TabIndex Özelliği

Bu yazımda C# ve ASP.NET uygulamarımızda kontrollerimiz arasında sıralama oluşturmaktan bahsetmek istiyorum. Bu özelliğin adı TabIndex özelliğidir. Bu özellik ne için kullanılır buna değinelim, uygulamalarımızda bir çok komponent yer alabilir. Ve kullanıcı her bir komponent üzerinde işlem yaparken her seferinde mouse ile seçip daha sonra klavyeden işlem yapmak yerine sıra ile form üzerinde kontroller üzerinde gezinmek isteyebilir, işte bu sıra ile gezinmesini sağlamak için kontrollerin tab index özelliğini kullanırız.

Bu özelliği kodla verebileceğimiz gibi aynı zamanda herhangi bir kontrol seçili iken sağda yer alan properties alanından da istediğimiz şekilde yapabiliriz. Şimdi basit bir tasarım yapalım. Bir adet WEB projesi oluşturalım, içeriğine bir adet WEB form ekleyelim. Bu web formumuzun design bölümüne geçelim ve burada 1 sütun, 3 satırdan oluşan bir table ekleyelim. Daha sonra iki adet TextBox bir adette buton ekliyorum. Bunların hiç bir özelliğini değiştirmiyorum çünkü benim için şu anda bunlara nasıl tabindeks özelliği atanır amacım bunu göstermek.

Tasarımım aşağıdaki gibi.

Şimdi Design alanında üstte yer alan textboxı seçiyorum. ve sağda yer alan Properties alanında TabIndex özelliğine 0 yazıyorum. Genelde de varsayılan olarak sıfırdır. Daha sonra altta yer alan textBox kontrolümü seçiyorum ve aynı şekilde bununda TabIndex özelliğini seçip bu sefer 1 yazıyorum.

Şimdi buton kontrolüme de TabIndex vereceğim bu da iki olacak ancak bunu bu sefer kodla verelim. Bunun için web formumun Page_load olayında aşağıdaki kodu yazıyorum :

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Web;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;

public partial class _Default : System.Web.UI.Page
{
    protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
    {
        Button1.TabIndex = 2;
    }
}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.