System IO

System.IO ; .NET Framework içinde bulunan bilgisayar üzerinde klavye, ekran, dosya, klasör, ağ erişimi gibi çevre birimlere veri aktarımı yapılabilmesini sağlayan bir giriş çıkış bütünlüğünü sağlayan bir namespace?dir. İçerisinde dosya, klasör ve bellek tabanlı işlemleri yapmak ve yönetebilmek için çeişitli sınıfları, yapıları, arabirimleri ve temsilcileri bulundurmaktadır. Bunları bu yazımda ve bundan sonraki birkaç yazımda sizlerle paylaşacağım.

Dosya ve Klasör İşlemleri :

.NET ortamında dosya ve klasörler üzerinde işlemler yapmak için System.IO namespace altında birkaç sınıf bulunmaktadır. Bu sınıflar ile dosya ve klasörleri kopyalabilir, silebilir, taşıyabilir, özelliklerini okuyabilir,isimlerini değiştirebilir, sürücüleri görebilir, sürücü özelliklerini görebiliriz.

Örneğin klasörle alakalı işlemler için, Directory ve DirectoryInfo sınıfları, dosyalar ile alakalı işlemler için File ve FileInfo sınıfları, dosya ve klasörlerin yolları ile alakalı işlemler için Path sınıfı, sürücülerle alakalı işlemler yapmak için DriveInfo sınıfı kullanılabilir.

1 Yorum

  1. Teşekkürler Çok yararlı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.