ToolTip Özelliği

Bu yazımda tooltip özelliğinden bahsetmek istiyorum. ToolTip .NET ortamında bir çok komponentin sahip olduğu bir özelliktir. Bu özellik ASP uygulamalarımız da, C# uygulamarımızda herhangi bir kontrolün üzerine mouse ile geldiğimiz de bir açıklama satırının çıkmasını sağlar. Bu özelliği kodla verebileceğimiz gibi aynı zamanda herhangi bir kontrol seçili iken sağda yer alan properties alanından da istediğimiz şekilde yapabiliriz. Şimdi basit bir tasarım yapalım. Bir adet WEB projesi oluşturalım, içeriğine bir adet WEB form ekleyelim. Bu web formumuzun design bölümüne geçelim ve burada 1 sütun, 3 satırdan oluşan bir table ekleyelim. Daha sonra iki adet TextBox bir adette buton ekliyorum. Bunların hiç bir özelliğini değiştirmiyorum çünkü benim için şu anda bunlara nasıl tooltip özelliği atanır amacım bunu göstermek.

Tasarımım aşağıdaki gibi.

Şimdi Design alanında üstte yer alan textboxı seçiyorum. ve sağda yer alan Properties alanında ToolTip özelliğine “Veri Girişi Yapınız” yazıyorum. Böylelikle artık mouse ile bu kontrolün üzerine gelince tooltip çıkacak ve özelliğe vermiş olduğum mesaj burada yazacaktır.

Aynı şekilde ikinci textbox’a da özellik verebiliriz. Peki bu işlemi kod ile yapabilirmiyiz, tabii ki bu da mümkün. Sayfamın Page_Load olayında şimdi buton kontrolüme tooltip özelliğini kod ile vereyim. Bunun için Default.aspx sayfamın Page_Load eventinde iken aşağıdaki kodları yazıyorum :

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Web;
using System.Web.UI;
using System.Web.UI.WebControls;

public partial class _Default : System.Web.UI.Page
{
    protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
    {
        Button1.ToolTip = "Butona basınız!";
    }
}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.