Stack Collection – Yığın Koleksiyonu

Stack aynı zamanda yığın olarak da bilinir. Nesnelerin üst üste konularak oluşturulduğu bir koleksiyon yapısıdır. Stack mantığı LIFO mantığına dayalıdır. Nedir bu LIFO, Last In First Out demektir, yani son giren ilk çıkar. Bu mantığa göre bir stack koleksiyonundaki en son giren nesne okuma işleminde alınacak olan nesnedir. Koleksiyondaki diğer elemanları okumak için ise hangi eleman okunacak ise o elemandan sonra giren elemanların koleksiyon içinden çıkarılması gerekir. Bir nevi tabiri caizse şarjör mantığı gibi düşünebilirsiniz. İlk giren mermi en altta son giren mermi en üstte, ilk olarak kullanılacak mermi en son giren yani en üstteki, tamamen LIFO yani.

Stack koleksiyonu da tıpkı ArrayList gibi dinamik bir yapıya sahiptir. Tanımlandığında kapasitesi 10?dur, 10 eleman aldıktan sonra 11. Eleman eklendiğinde kapasite 20 ? ye çıkarılır.

Tanımlanma şekillerine örnek verirsek :

Stack stk = new Stack();    >> varsayılan olarak 10 kapasiteye sahip bir stack stk koleksiyonu oluşturulur. Kapasite yetersiz gelince otomatikmen 2 kat artar
Stack stk = new Stack(50); >>  50 kapasiteye sahip bir stack stk koleksiyonu oluşturulur. Kapasite yetersiz gelince otomatikmen 2 kat artar.
Şimdi Stack için çok kullanılan metotları ve özellikleri inceleyelim :

2 Yorumlar

  1. güzel çalışma ama console ile anlatsaydın daha sade olurdu ama boylede gorecelı olmus guzel olmus.

  2. Yorumunuz için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.