerinde sağ tıklıyoruz ve Script Table As > Select To > New Query Editor in window diyoruz.

Bunun sonucunda Select sorgumuz yeni bir Query penceresinde oluşturulur.

Evet oldukça kolay şekilde oluşturuldu, ama siz siz olun böyle kötü şeylere alışmayın 🙂 Yazılımcılar bunu yapmaz 🙂 Sözün özü şu, gereksiz kodlarda görüldüğü gibi oluyor dolayısı ile mümkün olduğunca bir programcı gibi davranmak doğru olur 🙂

Şimdi bazen bir Query penceresinde birden fazla Query yer alır, ancak biz sadece birini çalıştırmak isteriz. İşte o zaman F5’e direkt olarak basmadan ya da Execute butonuna basmadan önce ilgili çalıştırmak istediğimiz Query’i seçmemiz gerekir. Eğer seçmez isek tüm Queryler çalışır. Bir örnekleme yapıyorum ve sadece istediğim Query çalışsın istiyorum;

Query penceresinde;

Select * from HumanResources.Department;
SELECT * FROM HumanResources.Employee;

Görüldüğü gibi istediğim Query’i çalıştırmakda bu şekilde. Bu arada Query penceresinde gördüğünüz üzere SELECT * FROM ve Select * from şeklinde dedim, bunların hiç bir farkı olmaz, SQL Server Management Studio içinde büyük küçük harf ayrımı gözetilmez, bunu unutmayalım.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

1 Yorum

  1. Hocam içeriklerinizi okuyorum ve çok faydalanıyorum. Emekleriniz için teşekkür ederim. Bana SQL ‘i sevdirdiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.