SqlDataSource Kullanımının Avantaj ve Dezavantajları

SqlDataSource nesnesini kullanmak programlamamızı önceki yazılarımda gördüğünüz gibi çok basit bir şekle indirgemektedir. Tabi kullanımı doğru bir şekilde yapılıyorsa. Buna ilaveten SqlDataSource kullanmanın bir takım dezavantajları vardır.

Bizim uygulamamız oldukça basit bir örnek olduğu için kullandığımızda bir takım düzenlemeleri rahatlıkla gerçekleştirebilyoruz, çok vaktimizi almıyor. Ama daha büyük projelerde bu işlem daha uzun vakit alacak. Çünkü büyük web projelerinde bir çok SqlDataSource kullanmak zorunda kalacağız bunların her biri farklı Sql Query sorguları barındıracak vs. Bu nedenle site çok da performanslı olmayacak.

Bir diğer dezavantaj ise şu, SqlDataSource nesnesinin sorting ve paging işlemlerinin performanslı olmamasıdır. Kendi özel yazmış olduğumuz Sql Query ile bu işlemleri daha hızlı gerçekleştirebiliriz. Örneğin GridView kontrolünün sayfalama özelliğini kullandığımızda SqlDataSource nesnemiz veritabanından tüm verileri okur herhangi bir sınırlama yapmaz. Yani örneğin sadece 3 veri görüntülenecek fakat veri çekilirken tüm tablonun veritabanından çekilmesi gibi. Tabi az veri barındıran bir tabloda bu performansı anlamak çok kolay değil ama uzun bir tabloda bu performans kaybı rahatlıkla anlaşılabilir.

Bir sonraki yazımda SqlDataSource nesnemin DataSourceMode özelliğine değineceğim. Bu özelliğin sahip olduğu iki değer var bunlar DataSet ve SqlDataReader.SqlDataSource nesnemin varsayılan modu DataSet’tir. SqlDataSource nesnesi veritabanından veri çekmek için varsayılan olarak DataSet modunu kullanır. Bir diğer mod ise daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz SqlDataReader modudur.

DataSet sınıfı nedir peki? .NET 1.0’dan bu yana DataSet, DataTable, DataView, SqlDataAdapter gibi nesneler kullanılmıştır ve kullanılmaktadır. DataSet bağlantısız yani disconnected model veri erişimi sağlar.

DataSourceMode’un DataSet ve SqlDataReader özellikleri de avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Dolayısı ile bu gibi durumlarda mümkün olan en optimum düzeye göre karar vermemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.