SQL’de String Verileri Birleştirme

SQL’de string türündeki verileri birleştirmek yani bu verileri toplamak için + operatörünü kullanırız. Syntax olarak oldukça basittir.

string veri veya kolonadı + string veri veya kolonadı

İki string veriyi toplayalım.

SELECT 'ismail' + 'gürsoy';

Person.Person tablosundan BusinessEntityID alanını tek, FirstName ve LastName alanını ise iki veri arasında boşluk olacak şekilde AdSoyad kolonu adında yeni bir kolonda toplayarak gösterelim. AdventureWorks veritabanını kullanıyorum.

SELECT BusinessEntityID, FirstName + ' ' + LastName 
AS "AdSoyad" FROM Person.Person;

281215

Aynı sorgu olsun bu sefer Ad ve soyad arasına – ekleyerek gösterelim.

SELECT BusinessEntityID, FirstName + '-' + LastName 
AS "AdSoyad" FROM Person.Person

281216

String veriler toplanırken karşılaşılan sorunlardan biri şudur. Eğer bir tablo içinde bir satırda yer alan verinin herhangi bir alanında (toplama işlemi, birleştirme işlemi yapmak istediğimiz alanların herhangi birisinde) NULL veri var ise işte o zaman geriye dönen değerlerde yanlışlıklar oluyor. Geriye dönen değer NULL oluyor. Bunu görmek için aşağıdaki sorguyu yazalım.

Person.Person tablosundan BusinessEntityID, FirstName, MiddleName ve LastName alanlarını seçerek FirstName, MiddleName ve LastName alanlarını Ad Soyad kolonu altında birleştirerek ve aralarında boşluk bırakarak listeleyelim.

SELECT BusinessEntityID, FirstName + ' ' + MiddleName 
+ ' ' + LastName AS "Ad Soyad" FROM Person.Person

Sonuç :

281217

Sonuçta bazı yerler görüldüğü üzere NULL. Bunun sebebi orjinal tabloda bazı satırlarda MiddleName alanının NULL verilerden oluşması. Diğer tarafta FirstName veya LastName veri içerse dahi string verilerde birleştirme yapılırken herhangi bir alanın NULL olması sonucu diğerlerinin içeriği ne olursa olsun birleştirme sonucu geriye NULL dönüyor. Bu durumu göz ardı etmemek gerekiyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile..

4 Yorumlar

  1. çok teşekkürler ben ||’ ‘|| kısmına alışmışım bu mssqlde çalışmıyordu

  2. Eliniz emeğinize sağlık. İki ayrı tablodan sadece ID leri eşleşenleri de SQL komutu ile çekmeyi anlatırsanız seviniriz.

  3. “Select menu_adi_($_SESSION[‘dil’]) from menu ” parantez içerisindeki kısmı nasıl birleştirebilirim sorgu sırasında yazım hayası alıyorum da bir de döngüye attığımda tablodaki sütün adıylada birleştirmem gerekiyor sanırım onda da sıkıntım var yarıdm ederseniz sevinirim .

    İyi Çlaışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.